Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

4

Infekčné patogény ako nový koronavírus a chrípkový vírus sa neustále vyvíjajú a prispôsobujú sa svojmu prostrediu. Čím rýchlejšie sú mutácie, tým menej efektívne môžu byť očkovacie kampane. To je dôvod, prečo chrípková vakcína nebude fungovať navždy a ľudia každý rok potrebujú novú vakcínu. Koronavírus je oveľa stabilnejší a spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že ich vakcína je účinná najmenej proti 19 verziám vírusu.

Genetici sledujú mutácie SARS-CoV-2 od začiatku roku 2020 a odvtedy zaznamenali iba jednu významnú mutáciu. Všetci súčasní kandidáti na vakcíny boli testovaní proti dominantnej mutácii, ktorá sa objavila na začiatku pandémie. Vedci z Veľkej Británie však teraz hlásia nový kmeň koronavírusu, ktorý sa rýchlo šíri v niektorých regiónoch krajiny. Mutácia D614G pochádzajúca z Číny je zodpovedná za súčasný stav pandémie.

Táto mutácia spôsobila, že vírus sa stal infekčnejším, ale nie smrteľnejším, čo vysvetľuje rozdiely medzi európskymi a americkými ohniskami COVID-19 v marci a apríli a ohniskom vo Wu-chane v januári a februári. Potom začiatkom novembra sa zmutovaný vírus našiel u noriek v Dánsku. Úradníci oznámili plány na utratenie miliónov zvierat po zistení, že koronavírus mutoval v norkách a potom znovu infikoval človeka. Dánski vedci varovali, že tento kmeň by mohol odolávať očkovacím látkam.

Viac ako mesiac po poplachu z Dánska britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že najmenej 60 rôznych miestnych hygienických úradov zaznamenalo infekcie COVID-19 spôsobené novou mutáciou koronavírusu. Identifikovalo sa viac ako 1000 prípadov nákazy touto mutáciou vírusu, prevažne na juhu Anglicka.

Mutácia, ktorá v súčasnosti nemá oficiálny názov, bola identifikovaná v Londýne, Kente, Essexe a Hertfordshire a možno ju zistiť pomocou súčasných testov. Vedci hovoria, že je ešte priskoro na to, aby sme vyvodzovali akékoľvek závery o závažnosti mutácie. Výskumníci vyvíjajúci vakcíny by teraz mali zistiť, či ich lieky fungujú aj proti novému kmeňu.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Ale, ale reakcia na: Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

17.12.2020 09:12
A coze tak zrazu. Jednu koronu uz udajne mozme ziskat pod kontrolu, tak teba vyrobit novu? A potom dalsiu a dalsiu a zakony a ludske prava koncia v kosi.
Reagovať

RE: Ale, ale reakcia na: Ale, ale

20.12.2020 22:12
Naco vyrabat nieco co mutuje samo?
Reagovať

RE: RE: Ale, ale reakcia na: RE: Ale, ale

21.12.2020 02:12
Samo určite nemutuje, vírus nemá možnosť ovplyvniť sám seba. Mutácia vznikne vďaka prostrediu v ktorom sa vírus replikuje. No aj príroda pri mutáciách nerobí revolúciu iba drobnú evolúciu. Robí ju náhodne, nie cielene, drvivá väčšina mutácií nemá šancu na prežitie. Prežijú len tie, ktoré sa dokážu ďalej šíriť a tak sa prirodzenou selekciou vírus vylepšuje. Tento nový druh sa vraj šíri rýchlejšie, čo je veľmi dôležitý parameter selekcie.
Na druhej strane smrteľnosť vírusu je skôr evolučná náhoda ako chcený parameter, pretože ten vírus ktorý zabije viac ľudí nemá vhodnešie podmienky na prežitie ako ten čo ich zabije menej. Skôr naopak a preto si myslím že ďalšie mutácie budú prirodzene optimalizovať šírenie a nie smrteľnosť.
Teraz trochu Sci-fi:
Človek by teoreticky mal možnosť genetickým inžinierstvom spraviť "mutáciu", ktorá by urobila výrazný revolučný skok vo vývoji vírusu aby dosiahol požadované vlastnosti. Otázka či to je v dnešnej dobe už prakticky možné. Zatiaľ sa oficiálne tvárime že nie. Ak by to možné bolo tak sa skôr či neskôr nájde nejaký "blázon", ktorý to použije vo svoj prospech.
Reagovať

Treba prešetriť čo najskôr reakcia na: Bola objavená nová mutácia koronavírusu, ktorá sa rýchlo šíri

17.12.2020 08:12
Ja len dúfam, že účinnosť nedávno vyvinutých vakcín na tieto nové kmene stihnú prešetriť skôr ako sa začne plošnejšie testovanie a minú celosvetovo stovky miliárd dolárov / EUR za vakcíny a logistiku okolo toho.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať