SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Online dostupnosť, umelá inteligencia či mobilné aplikácie?

0

Aktuálne trendy kladú dôraz najmä na digitalizáciu a prístup k dátam odkiaľkoľvek. Práve z tohto dôvodu vytvárajú vývojári také systémy ERP, ktoré reagujú na priania používateľov. Aké sú aktuálne trendy v oblasti systémov ERP? Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.

Mnoho firiem vyžaduje najmä prístup k dátam na diaľku, čím poskytujú svojim zamestnancom značnú dávku flexibility. Preto sa mnoho výrobcov informačných systémov zameralo hlavne na online dostupnosť a optimalizáciu pre mobilné zariadenia. Trendy v systémoch ERP však siahajú ďalej.

Presah do personalistiky

Jedna z oblastí, ktorá je do veľkej miery závislá od osobného kontaktu, je práve personalistika. Rôzne doklady, potvrdenia či výplatné pásky sa zvyknú riešiť primárne osobne. Práve toto býva komplikáciou pre zamestnancov, ktorí pracujú formou home office. Vývojári systémov ERP sa na túto prekážku zamerali a vytvorili riešenie, ktoré umožňuje riešiť túto agendu v online priestore. Na trhu sú už dostupné systémy, ktoré okrem správy klasickej firemnej agendy ponúkajú aj zamestnanecký portál, uľahčujúci komunikáciu medzi zamestnancom a personalistom.

Systém ERP dostupný kdekoľvek

Ďalšou špeciálnou skupinou sú zamestnanci, ktorí svoju prácu vykonávajú v teréne. Obchodníci či servisní technici potrebujú prístup k dôležitým dátam prakticky neustále. Často sa to končí nepraktickou hromadou papierov s poznámkami, ktoré sa zvyknú stratiť. Veľa výrobcov systémov ERP dáva zelenú mobilným či webovým aplikáciám, ktoré dokážu celú kanceláriu presunúť do jedného zariadenia. Aplikácia pracuje s rovnakými dátami ako desktopová aplikácia ERP, takže čo sa zadá napr. do telefónu, to majú ihneď k dispozícii aj kolegovia v kancelárii.

Využitie umelej inteligencie

Umelá inteligencia sa už začína stávať bežnou súčasťou rôznych systémov. Výnimkou nie sú ani systémy ERP.  Vďaka jej využitiu môže systém ERP upozorniť na nezrovnalosti vo financiách, dokumentoch či iných kľúčových dátach. Vývojári jej benefity v systémoch využívajú stále častejšie, pretože dokáže pomôcť s manažérskymi rozhodnutiami a predikovať vývoj.

ERP vymodelované na low-code platformách

Systémy ERP nakódované priamo na mieru bývajú finančne veľmi náročné. Naopak, hotové riešenia nemusia spĺňať všetky potreby používateľa. Preto vývojári našli zlatú strednú cestu, ktorou je modelácia systému na takzvanej low-code platforme. Takýto systém sa dá v prípade potreby upraviť za zlomok nákladov, čím možno systém ERP rýchlo optimalizovať.

Bezpapierová kancelária

Tlač, skenovanie, prepisovanie, zakladače. Tohto všetkého sa firma zbaví, ak sa vydá na cestu digitalizácie. Firmy v tejto súvislosti často siahajú po inteligentných aplikáciách na vyťažovanie dokladov. Aktuálnym trendom je však oveľa jednoduchšie riešenie – práca s formátom ISDOC. Ide o definovaný a štandardizovaný formát na elektronickú fakturáciu. Tento formát umožňuje nielen elektronickú výmenu faktúr, ale aj ich automatické spracovanie či tvorbu digitálneho archívu.

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ: DEPOSITH PHOTOS

 

Jakub Molnár, Michaela Raffayová, Solitea Slovensko, a. s.

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať