SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Čo s emisiami? Islandský startup dokáže premeniť oxid uhličitý na kameň

0

Startup Carbfix so sídlom v Reykjavíku zachytáva a rozpúšťa CO₂ vo vode a potom ho vstrekne do zeme, kde sa za necelé dva roky zmení na kameň. Ako uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Carbfix Edda Sif Pind Aradottir, ide o lacnú, škálovateľnú, ekonomickú a ekologickú technológiu. Zachytávanie a ukladanie CO₂ sa stalo v posledných niekoľkých rokoch oblasťou obrovského záujmu významných investorov, ako sú zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates či Elon Musk z Tesly, ktorí hľadajú riešenia, ako zabrániť najhorším účinkom globálneho otepľovania.

Táto technológia môže fungovať dvoma spôsobmi. Prvý sa nazýva zachytávanie uhlíka, keď sa plyn zachytáva z komínov tovární a elektrární prv, ako unikne do atmosféry. Druhý, náročnejší proces je odstraňovanie uhlíka čiže odvádzanie CO₂ z okolitého vzduchu. Zachytávanie uhlíka môže znížiť emisie podniku na nulu, zatiaľ čo odstraňovanie uhlíka môže pomôcť vyrovnať emisie alebo dokonca znížiť ich negatívny vplyv tým, že sa zo vzduchu odstráni viac CO2, ako sa produkuje.

Carbfix robí oboje. Rozširuje svoj projekt v geotermálnej elektrárni Hellisheidi na zachytávanie uhlíkových emisií hneď pri ich uvoľňovaní a spolupracuje so švajčiarskym startupom Climeworks AG, ktorý vyrába stroje na zachytávanie CO₂ priamo zo vzduchu. Pokiaľ ide o zachytávanie uhlíka, v závode Hellisheidi to možno urobiť lacnejšie, ako stojí nákup uhlíkových kreditov. Proces Carbfixu stojí asi 25 dolárov za tonu, kým súčasná cena na obchodovanie s emisiami v systéme EÚ je asi 40 eur (48 dolárov) za tonu.

Prevádzka priameho odstraňovania zo vzduchu spoločnosti Climeworks je oveľa nákladnejšia. Na webových stránkach spoločnosti sa pre jednotlivé firmy uvádza cena viac ako 1200 dolárov za tonu. Pri hromadnom nákupe to môže byť lacnejšie. „Vykúpil som celú ich kapacitu a získal som množstevnú zľavu,“ uviedol Gates minulý mesiac v rozhovore. „Myslím, že to môže byť 600 dolárov za tonu.“

Technológia Carbfixu sa spolieha na čadiče, kde voda sýtená CO2 reaguje s prvkami ako vápnik, horčík a železo, pričom sa vytvárajú uhličitany, ktoré vypĺňajú prázdne miesta v skalách pod zemou. Startup spolupracuje s výskumnými inštitúciami na príprave technológie použiteľnej pre iné typy hornín.Cieľom spoločnosti je dosiahnuť v roku 2030 jednu miliardu metrických ton trvalo uskladneného CO₂. Globálny potenciál ukladania pomocou tejto technológie je podľa vyjadrenia Carbfixu väčší ako emisie zo spaľovania všetkých fosílnych palív na zemi. Európa by teoreticky mohla uložiť v horninách najmenej 4000 miliárd ton CO₂, zatiaľ čo USA najmenej 7500 miliárd ton.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať