Autonómny inteligentný dom zhotovený 3D tlačou, ktorý odolá aj hurikánu a zemetraseniu

Technológie
6

Inteligentný, udržateľný a sebestačný – taký by mal byť moderný inteligentný dom. Spoločnosť Haus.me spojila tieto vlastnosti v jednom 3D tlačenom celku a vytvorila ultimátny autonómny príbytok. Domy Haus.me sú navyše vybavené aj systémom čistenia vzduchu, ktorý podľa tvrdenia spoločnosti eliminuje 99,99 % baktérií. Dom nezávislý od sietí je úplne pripravený na nasťahovanie a je vybavený nádržami na vodu, solárnymi panelmi a autonómnou likvidáciou odpadu.

K dispozícii sú dva modely – mOne a mTwo – za 199 000 dolárov a 379 000 dolárov. Všetky vlastnosti sú rovnaké, jediný rozdiel medzi týmito dvoma modelmi je podlahová plocha. Menší je vhodný pre dvoch obyvateľov, väčší je určený pre malú rodinu. Oba sú pripravené na okamžité nasťahovanie, úplne zariadené a vybavené technológiou na využitie slnečnej energie a recyklácie vody. Nevyžaduje sa ani položenie základov, iba rovný povrch. Domy majú patentovaný okenný systém a izolované steny, čo pomáha minimalizovať spotrebu energie. Pohodlne si teda vystačia so solárnou energiou ako jediným zdrojom energie.

Interiér je priam nabitý inteligentnými funkciami, k dispozícii sú kamery a termostaty Nest, Apple TV, pripojenie na internet. Zariadenie bolo navrhnuté s prihliadnutím na to, ako možno v kompaktnom byte optimalizovať priestor. Ide o prvé úplne sebestačné mobilné domy, ktoré nevyžadujú elektrickú sieť, zemný plyn, palivové drevo ani žiadne iné palivo a sú 20-krát energeticky účinnejšie ako tradičný dom. Prefabrikované konštrukcie sa dajú umiestniť na akýkoľvek rovný pozemok a dodávajú sa kompletne zmontované. Model mTwo s podlahovou plochou 74 štvorcových metrov je určený pre malú rodinu (2-4 osoby).

Predplatné NEXTECH 2021

Haus.me hovorí, že 3D polymérový rám odolá aj hurikánu a zemetraseniu. Exteriér je vyrobený z uhlíkových vlákien, polymérov a zodolených sklených tabúľ. Menší model je vybavený presne takými prvkami ako väčší, ale má modulárny nábytok, napríklad gauč poslúži ako rozkladacia posteľ. Obyvatelia si môžu prispôsobiť farby, spotrebiče a dekoráciu. Nábytok sa dá buď zasúvať, alebo zložiť, aby podlahová plocha zostala voľná. Spoločnosť pamätala aj na to, že ak žijete na odľahlom mieste mimo siete, budete musieť uložiť veľa vecí, preto je tu veľa vstavaných políc a úložného priestoru.

Kuchyňa je vybavená všetkými modernými spotrebičmi, ako je rúra na pečenie, veľká chladnička a umývačka riadu. V kúpeľni je sprchovací kút, umývadlo, toaleta a práčka. V prípade neobvykle zlých poveternostných podmienok sa domácnosť automaticky prepne do režimu nízkej spotreby, aby sa šetrila energia. Nechýba ani bezpečnostný systém, ktorý sa dá ovládať z telefónu/tabletu spolu s ďalšími inteligentnými funkciami domu. Príbytok môžete odomknúť odtlačkom prsta alebo rozpoznaním tváre a z telefónu ovládať veci, ako je teplota či svetlá.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

To je reakcia na: Autonómny inteligentný dom zhotovený 3D tlačou, ktorý odolá aj hurikánu a zemetraseniu

3.9.2021 09:09
Ekologické je to, čo je lacné, z miestnych zdrojov a ľahko opravitelné. Bez drahých technológií, ktoré sa môžu pokaziť. Čo si dokážu ľudia pripadne aj sami postaviť.
Pravda, na tom sa nedá zarobiť...
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

3.9.2021 14:09
to co popisujes nieje len ekologickej ale aj ovela inteligentnejsie ako tento dom
Reagovať

RE: RE: To je reakcia na: RE: To je

3.9.2021 17:09
tak tak
Reagovať

toto je maringotka reakcia na: Autonómny inteligentný dom zhotovený 3D tlačou, ktorý odolá aj hurikánu a zemetraseniu

2.9.2021 15:09
a nie dom. Podla toho co popisujete je to ale skorej nieco ako telefonna budka doktora who - tardis ci ako sa volala. Zvonku mala ale zvnutra cela kuchyna spalna a neskutocne mnozstvo ukladacieho priestoru. Este ze ma skla zo "zodolených" tabul, to mnohe vysvetluje
Reagovať

A čo voda a odpad ? reakcia na: Autonómny inteligentný dom zhotovený 3D tlačou, ktorý odolá aj hurikánu a zemetraseniu

2.9.2021 08:09
Všetko pekné , ale hlavne čo prívod pitnej vody a prípadne aj odpad ( kanalizácia ) ?
Reagovať

Lacko klamar reakcia na: Autonómny inteligentný dom zhotovený 3D tlačou, ktorý odolá aj hurikánu a zemetraseniu

2.9.2021 02:09
Lacko tak aj sklenik je inteligntnejsi od teba vravis.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať