Vďaka herným prvkom a VR sa cvičenie v domácej posilňovni stáva zábavou

0

Peloton, spoločnosť vyrábajúca špičkové stacionárne bicykle a bežiace pásy, ktoré umožňujú živý streaming, láme rekordy v počte nových používateľov svojich produktov. V súčasnosti má firma hodnotu 4 mld. dolárov. Zariadenia takéhoto druhu sa množia ako huby po daždi a sú náznakom toho, že cvičenie sa stáva každodennou rutinou pre čoraz viac ľudí. V mnohých prípadoch ide len o neúspešné novoročné predsavzatie pri pohľade na váhu a na nástroje po čase sadá prach v pivnici. Každý vie, že by mal na sebe pracovať, ale veľa ľudí to nerobí. Prečo je také ťažké zotrvať pri cvičení?

„Ľudia musia mať pozitívny postoj k tejto aktivite,“ hovorí Mark Eys, profesor na katedre kineziológie a psychológie kanadskej Univerzity Wilfrida Lauriera. „Sú to aktivity, ktoré si ľudia musia vychutnávať. Môžu si ich sami regulovať, čo je vhodné. V konečnom dôsledku si však musia nájsť čas a motiváciu na vykonávanie týchto činností a odložiť konkurenčné aktivity, ako je Netflix či iné veci, ktoré sú jednoduché a atraktívne.“ Mnohí však prestanú, pretože v tejto činnosti už nenachádzajú potešenie či ustúpi počiatočný nával optimizmu.

A ak si aj ľudia nájdu cvičenie, ktoré ich baví, problémom býva čas. A tu by mohli prísť k slovu nástroje, ktoré ponúkajú zážitky z posilňovne bez toho, aby ste museli odísť z domu. Zvyčajne stačí na cvičenie 30 až 45 minút, čo môže azda každý vtesnať do svojho nabitého programu. Existujú aj ďalšie dôvody, prečo by nové domáce cvičebné náradie mohlo mať väčší úspech ako predchádzajúca generácia. Umožňujú totiž spojenie s obrazovkou. Možno vysielať živý stream alebo si pustiť vopred nahraté cvičenia, za ktoré používatelia platia mesačné poplatky.

Možno si poviete, že prehratie nahrávky s cvičením bolo možné aj v minulosti. Ibaže teraz sa do toho zapájajú aj ďalšie technologické fenomény – sociálne siete, gamifikácia, virtuálna realita. Tie vnášajú do cvičenia aspekt zábavy alebo ho robia prinajmenšom menej namáhavým. A práve sociálny prvok by mohol pomôcť ľuďom vydržať pri cvičení. Nové cvičebné zariadenia umožňujú rôzne úrovne interakcie s ostatnými cvičiacimi – od integrácie na Facebooku až po možnosť komunikovať s ostatnými počas tréningu.

Sociálne funkcie môžu pozitívne ovplyvniť motiváciu a zároveň odstrániť strach z fyzickej prítomnosti iných ľudí, ktorí by mohli byť kritickými pozorovateľmi. Napriek tomu však Eys varuje pred „pseudosociálnym prostredím“, ktoré by sa mohlo vytvoriť v online cvičebných skupinách. Úplne ideálne je cvičenie s vašimi skutočnými priateľmi. Je to oveľa úspešnejšie, ako keď cvičíte vždy s rôznymi partnermi. Výrobcovia domácich cvičebných zariadení propagujú na stránkach svoju „komunitu“.  Tieto komunity spájajú cvičencov v aplikácii, na sociálnych sieťach a na reálnych podujatiach.

Cvičenci môžu komunikovať medzi sebou a v niektorých prípadoch aj so svojimi inštruktormi. Mnohé z týchto domácich zariadení pridávajú na upútanie pozornosti aj herné a súťaživé prvky. Môže ísť napríklad o nejakú formu rebríčka – máte možnosť porovnávať výsledky svojho tréningu s ostatnými, či už s priateľmi, alebo celkom cudzími ľuďmi. Zariadenia môžu nejakým spôsobom integrovať aj virtuálnu realitu. Môžete sledovať na obrazovke svoje preteky s inými ľuďmi, prípadne môžete vidieť okolo seba krásne lokality namiesto nudných stien spálne.

Napríklad ľudia, ktorí používajú veslársky stroj Hydrow, môžu vidieť veslársky čln a počuť čľapot vesiel vo vode. Startup VirZOOM zasa využíva pri svojich stacionárnych bicykloch náhlavné súpravy s VR, aby sa cvičiaci cítili ako pretekári v skutočných pelotónoch. No čo je možno najsľubnejšie na zariadeniach na domáce cvičenie, je ich schopnosť meniť sa. Výrobcovia môžu neustále aktualizovať ich obsah, meniť pozadie, hudbu a dokonca aj typ cvičenia, takže cvičenie sa po čase nestane nudným.

Zdroj: recode.net.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
VR virtual virtuálna realita zabava clovek zdravie domacnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať