SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Umelá inteligencia za šesť hodín navrhla 40 000 nových chemických zbraní

Výskum a vývoj
0

Výskumníci uviedli umelú inteligenciu (UI), ktorá sa bežne používa na vyhľadávanie užitočných liekov, do akéhosi režimu „záškodníka“, aby na konferencii o kontrole biologických zbraní demonštrovali, ako ľahko by sa dala zneužiť. Ukázalo sa, že UI potrebovala menej ako šesť hodín na to, aby vymyslela 40 000 potenciálne smrtiacich molekúl. Jediné, čo museli výskumníci urobiť, bolo upraviť svoju metodiku tak, aby vyhľadávala, a nie vylučovala toxicitu.

Potom už UI prišla s desiatkami tisíc nových látok, z ktorých niektoré sú podobné VX, najsilnejšej nervovoparalytickej látke, aká bola kedy vyvinutá. Tím publikoval svoje zistenia v časopise Nature Machine Intelligence. Pri vývoji nových liekov používajú výskumníci modely strojového učenia. Tie sa v podstate naučia, ktoré časti molekulovej štruktúry sú dôležité pre toxicitu a ktoré nie. Potom možno tomuto modelu strojového učenia poskytnúť nové molekuly (potenciálne nové lieky), ktoré nikdy predtým neboli testované, a on bude predpovedať, ktoré by boli toxické a ktoré nie.

Ďalšia kľúčová časť sú nové generatívne modely, ktorým možno poskytnúť množstvo rôznych štruktúr a ony sa naučia, ako molekuly spájať. Následne sa dajú požiadať, aby generovali nové molekuly. Generatívnemu modelu však môžeme povedať, ktorým smerom sa chceme uberať. Robí sa to pomocou skórovacej funkcie, ktorá udelí vysoké skóre, ak molekuly, ktoré model vygeneruje, smerujú k niečomu, čo je žiaduce. Teda to, ktorým smerom sa model vyberie, bude závisieť od toho, či sme toxickým molekulám dali nízke skóre alebo vysoké skóre.

Výskumníkov prekvapilo, že veľa vytvorených zlúčenín bolo predpovedaných ako toxickejších ako VX, hoci VX je v podstate jedna z najsilnejších známych zlúčenín. Potrebné je len veľmi malé množstvo, aby spôsobilo smrť. Vedci sa pozreli na veľa štruktúr týchto novo vytvorených molekúl a mnohé z nich vyzerali ako VX a iné bojové látky. Pritom ich vytvoril model, ktorý tieto chemické bojové látky nikdy nevidel.

Výskumníci varujú, že veľa vecí, ktoré použili, je k dispozícii zadarmo. Ak niekto vie programovať v Pythone a má nejaké skúsenosti so strojovým učením, potom by pravdepodobne mohol počas víkendu vytvoriť niečo ako tento generatívny model poháňaný toxickými súbormi údajov. Virtuálne potenciálne toxické molekuly teda možno navrhnúť bez veľkého úsilia, času alebo výpočtových zdrojov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať