PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Čína ohlásila prielom v oblasti využívania jadrovej energie

4

Prototyp „časticového dela“, ktorý nedávno dokončil Inštitút modernej fyziky Čínskej akadémie vied, síce možno znie ako sci-fi, ale ide o novú technológiu, ktorá sľubuje recykláciu nebezpečného odpadu produkovaného jadrovým reaktorom. Tento prielom by mohol posunúť krajinu smerom k energetickej nezávislosti a ďalej upevniť jej globálne vedúce postavenie v oblasti technológií šetrných ku klíme.

V typickom štiepnom reaktore sa atómy ťažkých izotopov, ako je urán-235, rozbijú, čím sa uvoľní energia. Proces uvoľňuje aj ďalšie neutróny, ktoré sa zrážajú s inými atómami a rozkladajú ich v reťazovej reakcii.Vyhorené palivo sa chladí niekoľko rokov a potom sa niekoľko storočí musí starostlivo skladovať. Navrhovaný nový typ reaktora postavený s týmto „delom“ (v podstate protónovým urýchľovačom) by mohol recyklovať toto vyhorené palivo, čím by bola výroba elektriny lacnejšia a bezpečnejšia.

Urýchľovač vystreľuje protóny na ťažký prvok (najpravdepodobnejšie bizmut) obklopený vrstvou vyhoreného paliva a čerstvého štiepneho materiálu (najpravdepodobnejšie tórium-232 alebo urán-238). Terč sa rozdelí a uvoľnia sa neutróny, ktoré sú absorbované vyhoreným palivom a premenia ho späť na štiepne ťažké izotopy, teda čerstvé jadrové palivo. Dôležité je, že tento proces sa sám ukončí a nehrozí riziko reťazovej reakcie alebo roztavenia. Dokončenie prototypu urýchľovača Inštitútom modernej fyziky je veľký krok k fungujúcemu ADS a je to ukážkový príklad obrovských investícií Číny do pokročilých systémov jadrovej energie.

Čína považuje jadrové štiepenie za kľúč k bezpečnejšej budúcnosti. Jadrová energia je efektívnejšia ako veterná alebo solárna a na rozdiel od fosílnych palív nevypúšťa skleníkové plyny. Čína plánuje do roku 2035 minúť 440 miliárd dolárov na výstavbu ďalších najmenej 150 jadrových reaktorov. Ak dokáže pokračovať vo vývoji technológie ADS, odpad z týchto závodov sa dá dobre využiť a recyklovať, aby sa vyrobilo ešte viac energie pre rastúce potreby krajiny.

Zdroj: defenseone.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Za jadrové elektrárne palec hore! reakcia na: Čína ohlásila prielom v oblasti využívania jadrovej energie

24.6.2022 04:06
Keby sa toľko nemrhalo všetkým,keby sme neboli takí chamtivi,nezabijali sa navzájom aj seba samých aj prírodu,tak nám stačí kúriť drevom, voziť sa povozmi. To šlo ešte pri dvoch miliardách,limitoval to počet konských výkalov a moču. Pri terajších ôsmych je nevyhnutné abyodpad nezahltil našu Zemicku, čiže gro energie nutne MUSÍ byť z jadra!!!!!!!!!!
A kto toto nechce pochopiť,patrí na smetisko dejín............
Reagovať

RE: Teraz vraždia nano technológiami, len ti v chrbtici dajú zrazu nervom pokyn, aby zastavili srdce. reakcia na: Za jadrové elektrárne palec hore!

28.6.2022 16:06
Veru vraždia sa. A je to tajné. Vyzerá to ako náhodička.
Reagovať

RE reakcia na: Čína ohlásila prielom v oblasti využívania jadrovej energie

20.6.2022 20:06
Takže Jadro už nebude len najekologickejším zdrojom energie, ale bude aj obnoviteľným zdrojom. Perfiš, držím palce.
Reagovať

RE: RE reakcia na: RE

25.9.2022 06:09
Najekoligickejším? Robíš si prdel? Doteraz sa na dne oceánov váľajú sudy s rádioaktívnym odpadom, ktoré čakajú len na to kým sa rozpadnú a spôsobia ekologickú katastrofu. Zodpovední by si za to zaslúžili smrť! O množstve jadrového odpadu radšej nik nehovorí, aby sa nevyvolávala panika. Iste, jadro by sa recykláciou odpadu stalo čistejším, no vždy je tam riziko havárie a eventuálny únik rádioaktívnych látok.
Aj keď sú dnešné reaktory určite bezpečnejšie, pri stovkách elektrární vzrastá aj riziko havárie. Budúcnosť je vo fúznych reaktoroch, u ktorých podobné katastrofy nehrozia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať