CES 2021 prvýkrát vo virtuálnej podobe

0

Výstava CES (Consumer Electronics Show) sa už viac než 50 rokov koná začiatkom roka v Las Vegas. Stretávajú sa tu hlavne technologickí nadšenci a, samozrejme, aj novinári, aby sa nechali ohúriť inováciami, novými technológiami či úplne novými produktmi, ktoré v priebehu roka prídu na trh.

Postupom času sa podujatie rozrástlo do takých rozmerov, že v žiadnom inom meste by sa nenašlo dostatok výstavnej a hlavne ubytovacej kapacity. A zrazu je všetko inak. Ročník 2021 sa vzhľadom na pandemickú situáciu konal vo virtuálnom priestore.  Online formát síce organizátorom aj prenajímateľom priestorov urobil čiaru cez rozpočet, ale poskytol vystavovateľom jednu veľkú výhodu v tom, že „návštevníci“ nemali možnosť konfrontovať prezentované informácie s realitou. Nový formát podujatia zároveň umožnil firmám, ktoré na tradičnom CES predstavovali horúce novinky, lepšie rozvrhnúť čas. Mohli predstaviť svoje produkty s predstihom, aby informácie o nich médiá zverejňovali postupne, aby toho nebolo na jeden deň veľa. Keby bol v rovnaký deň predstavený vlajkový smartfón jednej firmy a hoc aj technológiami nabitý model strednej triedy inej firmy, informácia o ňom by zostala v tieni vlajkovej lode.

CES je už tradične miesto, kde výrobcovia čipov ako Qualcomm, Intel či AMD predstavujú nové modely procesorov, presnejšie povedané, SoC (System on Chip) pre smartfóny či spotrebnú elektroniku. Samozrejme, po­krok a implementovanie nových technológií, ako povedzme 5G, sa netýka len vlajkových modelov. Napríklad už spomínaný Qualcomm v predvečer CES predstavil procesor Snapdragon 480 5G, určený pre smartfóny nižšej strednej triedy. Nechtiac tým veľa prezradil. Napríklad to, že smartfóny, ktoré prídu na trh v druhej polovici roka, budú aj v cenovej kategórii do 300 eur môcť mať displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a fotoaparáty s vysokým rozlíšením a možnosťami kombinácie záberov z viacerých snímačov, teda vychytávky, aké sú v súčasnosti doménou vlajkových modelov.  Najzaujímavejšie novinky, z ktorých mnohé majú potenciál prísť aj na náš trh, predstavíme v abecednom poradí podľa firiem. V reportáži nemôžeme obsiahnuť všetko, takže ďalšie produkty postupne predstavíme v redakčných recenziách.

Acer

Spoločnosť Acer predstavila nové produktové rodiny svojich notebookov, ultrabookov a takisto výkonných ultrabookov s procesormi Intel a AMD najnovšej generácie. Notebooky Nitro a Aspire disponujú novými mobilnými procesormi AMD Ryzen 5000, herné notebooky majú najmodernejšie GPU produktovej rodiny NVIDIA GeForce RTX 30. Séria Nitro 5 je v najvyššej konfigurácii vybavená najvýkonnejším mobilným procesorom AMD Ryzen 9 5900 HX a dedikovaným grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3080. Modely z tohto radu majú 15,6" alebo 17,3" displeje buď s rozlíšením QHD a obnovovacou frekvenciou 165 Hz, alebo rozlíšením full HD, obnovovacou frekvenciou až 360 Hz a latenciou 3 ms. Notebooky Aspire 7 sú vybavené novými mobilnými procesormi AMD Ryzen 5000 v kombinácii s grafikami NVIDIA GeForce GTX 1650 v elegantnom a decentnom dizajne. Aspire 5 je tenký, no napriek tomu výkonný notebook využívajúci nové mobilné procesory AMD Ryzen 5000 a grafiky AMD Radeon.

Predstavené boli aj nové herné notebooky s procesormi Intel Core z radu H35 Special Edition jedenástej generácie pre náročných mobilných hráčov s grafickými čipmi NVIDIA GeForce RTX 30. Nový Predator Triton 300 SE posúva hranice výkonu na kilogram hmotnosti a môže sa pochváliť najnovším hardvérom v tenkom a ľahkom tele. Predator Helios 300 disponuje notebookovou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3080 a 240 Hz displejom.

ASUS

Spoločnosť predstavila nové notebooky z radov ZenBook Duo/Pro Duo, VivoBook, ExpertBook a Chromebook s najnovšími generáciami procesorov a takisto prenosný monitor ProArt Display PA148CTV a projektor ZenBeam Latte. Herný notebook TUF Dash sme mali k dispozícii na testovanie, takže v tomto čísle prinášame jeho recenziu.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED je 15-palcový notebook vybavený druhým 4K displejom ScreenPad Plus, ktorý sa nadvihne pri otvorení veka a prirodzene dopĺňa hlavný 4K OLED HDR displej na bezproblémový multitasking. ZenBook Pro Duo 15 OLED prináša vysoký výkon vďaka najnovšej generácii procesora Intel Core i9 a grafickej karte NVIDIA GeForce RTX 3070. Rovnakú koncepciu dvoch displejov využíva aj ZenBook Duo 14; 11-palcový ASUS BR1100 je primárne určený pre školy a využíva jednoduchý, ale odolný dizajn, ktorý je ideálny na dištančné vzdelávanie. BR1100 ponúka úplne nový procesor Intel Pentium Silver, Wi-Fi 6 a voliteľnú konektivitu 4G LTE.

Cadillac

Renomovaný výrobca automobilov predstavil dron s vertikálnym vzletom a pristátím. Ide o koncept autonómneho elektrického vozidla, ktoré by prepravovalo pasažierov medzi „vertiportmi“ a ponúklo by im panoramatický výhľad na tých dole, ktorí uviazli v premávke. Šéfdizajnér GM Mike Simcoe tvrdí, že hoci je to len koncept, Cadillac sa pripravuje na to, aby sa takáto budúcnosť stala realitou.

Trochu viac pri zemi sa drží úplne autonómna dodávka Cadillac, ktorá má nožnicové dvere, luxusný interiér a ovládanie hlasom a gestami. A napokon automobilka poodhalila aj svoj vlajkový elektrický sedan Celestiq, ktorý má displej po celej šírke palubnej dosky a sklenú strechu s individuálne stmievateľnými kvadrantmi pre každého zo štyroch cestujúcich. Celestiq sa má začať predávať v roku 2022.

LG

Spoločnosť LG vidí budúcnosť televízorov a zobrazovania všeobecne v transparentných obrazovkách. Na virtuálnom veľtrhu bol predstavený prototyp 55-palcového high-tech televízora OLED s priehľadným dizajnom. Obrazovku môžete sledovať spredu i zozadu, a keď sa nepoužíva, môžete cez ňu vidieť, pretože má 40-percentnú priehľadnosť. Okrem domácej zábavy si vie LG predstaviť jej použitie aj v reštauráciách na jednoduché objednávanie alebo vo verejnej doprave, napr. na železničných staniciach na zobrazovanie trás. Spoločnosť LG ukázala v poslednom čase niekoľko inovácií televíznych obrazoviek – od rolovateľných technológií až po ohybné displeje. Je pravdepodobné, že sa táto technológia bude s rastom konkurencie ďalej zlepšovať. Pozornosť vzbudili aj videoklipy o novom smartfóne Rollable. Inovatívny dizajn môže znamenať nový míľnik vo vývoji skladacích smartfónov a funguje podobne ako rolovateľné televízory OLED. Zariadenie sa vysúva smerom hore a displej sa transformuje z veľkosti smartfónu takmer na rozmery tabletu. Je to možné vďaka mechanizmu v spodnej časti telefónu, ktorý umožní rozvinutie a zvinutie flexibilnej obrazovky. Hoci v prezentácii LG nebola zmienka o produkte Rollable, a tak sa mnohí nazdávali, že ide len o koncept, tí, ktorí majú informácie o projekte, hovoria, že spoločnosť ho plánuje uviesť na trh v priebehu tohto roka.

Lenovo

Spoločnosť na virtuálnom veľtrhu predstavila inovatívny all-in-one počítač Yoga AIO 7, ktorý vďaka otočnému displeju zaberá na pracovnom stole menej miesta. Integrovaný hardvér na bezdrôtové vysielanie navyše umožňuje displej Yoga AIO 7 aktivovať na diaľku z tabletu alebo smartfónu bez toho, aby ste museli zapínať samotný počítač. Budúce aktualizácie vám takisto umožnia zobraziť online programy priamo na vašej obrazovke a premeniť ju tak na 4K smart TV. Yoga AIO 7 je totiž prvý all-in-one desktop na svete s 27-palcovým 4K displejom IPS, ktorý podporuje 99 % farebných štandardov DCI-P3 a 99 % farebných štandardov Adobe RGB. Zaujali nás aj dva štýlové tenké spotrebiteľské monitory IPS Lenovo L24i-30 a Lenovo L27e-30. Dizajnéri vychádzali z predpokladu, že monitory na domáce použitie sa nachádzajú v miestnostiach, kde sa rodina stretáva najčastejšie, preto by mali mať predovšetkým elegantný dizajn. V oblasti notebookov a ultrabookov Lenovo reaguje na nástup 5G sietí, takže produktová rodina IdeaPad sa rozrástla aj o model s prívlastkom 5G podporujúci túto rýchlu dátovú komunikáciu. IdeaPad 5G využíva platformu ­Qualcomm Snapdragon 8cx 5G a výkonnú ­grafiku Adreno.

Razer

Herný hardvérový gigant Razer reaguje na aktuálnu situáciu a predstavil prvú inteligentnú masku na svete s názvom Project Hazel. Ide o respirátor N95 z lesklého vodotesného materiálu, odolného proti škvrnám. Je takisto priehľadný, čo umožňuje ostatným odčítavať vám z pier, keď hovoríte. A najpútavejšie na maske je to, že obsahuje dizajnové prvky Razeru vrátane LED diód Chroma RGB. Osvetlenie možno prispôsobiť vkusu používateľa, pretože ponúka 16,8 milióna farieb a množstvo svetelných efektov. Môžete sa tak štýlovo chrániť pred COVID-19. Razer tvrdí, že maska je vybavená filtrom s vysokou antibakteriálnou účinnosťou (BFE), ktorý zachytí 95 % častíc vo vzduchu. Keďže masky majú tendenciu tlmiť hlas, Project Hazel prichádza s novou technológiou spoločnosti Razer s názvom VoiceAmp, ktorá využíva vstavaný mikrofón a zosilňovač na dosiahnutie čistej a zrozumiteľnej reči. No Project Hazel je zatiaľ len koncept, nepoznáme cenu ani dátum uvedenia.

Samsung

Samsung svojimi novinkami pružne zareagoval na aktuálnu situáciu, keď v uplynulom roku trávili ľudia oveľa viac času doma. Televízory sa stali nielen centrom domácej zábavy, ale občas aj základnou pomôckou pri cvičení a zlepšovaní kondície. Nový televízor MICRO LED 110" s anorganickými LED diódami s vlastným svietením zaujme na prvý pohľad tenkým vyhotovením a prakticky neviditeľným rámčekom, takže obrazovka zaberá celú prednú plochu a obraz plynule prechádza do okolitého prostredia. Televízor ponúka okrem iného novú technológiu 4Vue čiže Quad View, umožňujúcu zobraziť na obrazovke až štyri rôzne displeje z rozličných zdrojov. Naraz tak môžete sledovať niekoľko športových disciplín alebo si premietnuť rôzne pohľady vo videohre. Samsung Health Smart Trainer na nových televízoroch tejto značky urobí z vašej domácnosti ľahko a rýchlo súkromné fitnescentrum. Funkcia v reálnom čase sleduje vaše cvičenie a stráži, či všetko robíte správne. Môžete sa tešiť na spätnú väzbu o vašej forme, výkonoch aj spálených kalóriách. K dispozícii sú inštruktážne videá aj interaktívne tréningy s hlasovým ovládaním prostredníctvom asistenčnej služby Bixby.

Nová služba SmartThings Cooking na platforme SmartThings je určená pre milovníkov domáceho varenia. Automatický plánovač Meal Planner využíva systém Whisk Food s umelou inteligenciou a vie odporučiť jedálny lístok na celý týždeň, pričom pre používateľov rovno vygeneruje nákupný zoznam ingrediencií a na displeji chladničky Family Hub alebo na smartfóne otvorí stránky vybraného e-shopu. A aby to všetko bolo ešte jednoduchšie, recept sa dá rovno poslať do pripojeného kuchynského spotrebiča Samsung. Dúfajme, že aj na našom trhu budú k dispozícii spotrebiče schopné túto službu využiť.

Robotický vysávač Jetbot 90 AI+ využíva technológiu rozpoznávania objektov, aby identifikoval a zaradil predmety v domácnosti, a podľa toho vyberá optimálnu trasu na vysávanie. Vďaka technológii LIDAR a 3D senzorom sa vie vyhýbať káblom a malým objektom a zároveň dosiahne aj na ťažko dostupné miesta, napríklad do rohov miestnosti. Okrem toho je vysávač Jetbot 90 AI+ vybavený kamerou a vďaka integrácii do systému SmartThings pomáha s bezpečnostným monitorovaním domáceho prostredia. Samsung Bot Care bude fungovať ako domáci pomocník a spoločník, takže sa postará o svojho majiteľa aj v maličkostiach. Robot sám zistí váš denný rozvrh a zvyky a bude vám posielať upozornenia, aby ste počas dňa nič nepremeškali. Samsung Bot Handy dokáže rozpoznávať a zdvíhať objekty rôznej veľkosti, tvarov a hmotnosti, takže sa z neho razom stane neoceniteľný domáci pomocník. Samsung Bo Handy spozná rozdiel v materiáloch jednotlivých predmetov a vždy dokáže využiť zodpovedajúcu silu, aby predmet uchopil a premiestnil, ale nepoškodil. Nepochybne ho teda oceníte pri upratovaní neporiadku v izbe alebo napríklad pri vypratávaní umývačky.

TCL

Najzaujímavejší produkt, ktorý predstavila spoločnosť TCL, bol tablet s displejom NXTPAPER. Pod týmto názvom sa skrýva technológia, ktorá je kombináciou klasického a e-ink displeja, pričom z klasického displeja si táto novinka berie rýchlosť zobrazovania a z e-ink displeja zobrazovanie bez blikania a bez modrej zložky bieleho svetla, ktoré je rovnako šetrné k očiam, ako keby ste čítali klasickú knihu. Pretože displej nemá podsvietenie, nemôžete tablet podobne ako papierovú knihu používať v úplnej tme. Praktické uplatnenie určite nájde aj koncepcia Multi-Screen collaboration, ktorá umožňuje spoluprácu telefónu a televízora, teda zobrazenie obsahu displeja smartfónu na obrazovke televízora. Multi-Screen collaboration nie je obmedzená len na televízory TCL, ale môžete ju využiť aj s televízormi iných značiek. Funguje to aj medzi smartfónom a tabletom s Androidom.

Na virtuálnom veľtrhu boli predstavené smartfóny z produktovej rodiny 20. Začneme vlajkovým modelom TCL 20 5G. Cenovka 299 eur naznačuje, že smartfóny s podporou 5G sietí sa dostávajú do čoraz nižších cenových hladín. Telefón má kvalitný displej s uhlopriečkou 6,67 palca. Jeho srdcom je čip Snapdragon 690 5G. Pozornosť si zaslúžia aj parametre fotoaparátov, snímač hlavného foto­aparátu má rozlíšenie 48 Mpx. Dopĺňajú ho fotoaparáty s ultraširokouhlým a makro objektívom. Majiteľov domácich miláčikov poteší inteligentný sledovací prívesok pre psa TCL MOVETRACK. Je odolný, takže nič sa nestane, keď zmokne pri daždi, prípadne sa s ním psík vyváľa v mláke. TCL, ako výrobca displejov rôznych konštrukčných formátov, si nenechal ujsť príležitosť ani v oblasti inteligentných okuliarov. Okuliare WEARABLE DISPLAY majú dva displeje OLED s full HD rozlíšením a mali by vytvoriť širokouhlý 3D obraz. Podobne ako pri slúchadlách to treba skúsiť na vlastnej koži, v tomto prípade tvári.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať