TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Cloud zostáva pri ERP hlavným trendom, sám osebe však nestačí

0

Rútia sa ulicami miest rýchlosťami prevyšujúcimi 250 kilometrov za hodinu. Preteky sa však odohrávajú aj v zákulisí - aby zvíťazili, musia tímy svoje elektrické monoposty neustále vyvíjať a prispôsobovať, aby dokázali optimalizovať výkon, efektivitu a agilitu. Formula E je totiž svet, v ktorom rozhodujú milimetre, tisíciny sekúnd a tie najmenšie detaily. Tím Mercedes-EQ je dlhodobo úspešný aj vďaka tomu, že dokáže okamžite reagovať nielen na trati. Na flexibilitu stavil aj pri svojej organizácii, ktorej srdcom je najmodernejší cloudový systém ERP, postavený na in-memory databáze.

Rozhodnutia s rýchlosťou blesku

Časy, keď ERP čiže systémy podnikového plánovania zdrojov boli mohutné, škaredé a pomalé aplikácie, o ktoré sa muselo každodenne starať celé IT oddelenie firmy, sú už minulosťou. ­Ostatne tím Mercedesu dokázal svoj systém nasadiť za tri mesiace a na jeho údržbu nepotrebuje žiadne interné oddelenie podpory. To však nie sú jediné výhody.

Ako vo svojej predpovedi píšu analytici zo spoločnosti IDC, nový digitálny svet od firiem vyžaduje, aby fungovali rozumnejšie, dokázali sa prispôsobovať s vyššou agilitou a prijímali rozhodnutia s rýchlosťou blesku. Big data, umelá inteligencia, strojové učenie, konverzačné používateľské rozhrania, služby virtuálnych asistentov, prediktívna analytika či spracovanie prirodzeného jazyka, to všetko sú trendy, ktoré spoločnosti s novými, modernými, modulárnymi a inteligentnými systémami dokážu využiť vo svoj prospech.

S tým súvisí aj predpoveď analytickej spoločnosti Gartner – percentuálny nárast investícií podnikov do nových systémov ERP v roku 2022 bude dvojciferný. Udalosti posledných rokov presvedčili aj tých najväčších skeptikov, že ide o krok, ktorý je v mnohých ohľadoch nevyhnutný.

Pandémia – a teraz i vojna – ukázali, že sa nedá spoliehať na rutinu zabehnutých dodávateľských reťazcov a procesov. To, čo s prehľadom zvládali staré systémy ERP, už nekorešponduje s dnešným svetom, v ktorom sú zmeny okamžité a každé zaváhanie môže znamenať stratu konkurencieschopnosti. Gartner tvrdí, že vedenia mnohých firiem už menia svoj tradičný prístup k ERP. Aby uspeli, potrebujú robustnejší systém a dátové integrácie naprieč platformami, čo znamená posun k lepšie udržateľnejším cloudovým a modulárnym riešeniam.

Logika cloudu

Práve cloud je jeden z najväčších trendov, ktoré sledujeme v ostatných rokoch. Tempo presunu podnikových systémov „z krabice do oblakov“ sa nespomalí ani teraz, práve naopak. Počas pandémie sa mnohé obchodné procesy presťahovali do online prostredia a už tam zostanú. V prospech cloudu hovorí aj potreba rýchlosti pri transformácii. Analytici zo spoločnosti Gartner preto hovoria, že cloud bude stredobodom trhu s  riešeniami ERP najbližších desať rokov.

Má to svoju logiku – podniku totiž sníma z pliec každodennú starostlivosť o systém, je zárukou, že firma bude mať vždy k dispozícií dostatok priestoru a výpočtového výkonu, a popri stabilnom jadre umožňuje veľmi rýchlo skúšať a nasadzovať nové aplikácie podľa potreby biznisu. Inovácie tak už nie sú otázkou dlhého plánovania, nákupu hardvéru a komplikovanej implementácie; zlepšenia možno nasadiť takmer okamžite, a ak sa neosvedčia, rovnako rýchlo a bez strát ich upraviť alebo sa ich zbaviť.

Na čo najlepšie využitie všetkých predností cloudových ERP sa však treba poobzerať po riešení, ktoré má už zabudované inteligentné technológie. Umelá inteligencia, strojové učenie alebo pokročilá analytika by dnes mali byť samozrejmosť. To isté platí aj o inteligentnej ­automatizácii procesov, ktorá je vytvorená priamo pre cloud a dokáže výrazne uľahčiť a urýchliť prácu s dátami.

Presun do cloudu pritom dnes už pre podniky nemusí byť žiadny strašiak. Existujú programy, ktoré ich prevedú celou cestou a pripravia pre ne riešenie na mieru. Jeden taký využila aj americká Národná basketbalová asociácia, ktorá sa vlani pustila do veľkej migrácie. NBA po novom bude môcť pokračovať v modernizácii a konsolidácii svojich kritických podnikových procesov, dokáže fungovať efektívnejšie a prinášať nové iniciatívy pre fanúšikov.

In-memory prináša rýchlosť

Konkurenčnou výhodou naďalej zostáva, ak je riešenie ERP postavené na in-memory databáze. Dokáže tak analyzovať a spracúvať veľké objemy dát v reálnom čase. Ak sú rozhodnutia firiem časovo citlivé (a nemusíme ani hovoriť o sekundách ako v prípade pretekárskych áut), potrebujú manažéri poznať skutočný stav práve v danom okamihu. Čakať na výsledky reportu niekoľko dní, ako bolo ešte pred pár rokmi zvykom, je dnes už jednoducho nemysliteľné.

Moderné ERP by navyše malo poskytovať dôležité informácie presne tým ľuďom, ktorí ich potrebujú, a v čase, keď ich potrebujú. S tým úzko súvisí nevyhnutnosť moderného, prehľadného a intuitívneho používateľského rozhrania. V najbližších rokoch bude stále viac rásť tlak aj na plnohodnotné mobilné prístupy k systému ERP, aby používatelia mali k dispozícii potrebné dáta aj vo chvíli, ak práve nesedia za svojím počítačom.

Systém ERP je srdcom úspešného podniku. Výber správneho riešenia preto môže byť rozdielom medzi umiestnením na pódiu alebo v poli porazených – a to nielen v prípade Formuly E.

Úvodné foto zdroj: pikisuperstar - freepik.com

 

Vojtech Bodi, SAP Head of Energy & Utility Industry

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať