SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Umelá inteligencia vytvorila „ideálne“ umelé mlieko. Jeho zloženie je dosť bizarné

Výskum a vývoj
6

Nové vegánske mlieko vyrobené umelou inteligenciou má byť oveľa “mliečnejšie” ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov. Alternatívne mlieko sa volá NotMilk a ide o produkt čilského startupu NotCo. Hoci v posledných rokoch sa s náhradami mlieka roztrhlo vrece, táto sa zdá skutočne iná. NotMilk je vyrobený primárne z hrachového proteínu, ale obsahuje ešte 18 ingrediencií, z ktorých najpozoruhodnejšie sú kapusta a ananás.

No môže samotný fakt, že je tu viac prísad, spôsobiť, že umelé mlieko je naozaj lepšie? Možno. NotMilk bol totiž vyvinutý pomocou algoritmu AI, ktorý používal technológiu na analýzu a následné napodobnenie štruktúry mlieka takmer na molekulárnej úrovni. Algoritmus, ktorý vytvoril NotMilk, sa volá Giuseppe podľa Giuseppe Arcimbolda, talianskeho maliara zo 16. storočia, ktorý sa preslávil tým, že tvoril portréty, kde boli ľudia zostavení z ovocia a zeleniny.

SWAN_TITULKA_0722

V podstate všetko na tomto novom vegánskom mlieku, ktorého vývoj čiastočne sponzoroval CEO Amazonu Jeff Bezos, je pozoruhodné – od vytvorenia umelou inteligenciou až po jeho príchuť. Podľa niektorých chutí ako mlieko nasiaknuté obilninami. Navyše údajne aj pení. NotMilk by teda mal čo najviac napodobniť v ústach chuť kravského mlieka bez vytvorenie uhlíkovej stopy, a čo je najdôležitejšie, bez ubližovania zvieratám.

Zdroj: mic.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

.......................... reakcia na: Umelá inteligencia vytvorila „ideálne“ umelé mlieko. Jeho zloženie je dosť bizarné

23.6.2021 18:06
uhlikova stopa z kravskych prdov, vacsiu kravinu som nepocul :D
Reagovať

Všetky reakcia na: Umelá inteligencia vytvorila „ideálne“ umelé mlieko. Jeho zloženie je dosť bizarné

23.6.2021 15:06
potraviny sa jedia pre to, čo obsahujú a ako v tele fungujú, nie preto, že sa na niečo podobajú. Príroda je múdra, nedovoľuje d€bil0m sa rozmnožovať.
Reagovať

Bulvar reakcia na: Umelá inteligencia vytvorila „ideálne“ umelé mlieko. Jeho zloženie je dosť bizarné

23.6.2021 03:06
Lacko naco klames a pises, ze nieco vytvorila AI, ked to vytvoril clovek. Prestan premenovavat program cloveka a volat to AI. AI je 20 rokov stary vyraz vymysleny bulvarom, co nerozumel programovaniu. Dnes je vsetko len program, ziadna inteligencia!
Reagovať

RE: Bulvar reakcia na: Bulvar

23.6.2021 10:06
ci bohynu to je zmyslanie...:) čize ak naučis psa bránit tvoj dom a potom ked pridu zlodeji a pes ochráni teba i dom tak to neeee pes to tyyyy si ochranil dom.
Naučil si ho iba chranit a branit ale nie AKO. Ako danu situaciu vyriesil bolo asi nim ne?
Reagovať

RE: RE: Bulvar reakcia na: RE: Bulvar

23.6.2021 13:06
Ako vtip dobre, ale nema to nic spolocne s principom programovania. Pes ma inteligenciu, rozhodne sa rozne keby bola ta ista situacia. Program nema ziadnu, robi presne to co ma naprogramovane a vzdy to urobi rovnako v rovnakej situacii. Inteligencia v programe neexistuje a povie ti to kazdy, kto vie co je AI, aj kazdy ucitel AI. Podla Lacka je AI aj tvoj kalendar, ked mu zadas aby opakovane kazdy pondelok si videla tu istu nofifikaciu. Zadas to raz a program to spravi aj 1000x sam na dalsie pondelky. Lacko nebude chapat ako to rozoznalo utorok od pondelku, podla neho to je inteligencia programu.
Reagovať

Clovece, mas paru o com tocis ? reakcia na: RE: RE: Bulvar

28.6.2021 13:06
Jedine co si svojim prispevkom dosiahol je, ze absolutne netusis o com AI skutocne je.
Je to prese to, ako sa to vola. Umela INTELIGENCIA.
Napriklad ja viem co AI je celkom presne a nie ze nepotvrdim co pises, ale dementujem to.
Cela sranda AI je o tom, ze stroj naucis napr. ako vyzeraju zvieratka z roznych obrazkov a po case ich zacne sam rozoznavat - lepsie a rychlejsie ako clovek - jeho ucitel. Aj ked mu ukazes obrazky s velmi zahmlenymi rysmi, skryte v mnozstve detailov, len cast tela, z pohladov a uhlov, ktore nikdy nevidel atd - kde by aj clovek zavahal co to je. Ba co viac, neustalym pouzivanim sa da dosiahnut zlepsovanie tychto kvalit do singularnej dokonalosti (reinforcement learning)
To iste sa da povedat o soferovani auta, pilotovani lietada, odpovdani na otazky, preklade medzi jazykmi, rozpoznavani/identifikovani ludskych tvari, emocii, atd...
Skoda ze premudrelych tarajov je po internete cela hromada, o to dlhsie nam bude trvat uvedomenie, v akom pruseriku mozno vsetci (onedlho) budeme. (Neveris ? Gugli tuto temu s menom AI magnata Elon Musk.)

Skus si nastudovat nieco o Neural Networks. NN/CNN/RNN

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať