Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Vilnius má „teleportál“, aby pomohol ľuďom zostať v kontakte

1

Máte už dosť pandemických obmedzení, radi by ste cestovali a stretávali sa s novými ľuďmi? Litovské hlavné mesto Vilnius má zaujímavé riešenie. Je ním „portál“ do iného mesta, fungujúci v reálnom čase. Možno to tak trochu pripomína sci-fi film Hviezdna brána. Mesto nainštalovalo v blízkosti vlakovej stanice kruhové „dvere“, ktoré sú prepojené s portálom v poľskom Lubline, vzdialenom asi 600 kilometrov.

Oba portály majú veľkoplošné obrazovky a kamery, ktoré vysielajú živý obraz medzi týmito dvoma mestami. Podľa tvorcov je to akýsi digitálny most, ktorý má povzbudiť ľudí k „prehodnoteniu významu súdržnosti“.Podľa Benediktasa Gylysa, iniciátora myšlienky portálu, projekt je „mostom, ktorý zjednocuje, a výzvou na povznesenie sa nad predsudky a nezhody, ktoré patria do minulosti“.

SWAN_042021

Dizajn kruhu, ktorý má evokovať koleso času, je „známy sci-fi symbol“ a navrhli ho inžinieri z Centra tvorivosti a inovácie (LinkMenu fabrikas) na Technickej univerzite vo Vilniuse Gediminas. Tvorba portálu trvala 5 rokov a jeho odhalenie na konci celoročnej pandémie je dobre načasované.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Kpgyr Stnmzmce reakcia na: Vilnius má „teleportál“, aby pomohol ľuďom zostať v kontakte

11.6.2021 19:06
How can I get to you ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať