SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vďaka novej technológii sa rakovinové nádory samy eliminujú zvnútra

1

Vedci z Zürišskej univerzity upravili bežný respiračný vírus nazývaný adenovírus tak, aby fungoval ako trójsky kôň a prenášal gény pre liečbu rakoviny priamo do nádorových buniek. Na rozdiel od chemoterapie alebo rádioterapie tento prístup nepoškodzuje normálne zdravé bunky. Po vstupe do nádorových buniek dodané gény slúžia ako predloha pre terapeutické protilátky, cytokíny a iné signálne látky, ktoré budú produkované samotnými rakovinovými bunkami, čo spôsobí likvidáciu nádorov zvnútra.

Výskumníci nazývajú svoju technológiu SHREAD: SHielded, REtargetted ADenovirus. Pomocou systému SHREAD vedci prinútili nádor, aby sám produkoval klinicky schválenú protilátku proti rakovine prsníka, nazývanú trastuzumab, v prsníku myši. Zistili, že po niekoľkých dňoch SHREAD produkoval v nádore viac protilátky, ako keď sa liek injekčne podávala priamo.

Vedci použili veľmi sofistikovanú 3D zobrazovaciu metódu s vysokým rozlíšením, ktorá tkanivá úplne spriehľadní, aby ukázali, ako liečivá protilátka produkovaná v tele vytvára póry v cievach nádoru a ničí nádorové bunky, čím ho lieči zvnútra. Tím zdôrazňuje, že SHREAD je použiteľný nielen na boj proti rakovine prsníka. Keďže zdravé tkanivá takto neprichádzajú do kontaktu s významným množstvom terapeutickej látky, je použiteľný aj na dodávanie širokej škály takzvaných biologík – silných liekov na báze bielkovín, ktoré by inak boli príliš toxické.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Aj gangliá sú bielkoviny. Takže ti môžu vygumovať mozog a spôsobiť tým alzheimera, keď to zneužijú na vojenské účely (; reakcia na: Vďaka novej technológii sa rakovinové nádory samy eliminujú zvnútra

17.10.2021 19:10
Aj gangliá sú bielkoviny. Takže ti môžu vygumovať mozog a spôsobiť tým alzheimera, keď to zneužijú na vojenské účely (;
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať