S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

7

Infekčné patogény ako nový koronavírus a chrípkový vírus sa neustále vyvíjajú a prispôsobujú sa svojmu prostrediu. Čím rýchlejšie sú mutácie, tým menej efektívne môžu byť očkovacie kampane. To je dôvod, prečo chrípková vakcína nebude fungovať navždy a ľudia každý rok potrebujú novú vakcínu. Koronavírus je oveľa stabilnejší a spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že ich vakcína je účinná najmenej proti 19 verziám vírusu.

Genetici sledujú mutácie SARS-CoV-2 od začiatku roku 2020 a odvtedy zaznamenali iba jednu významnú mutáciu. Všetci súčasní kandidáti na vakcíny boli testovaní proti dominantnej mutácii, ktorá sa objavila na začiatku pandémie. Vedci z Veľkej Británie však teraz hlásia nový kmeň koronavírusu, ktorý sa rýchlo šíri v niektorých regiónoch krajiny. Mutácia D614G pochádzajúca z Číny je zodpovedná za súčasný stav pandémie.

Táto mutácia spôsobila, že vírus sa stal infekčnejším, ale nie smrteľnejším, čo vysvetľuje rozdiely medzi európskymi a americkými ohniskami COVID-19 v marci a apríli a ohniskom vo Wu-chane v januári a februári. Potom začiatkom novembra sa zmutovaný vírus našiel u noriek v Dánsku. Úradníci oznámili plány na utratenie miliónov zvierat po zistení, že koronavírus mutoval v norkách a potom znovu infikoval človeka. Dánski vedci varovali, že tento kmeň by mohol odolávať očkovacím látkam.

Viac ako mesiac po poplachu z Dánska britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že najmenej 60 rôznych miestnych hygienických úradov zaznamenalo infekcie COVID-19 spôsobené novou mutáciou koronavírusu. Identifikovalo sa viac ako 1000 prípadov nákazy touto mutáciou vírusu, prevažne na juhu Anglicka.

Mutácia, ktorá v súčasnosti nemá oficiálny názov, bola identifikovaná v Londýne, Kente, Essexe a Hertfordshire a možno ju zistiť pomocou súčasných testov. Vedci hovoria, že je ešte priskoro na to, aby sme vyvodzovali akékoľvek závery o závažnosti mutácie. Výskumníci vyvíjajúci vakcíny by teraz mali zistiť, či ich lieky fungujú aj proti novému kmeňu.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

. reakcia na: Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

20.12.2020 03:12
Retardi pc hnoj redaktori, to je co za nezmyselny nadpis o nicom?
Reagovať

RE: . reakcia na: .

21.12.2020 02:12
Prosím o vymazanie SPAMu, na ktorý reagujem, asi vyrobeného nejakým automatickým trolovacím robotom. Argumenty žiadne, prínosnosť informácie nula, snaha len o hnojenie.
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

21.12.2020 19:12
Aké príznaky má nový kmeň koronavírusu?
Reagovať

Ale, ale reakcia na: Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

17.12.2020 09:12
A coze tak zrazu. Jednu koronu uz udajne mozme ziskat pod kontrolu, tak teba vyrobit novu? A potom dalsiu a dalsiu a zakony a ludske prava koncia v kosi.
Reagovať

RE: Ale, ale reakcia na: Ale, ale

20.12.2020 22:12
Naco vyrabat nieco co mutuje samo?

Treba prešetriť čo najskôr reakcia na: Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

17.12.2020 08:12
Ja len dúfam, že účinnosť nedávno vyvinutých vakcín na tieto nové kmene stihnú prešetriť skôr ako sa začne plošnejšie testovanie a minú celosvetovo stovky miliárd dolárov / EUR za vakcíny a logistiku okolo toho.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať