Video: Virgin Hyperloop bude prepravovať ľudí rýchlosťou 1080 km/h

3

Spoločnosť patriaca Richardovi Bransonovi zverejnila video, ktoré predstavuje jej víziu, ako bude hyperloop fungovať. Je to veľmi ambiciózny projekt a jeho realizácia môže trvať roky. Ide však o prvú novú formu hromadnej dopravy po viac ako 100 rokoch. Video približuje detaily architektúry systému vrátane palubných levitačných motorov, hnacích motorov a vysokovýkonných batérií, ktoré neboli nikdy verejne prezentované. Okrem technických podrobností sa zaoberá aj hodnotou, udržateľnosťou a ekonomickou stránkou návrhu.

Virgin Hyperloop má za cieľ prevádzkovať osobné a nákladné kabíny rýchlosťami približujúcimi sa rýchlosti leteckej dopravy. Cieľová rýchlosť 1080 km/h je trikrát vyššia, ako dosahujú vysokorýchlostné železnice, a viac ako 10-krát vyššia ako v prípade tradičných železníc. To znamená, že zo San Francisca do Los Angeles by ste sa mohli dostať asi za 30 minút. S myšlienkou vytvoriť magneticky levitujúce vlaky premávajúce v takmer bezvzduchových potrubiach prišiel v roku 2012 Elon Musk, ktorý poveril tím inžinierov zostavením návrhu.

Dizajn hyperloopu sa stal open source projektom a chytili sa ho ďalšie spoločnosti. Virgin Hyperloop pracuje na vývoji a komercializácii softvéru a hardvéru hyperloop s takmer 300 zamestnancami na plný úväzok. Uskutočnil už viac ako 500 testov technológie, a to aj s ľudskými cestujúcimi. Tvrdí, že hyperloop bude mať menší vplyv na životné prostredie ako ostatné spôsoby cestovania.

Predplatné NEXTECH 2021

O bezpečnú jazdu kabíny sa postará centralizované ovládanie. Spoločnosť hovorí, že za minútu možno vypraviť niekoľko kabín a systém nemusí zastaviť na každej stanici. Spôsobom na požiadanie môže systém prepraviť 50 000 cestujúcich za hodinu, čo je ekvivalent 30-pruhovej diaľnice. O vybudovanie systému hyperloop sa snažia aj v iných krajinách vrátane Indie a Saudskej Arábie.

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

"Inovácia" reakcia na: Video: Virgin Hyperloop bude prepravovať ľudí rýchlosťou 1080 km/h

3.9.2021 10:09
Levitujúce vlaky v potrubiach boli v minulosti navrhované mnohokrát. Hyperloop nie je žiadny vlak, v rúre majú behať iba jednotlivé "kokóny". Absurdný nízkokapacitný nezmysel.
Reagovať

za minutu reakcia na: Video: Virgin Hyperloop bude prepravovať ľudí rýchlosťou 1080 km/h

3.9.2021 00:09
pri takej rychlosti moze za minutu vypravit niekolko kabin len sialenec co vie o bezpecnosti asi tolko ako redaktor nextechu.
Reagovať

Lacko klamar reakcia na: Video: Virgin Hyperloop bude prepravovať ľudí rýchlosťou 1080 km/h

2.9.2021 14:09
nebude
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať