SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Budúci absolventi základných škôl sa môžu stále prihlásiť do aktuálneho ročníka duálneho vzdelávania

Tlačové správy
0

Absolventi duálneho systému vzdelávania majú lepšie uplatnenie na trhu práce a zarábajú viac ako absolventi iných stredných škôl. Potvrdzujú to údaje z národného projektu Duálne vzdelávanie, ktoré má k dispozícii Zväz automobilového priemyslu SR. Absolventi duálu dosahujú o 22 % vyššiu zamestnanosť, zarábajú viac v priemere o 17 % viac a miera nezamestnanosti je o 8 % nižšia. Aj preto zamestnávatelia naďalej podporujú úzke prepojenie teórie s praxou a ponúkajú aj tento rok možnosť prihlásiť sa do duálneho vzdelávania. Žiaci, ktorí končia deviaty ročník základnej školy majú možnosť poslať svoje prihlášky do 20. marca 2022.

Trh práce sa veľmi dynamicky mení, pandémia výrazne urýchlila procesy automatizácie a digitalizácie a mnohé povolania odsunula do úzadia. Automobilový priemysel, ktorý je najsilnejším odvetvím slovenského priemyslu, už dnes reaguje na globálne trendy v tomto odvetví. Slovensko patrí do prvej dvadsiatky krajín, v ktorých je zastúpenie robotov v priemyselnej výrobe najvyššie, všetky automobilky sa prihlásili k zelenej transformácií smerom k výrobe bezemisných a nízkoemisných vozidiel. Výber zamestnania sa stal náročnejším, uspejú tí absolventi, ktorých dokáže škola pripraviť na nástup moderných technológií a rozvíjať v nich zručnosti, potrebné na adaptáciu na nové podmienky,“ hovorí Tomáš Polaščin, predseda vzdelávacej komisie ZAP SR.

Výhody duálneho vzdelávania

Študenti duálneho vzdelávania sa pripravujú na svoje povolanie v reálnych podmienkach, priamo u zamestnávateľa. Odborné vzdelávanie je úzko prepojené s využívaním najnovších technológií, zariadení a materiálov. Už počas štúdia dostanú študenti motivačné štipendium v rozmedzí od 50 do 200 eur. Žiaci majú možnosť uzatvoriť počas štúdia pracovnú zmluvu s budúcim zamestnávateľom, čo im umožňuje rýchle uplatnenie na trhu práce. Navyše prax priamo vo firme žiakom uľahčuje aj teoretickú časť štúdia, ktorú absolvujú v škole.

Možnosť odborného výcviku priamo vo firmách, počas ktorého sa žiaci  oboznámia  s modernými technológiami, s ktorými by sa bežne v škole nestretli, nie je jedinou výhodou duálu. Učenie je prístupnejšie a často aj zábavnejšie, lebo firmy pri výuke používajú prácu s robotmi, 3D tlačiarňami alebo  s virtuálnou realitou,“ hovorí Tomáš Polačšin, predseda vzdelávacej komisie ZAP SR.

Duálny systém vzdelávanie je vhodný tak pre chlapcov, ako aj pre dievčatá. Zaujímavou motiváciou je aj finančná odmena za vykonanú prácu, ktorú dostávajú žiaci počas celého štúdia. Dovolím si tvrdiť, že pre šikovných žiakov je určite zaujímavou položkou,“ hovorí Dana Garajová, ktorá na Strednej odbornej škole technickej v Čadci vyučuje odborné strojárske predmety.

Najviac žiadané profesie

Zamestnávatelia v duálnom systéme zareagovali na nové požiadavky automobilového priemyslu, ktorý sa transformuje smerom k elektromobilite a Industry 4.0 zavedením nových odborov alebo ich úpravou. Preto je najväčší záujem o profesie ako je autotronik, odborný informatik, mechatronik v oblasti Industry 4.0, špecialista moderných CNC strojov a liniek či špecialista na automatizácia a e-mobilitu. „Duálne vzdelávanie, ktorého vznik inicioval práve  ZAP SR pred vyše dvadsiatimi rokmi, sa stále ukazuje ako preferovaná cesta aj pre zamestnávateľov na získavanie kvalitných spolupracovníkov, dopĺňa Tomáš Polaščin. “Výhodou spoločností, ktoré sa zapojili do duálu je, že dokážu rozvíjať profesie potrebné pre trh práce, pracovať s talentmi ale aj skrátiť čas potrebný na dosiahnutie vysokej kvalifikácie svojich spolupracovníkov.“

Prehľad študijných miest v oblasti automobilového priemyslu môžu študenti získať na stránke Zväzu automobilového priemyslu SR www.zapsr.sk/dualnevzdelavanie alebo u regionálnych koordinátorov Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať