PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

V zverejňovaní otvorených dát patríme medzi najlepších

Tlačové správy
0

Slovensko je v prvej trojke krajín, ktoré sa najrýchlejšie rozvíjajú v oblasti otvorených dát. Predbehli sme aj krajiny V4, lepšie sú len Slovinsko a Luxembursko. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Európskeho data portálu, ktorý zbiera a spája otvorené údaje z verejného sektora.

Medzi trojicu lídrov naša krajina poskočila z minuloročného deviateho miesta.

„Toto umiestnenie je vizitkou informatizácie našej krajiny. Okrem toho, že používanie otvorených údajov pomáha transparentnosti a verejnej kontrole, pomáha aj rozvíjať inovačný potenciál slovenskej ekonomiky,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Európsky data portál, vytvorený z iniciatívy Európskej komisie, rozdelil hodnotené krajiny do štyroch skupín na začiatočníkov, nasledovníkov, pokročilých a lídrov. Z krajín V4 dopadlo najhoršie Maďarsko, zaradené v nasledovníckej skupine, Česko a Poľsko boli označené ako pokročilé. Slovensko sa dostalo medzi lídrov, za čo vďačí v podstatnej miere zvýšeniu efektivity využívania otvorených dát z  13 % v roku 2015 na 87 % v tomto roku. Zároveň sme popri Francúzsku, Írsku a Fínsku jednou zo štyroch európskych krajín, ktoré majú stopercentný užívateľský dosah. To znamená, že ľudia vedia, o akú informáciu ide, ak kliknú na datasety zverejnené na data.gov.sk.

 „Očakávam, že Slovensko bude zverejňovať čoraz viac a detailnejších otvorených údajov. Čím viac podrobností budú obsahovať, tým väčšia bude ich výpovedná hodnota, a tým lepšie aplikácie pre občanov môžu vznikať,“ uviedol vicepremiér, ktorý považuje umiestnenie Slovenska aj za vizitku práce svojho úradu. Portál totiž pozitívne vyzdvihol politickú angažovanosť v súvislosti s témou open data, pričom Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu je priekopníkom v poskytovaní dát formou Open Data API v štátnej správe. „Nielen, že sme zverejnili datasety na slovensko.sk, ale máme aj Open Data API, údaje o eurofondoch sprístupnené v reálnom čase, ktoré sú jedny z najdetailnejších v Európe,“ dodal. Vysoko ich oceňuje aj mimovládny sektor.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať