PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Umelá inteligencia dokáže prečítať z mozgu na čo sa pozeráte alebo čo si predstavujete

Výskum a vývoj
5

Vedci z Kjótskej univerzity vytvorili systém umelej inteligencie, ktorá je schopná vďaka pokroku v oblasti hlbokého učenia a generatívnych sietí prečítať obrazy, ktoré človek vidí vo svojej mysli, a s presnosťou až 99 % ich transformovať do digitálnych fotografií. Systém funguje jednak pre obrázky, ktoré osoba vidí pred očami, jednak pre tie, ktoré si predstavuje. V súčasnosti majú obrázky nízke rozlíšenie a na to, aby mohol systém fungovať, musí byť subjekt vnútri MRI zariadenia.

S postupným pokrokom technológií a zlepšovaním hardvéru na čítanie mozgu môžu byť počítače schopné skenovať naše mozgy a transformovať naše mentálne obrazy na skutočné fotografie, ktoré sa dajú uložiť a zdieľať. Fungovanie systému vedci podrobne opísali v roku 2018 v časopise Science Magazine. Umiestnili subjekty do skenera fMRI a zaznamenávali aktivitu ich mozgu. fMRI na rozdiel od tradičného MRI meria prietok krvi v mozgu, čo umožňuje vedcom určiť, ktoré oblasti mozgu sú najaktívnejšie, keď osoba vykonáva danú úlohu.

Počas zaznamu vedci ukázali osobám tisíce obrázkov a každý obrázok zobrazili niekoľkokrát. Získali tak obrovskú databázu mozgových signálov, pričom každá skupina signálov zodpovedala konkrétnemu obrazu. Všetky tieto údaje boli potom vložené do hlbokej neurónovej siete (deep neural network – DNN), ktorú trénovali na generovanie obrázkov.

Neurónové siete sú výborné v detekcii vzorov a pri každej fotografii, ktorá sa ukázala testovaným osobám, vedci chceli, aby neurónová sieť vytvorila obraz v zhode s pozorovanými vzormi mozgovej aktivity. Konečným výsledkom bol systém, ktorý dokázal zachytiť údaje fMRI zobrazujúce mozgovú aktivitu subjektu a vykresliť obraz, ktorý podľa neho osoba vidí. Potom dali vedci výstup DNN už do vyškolenej generatívnej sieti, čo je technológia, ktorý stojí napr. za tvorbou deepfake falzifikátov.

V tomto prípade však vedci použili svoju generatívnu sieť na normalizáciu snímok načítaných z mozgu subjektov a na zvýšenie ich podobnosti s fotografiami. Výsledný systém zachytil údaje o mozgovej aktivite subjektov, pomocou DNN ich zmenil na hrubé fotografie a potom pomocou generatívnej siete upravil tieto fotografie do oveľa realistickejšej podoby. Na otestovanie výstupu systému vedci ukázali vygenerované obrázky ľudským posudzovateľom, ktorým ukázali aj súbor vstupných obrázkov.

Vo viac ako 99 % prípadov dokázali posudzovatelia priradiť obraz produkovaný systémom ku skutočnému vstupnému obrazu. Potom vedci pritvrdili. Namiesto prezerania obrázkov dostali subjekty úlohu predstaviť si obrázok, ktorý videli predtým. Skenovanie mozgu aj pri tejto úlohe opäť prinieslo použiteľné obrázky, hoci neboli ani zďaleka také dobré ako tie, ktoré boli vytvorené, keď sa subjekty pozerali na skutočnú fotografiu.

Problém však nemusí byť v technike výskumníkov, ale v subjektoch. Udržať si v mysli dlhší čas jediný obrázok je ťažké, navyše nie každý má fotorealistickú pamäť. V súčasnosti sú obrázky odvodené z neurónových signálov subjektov pomerne nejasné. Napokon také boli aj prvé digitálne fotografie. Výsledky vedcov však dokazujú, že je možné čítať obrázky z mozgu ľudí.

Zdroj: onezero.medium.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Slovensko to už dávno má, nech sa nedajú vysmiať, byť v rúre mFri? Dám tam nanit a vidím myšlienky a predstavy. reakcia na: Umelá inteligencia dokáže prečítať z mozgu na čo sa pozeráte alebo čo si predstavujete

28.5.2021 16:05
Túto technológiu už Slovnesko dávno má. Jeden týpek má v mozgu zabudované nanity a vidí nimi čierne zašumené obrazy akoby sny a počuje myšlienky. Je to tajný vedecký projekt, pravdepodobne armádny. Týpek asi čoskoro zgegne, gniavia ho rozviedky, nechcú ho tu, už je dosť chorý.
Reagovať

RE: Nechceme tu kyborga reakcia na: Slovensko to už dávno má, nech sa nedajú vysmiať, byť v rúre mFri? Dám tam nanit a vidím myšlienky a predstavy.

29.5.2021 18:05
Treba ho odstrániť, je to hnusný kyborg... Nechceme tu kyborgov!
Reagovať

RE: RE: nebojte sa, coskoro ho odstrania, ale nie je kyborg z vlastnej vole, napichli ho nasilu bez suhlasu reakcia na: RE: Nechceme tu kyborga

30.5.2021 12:05
nebojte sa, coskoro ho odstrania, ale nie je kyborg z vlastnej vole, napichli ho nasilu bez suhlasu, nemoze za to - a nestacilo by odinstalovat tie nanity? len by ich vycikal a je zasa obycajny clovek, nie? preco hned vrazda?
Reagovať

RE: Jasné, že už to dávno majú, na čo sa to hrajú? Na oficiálne "povolené" správy? reakcia na: Slovensko to už dávno má, nech sa nedajú vysmiať, byť v rúre mFri? Dám tam nanit a vidím myšlienky a predstavy.

28.5.2021 17:05
Nechápem na čo sa tu hrajú, jasné že Slovensko dávno má kyborga. Vybudovali ho tajne, ale vraj im to pokazili východniari. Tereaz je vyzradený a mučia ho rozviedky, lebo ho tajne hypnotizovali a pozerali mu do hlavy a odtiaľ to uniklo. Týpek nedožije Vianoc :-)
Reagovať

Klamete nedokaze! reakcia na: Umelá inteligencia dokáže prečítať z mozgu na čo sa pozeráte alebo čo si predstavujete

28.5.2021 01:05
Klamete zase. Nadpis protireci clanku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať