SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

ThinkPad T14s – ľahký a výkonný notebook do biznisu

1

Modely produktovej rodiny ThinkPad sú k dispozícii v štyroch modelových radoch E, L, T, X, pričom poradie naznačuje hardvérovú výbavu aj použité materiály. „Téčko“ už označuje prístroj vyššej modelovej rady. Dvojciferné číslo udáva uhlopriečku obrazovky. Písmeno s identifikuje „slim“, čiže tenší variant základného modelu T14s. T14s je teda de facto nástupcom ThinkPadu T490s. V ponuke sú modely s procesormi Intel aj AMD.

Telo notebooku je z magnéziovej zliatiny, takže je ľahké, pevné a zároveň veľmi dobre odvádza teplo. Kryt displeja je z kompozitného materiálu - plastu spevneného sklenými vláknami. Aj keď bočné rámiky displeja nie sú úplne tenké, podarilo sa zabudovať 14 palcový displej do pomerne malého tela.  Čierna farba je u modelovej rady ThinkPad osvedčený erergreen. V ponuke je aj strieborný variant.  

Pánty displeja sú vo farbe kovu, elegantne úzke, avšak sú dostatočne tuhé, aby displej zostal otvorený v akejkoľvek polohe, a umožňujú roztvorenie notebooku až o 180 stupňov, takže môžete robiť napríklad brainstorming pri okrúhlom stole, alebo mať ho takto otvorený pri relaxe v ľahu opretý o kolená. 

Smerovanie do biznisu naznačujú nielen prémiové materiály, ale aj čítačka čipových kariet a konektor na pripojenie dokovacej stanice v ktorej budete mať v kancelárii, alebo v súčasnej situácii mnohí skôr v domácom pracovnom kútiku pripojené všetky periférie. Popis rozmiestnenia konektorov je obvykle len zopakovaním informácií z technickým parametrov. V tomto prípade však má význam. Na pravej strane v poradí odzadu dopredu nájdete USB-C konektor s podporou PowerDelivery, ten je klasického formátu. Ďalší v poradí je konektor pre dokovaciu stanicu. Tu sa treba pristaviť, pretože ten je zložený z druhého USB-C konektora s podporou  Thunderbolt 3, cez ktorý sa dá notebook aj napájať a nabíjať a konektora na pripojenie redukcie na ethernet. Ostatné konektory sú štandardné. 

1. Čítačka kariet Smart Card, 2. USB 3.1 Gen 1 (trvale napájaný), 4. Napájanie USB-C, 5. USB-C Thunderbolt 3, 6. Možnosť rozšírenia o Ethernet/Bočný mechanický dokovací port, 7. USB 3.1 Gen 1, 8. HDMI, 9. Kombinovaný port na slúchadlá/mikrofón

Pozornejší pohľad na zadnú stenu odhalí slot na SIM kartu na pripojenie cez 4G/LTE a taktiež na micro SD kartu. V tejto kategórii je samozrejmosťou podpora WiFi 6.

Zobrazovací panel aj napriek tomu, že nie je dotykový má lesklý povrch. Má rozlíšenie 3 840 × 2 160 a špičkové podanie farieb. Výrobca deklaruje 100 % pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Jas podsvietenia 500 nitov a použitá zobrazovacia technológia umožnila pochváliť sa logom Dolby Vision HDR. Podlhovasté mriežky reproduktorov sú na spodnej strane a smerujú trochu šikmo do boku. Na bežné sledovanie videí v pracovnom kútiku je ich zvuk primerane kvalitný. Dá sa vylepšiť aktivovaním funkcie Dolby Audio.  Kamera nad displejom má rozlíšenie 720p a pri primeranom osvetlení je výborná na video mítingy. Výrobca pamätal aj na vaše súkromie, kameru môžete zakryť posuvným krytom ThinkShutter. Zakrytie je vizuálne indikované červenou bodkou. 

Klávesnica je jeden z atribútov kvality a obľúbenosti produktovej rodiny ThinkPad. Klávesy majú ergonomický tvar, príjemný dlhý zdvih a progresívny chod chod, takže máte spätnú väzbu stlačenia. Môžete si nastaviť dva stupne podsvietenia. Klávesnica je odolná proti náhodnému poliatiu. Presný je aj touchpad s trojicou mechanických tlačidiel, ktoré sú umiestnené tak, aby boli spoločné aj pre červený trackpoint, umiestnený pri spodnom okraji klávesov G a H. Samozrejme môžete využiť aj možnosť zatlačenia plochy touchpadu. V spodnej časti je chod príjemný, nad polovicou výšky už trochu tuhý,  Snímač odtlačkov prstov je vpravo, pri hornom rohu touchpadu.  Identifikácia je rýchla a spoľahlivá. 

Mobilný procesor Intel Core i7 desiatej generácie je dobrý kompromis medzi výkonom a energetickou náročnosťou. Pracovná frekvencia sa v prípade potreby môže z nominálnych 1,8 GHz krátkodobo zvýšiť až na 4,9 GHz. Samozrejme, reálny výkon závisí od toho, koľko stratového tepla sa za daných okolností dá odviesť. Studený vzduch je nasávaný zospodu a je vyfukovaný mriežkou na pravej strane. Pri bežnej záťaži je vetrák buď vypnutý, alebo beží na nízke otáčky. Podľa mojich skúseností pri teplote okolia 24° C sa pri rendrovaní videa zvýšil výkon na maximum približne na tri minúty  a potom si procesor musel pracovnú frekvenciu trochu znížiť. Na porovnanie aký prínos pri chladení má kovové telo, u plastového ThinkPadu E14 sa výkon znížil už po 40 sekundách. Výkon dostatočný aj pre náročnejšie aplikácie. Testovaný prístroj mal 16 GB DDR4,  1 TB disk SSD konštrukčného formátu M.2 a využíval integrovanú grafiku Intel UHD Graphics. Pri bežnej záťaži akou je napríklad písanie článkov s občasným surfovaním a primeraným jasom displeja bola výdrž približne 8 – 9 hodín, čo s rezervou pokryje pracovný či školský deň. 

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7 10510U Comet Lake, 1,8 GHz – 4,9 GHz; pamäť: 16 GB DDR4, 2666 MHz, 1 T B SSD PCIe NVMe; grafika: Intel UHD Graphics, displej 14" IPS UHD (3840 × 2169 px); konektivita: 802.11ax (WiFi 6), bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 1 x USB-C s PowerDelivery, 1 x USB-C s podporou Thunderbolt 3, 2 x USB 3.2 (gen. 1), HDMI, dokovací konektor, microSD, 3,5 mm audio jack, čítačka čipových kariet; maximálna výdrž batérie: 14,3 h; rozmery 329 x 226,5 x 17 mm, hmotnosť 1,27 kg; 

Cena: 2 339 EUR

Verdikt: Výkonný a pritom tenký a elegantný notebook so 4K displejom pre náročných používateľov

+ 4K displej, vynikajúca klávesnica, LTE pripojenie

- Lesklý displej

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad T14s ThinkPad T14s

1 komentár

. reakcia na: ThinkPad T14s – ľahký a výkonný notebook do biznisu

19.10.2020 17:10
Leskly display = pre nenarocnych uzivatolov!. Mate chybu vo verdikte aj v napdise. Leskly nie je do biznisu, tam musi byt matny. Kazdy, co kupil leskly display len nadava nan.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať