SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

iPhone sa možno bude nabíjať cez Wi-Fi. Apple pracuje na novej technológii bezdrôtového nabíjania

Technológie
0

Spoločnosť Apple už nejaký čas experimentuje s bezdrôtovými nabíjacími technológiami so stredným a dlhým dosahom, ktoré by jedného dňa umožnili používateľom nabíjať iPhony prostredníctvom smerovačov Wi-Fi.

Nedávno zverejnená patentová prihláška firmy hovorí o „bezdrôtových nabíjacích a komunikačných systémoch s optickými anténami s duálnou frekvenciou“. Spomína sa v nej schopnosť prenosu energie prostredníctvom akéhokoľvek vhodného komunikačného spojenia vrátane mobilného medzi 700 MHz a 2700 MHz a Wi-Fi fungujúceho na frekvencii 2,4 GHz a 5 GHz. Presnejšie povedané, dokument sa vzťahuje na kanály spektra milimetrových vĺn 802.11ad, ktoré v súčasnosti používa štandard WiGig, pracujúci vo frekvenčnom pásme 60 GHz.

Teoreticky návrh umožňuje bezdrôtové nabíjanie z domácich Wi-Fi routerov a dokonca aj zo satelitných signálov. Samozrejme, amplitúda v bezdrôtovom systéme je zvyčajne funkciou vzdialenosti. Bolo by teda treba len presunúť telefón do dosahu Wi-Fi a ten by sa hneď nabíjal.

Tak ako bežné bezdrôtové nabíjacie techniky aj navrhovaný systém spoločnosti Apple vyžaduje na fungovanie dve zariadenia – vysielač a prijímač. Každé zariadenie obsahuje jednu alebo viac antén spojených s bezdrôtovým obvodom, ktoré sú schopné vykonať nastavenia fáz a ďalších veličín vysielaných a prijímaných signálov.

Nová technológia sa odlišuje od existujúcej v tom, že zabudované bezdrôtové obvody a podporné komponenty majú na starosti zároveň komunikáciu aj dodávku energie. Súčasné iterácie, ako je indukčný nabíjací hardvér v Apple Watch, sú určené len na prenos energie a sú obmedzené na veľmi krátke vzdialenosti.

Očakáva sa, že najbližší vlajkový iPhone 8 prinesie technológiu bezdrôtového nabíjania, no tá, ktorá sa spomína v patentovej prihláške, nie je súčasťou plánov spoločnosti na tento rok. Patent totiž neznamená, že je technológia už pripravená, takže si na ňu budeme musieť nejaký čas počkať.

Zdroj: Appleinsider

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Apple nabijanie iPhone

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať