CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

ZSE Drive: Virtuálna batéria pre elektromobil

Elektromobilita
1

ZSE Drive, líder v oblasti elektromobility na Slovensku, nastupuje na ďalšiu úroveň inovácie s pripravovaným spustením produktu Virtuálna batéria pre elektromobil. Tento pioniersky krok prichádza ako rozšírenie už existujúceho produktu Virtuálna batéria, ktorý vytvára prepojenie medzi vlastníkmi fotovoltických panelov a sieťou verejných nabíjačiek ZSE Drive. To je ďalší veľký krok k udržateľnej a ekologickej budúcnosti na Slovensku.

Aktuálne má ZSE Drive na Slovensku viac ako 400 nabíjacích bodov, z toho 171 DC nabíjacích bodov s výkonom od 50 do 350 kW. Sieť sa bude aj naďalej rozširovať a do konca roka 2024 má ZSE Drive v pláne vybudovať ďalších 115 ultrarýchlych nabíjacích bodov naprieč celým Slovenskom. Nové nabíjacie huby majú vyrásť nielen v krajských, ale aj okresných mestách. ZSE Drive okrem rozširovania sa do nových lokalít avizuje aj rozširovanie a zlepšovanie aktuálnych lokalít. Zároveň je najsilnejším roamingovým partnerom pre slovenských zákazníkov, vďaka čomu môžu vodiči s kartou ZSE Drive nabíjať svoje elektromobily v celej Európe.

Pred štyrmi rokmi uviedla spoločnosť ZSE na slovenský trh unikátnu službu – Virtuálnu batériu, ktorá umožnila priebežné ukladanie nespotrebovanej energie bez potreby kúpy vlastnej batérie. Túto službu môžu využívať všetci zákazníci ZSE Energia, pričom nemusia mať fotovoltické riešenie od ZSE. Ukladanie vyrobenej elektriny do Virtuálnej batérie je bezplatné, pri odbere elektriny z Virtuálnej batérie naspäť sa uhrádzajú len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy.

Najnovší produkt – Virtuálna batéria pre elektromobil – posúva túto službu na ďalšiu úroveň. Zákazníci, ktorí generujú elektrickú energiu z domácich fotovoltických panelov, môžu teraz voľne rozhodnúť, koľko uloženej energie využijú v domácnosti a koľko prenesú na svoju kartu ZSE Drive. Elektrina uložená na karte ZSE Drive sa presúva do balíka voľných kWh na nabíjanie v pomere 1:1, bez akejkoľvek straty alebo obmedzení a zákazník ju môže čerpať ľubovoľným typom nabíjania – AC, DC alebo UFC. Táto skutočnosť výrazne zvyšuje atraktivitu riešenia, pretože finančná hodnota elektriny z Virtuálnej batérie pre elektromobil, ktorú zákazník využije na nabíjanie prostredníctvom nabíjačky ZSE Drive, má omnoho vyššiu hodnotu, ako keby ju použil v domácnosti. Táto flexibilita zvyšuje finančnú hodnotu uloženej energie a pomáha znižovať náklady na nabíjanie elektromobilov.

Ak zákazník 1000 kWh z klasickej Virtuálnej batérie použije vo svojej domácnosti, ušetrí približne 100 eur. Ak si však 1000 kWh z novej Virtuálnej batérie pre elektromobil nechá preniesť na svoju RFID kartu ZSE Drive, ušetrí pri nabíjaní na verejnej nabíjačke ZSE Drive od 290 eur do 390 eur v závislosti od nabíjacieho programu, ktorý využíva, a typu nabíjania (AC, DC, UFC). Pri najčastejšie použitej fotovoltike na rodinnom dome s výkonom 4 kWp je pritom bežná výroba elektriny viac než 5 MWh ročne. Vďaka tejto inovácii si vie zákazník výrazne skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky.

Prostredníctvom mobilnej aplikácie ZSE Drive môže zákazník sledovať aktuálny zostatok svojich voľných kWh a množstvo energie presunutej z Virtuálnej batérie pre elektromobil. Množstvo presunutej elektriny zvyšuje voľný objem elektriny v rámci mesačného programu a zákazník si na verejných nabíjačkách ZSE Drive čerpá najskôr práve kWh presunuté z Virtuálnej batérie pre elektromobil, až potom tie z mesačného programu. Zákazníci majú takisto možnosť mesačne meniť, ako je táto uložená energia alokovaná.

Zákazník má možnosť určiť ľubovoľnú RFID kartu ZSE Drive, na ktorú chce poslať vyrobené kWh z domácej fotovoltiky. Nemusí ísť o rovnakú fyzickú osobu, na ktorú je evidovaná služba Virtuálna batéria pre elektromobil. Ak má majiteľ napr. elektromobil evidovaný na svoju firmu, čerpanie benefitu nie je obmedzené.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

rapid reakcia na: ZSE Drive: Virtuálna batéria pre elektromobil

4.10.2023 13:10
Mate tam jednu velku chybu.: povodny produkt virtualna bateria vlastne prestane byt funkcny, a vy svoju vyrobu rozdelite na pouzitie v zsedrive a to ostatne odpredate zse a neostane vam ziadna akumulovana energia pre spotrebu domacnosti.
Reagovať

Pridať komentár