SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Ďalší vesmírny teleskop NASA by mohol používať gigantické tekuté šošovky

Technológie
0

Obrovský Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, patriaci NASA, je najvýkonnejším teleskopom, aký bol kedy vypustený do vesmíru. No agentúra už skúma možnosť vytvorenia tekutých šošoviek na výrobu gigantického teleskopu, ktorý by bol možno 100-krát väčší ako ten Webbov. Na svojej webovej stránke NASA píše, že skúma nové spôsoby a možnosti použitia tekutých materiálov na stavbu obrovských ďalekohľadov. 

Zatiaľ čo v zemskej gravitácii sú kvapaliny menej použiteľné ako optické šošovky, v mikrogravitácii vynikajúco poslúžia pri zaostrovaní svetla.  Všetky kvapaliny drží pohromade povrchové napätie. To umožňuje drobnému hmyzu kĺzať po vode bez toho, aby sa potopil, a dáva kvapkám vody ich tvar. Na Zemi, keď sú kvapky vody dostatočne malé (2 mm alebo menšie), povrchové napätie prekoná gravitáciu a udržiava ich dokonale guľovité. Ak kvapka narastie na oveľa väčšiu, vlastnou hmotnosťou sa rozprskne.

No vo vesmíre kvapky vody a iných kvapalín zachovávajú dokonalý guľový tvar. Stibbeho experimenty budú skúmať, či bude možné vyrábať vysoko presné šošovky a zrkadlá vo vesmíre pomocou tekutín. „V mikrogravitácii kvapaliny nadobúdajú tvary, ktoré sú užitočné na výrobu šošoviek a zrkadiel, takže ak ich vytvoríme vo vesmíre, mohli by sa použiť na stavbu ďalekohľadov, ktoré sú podstatne väčšie, ako sa predtým považovalo za možné,“ hovorí Edward Balaban, hlavný výskumník Fluidic Telescope Experiment (FLUTE) vo výskumnom centre NASA Ames Research Center.

Vedci predtým testovali myšlienku tekutých šošoviek na Zemi v simulovanom prostredí bez gravitácie. Prirodzenou voľbou materiálu na šošovky boli polyméry, ktoré sa používajú aj v nechtových salónoch na výrobu akrylových nechtov alebo v lepidlách. Trik je v tom, že voda má mať presne rovnakú hustotu ako vstrekovaný polymér, takže vztlakové sily presne pôsobia proti gravitačným silám, aby sa simulovali podmienky bez tiaže.

Zistilo sa, že pevné šošovky vytvorené týmto spôsobom pomocou kvapaliny majú vynikajúcu kvalitu povrchu, ktorá konkuruje alebo dokonca prekonáva kvalitu dosiahnuteľnú pomocou najlepších metód leštenia pri výrobe optických šošoviek.  Navyše si ich vytvorenie vyžaduje len zlomok času v porovnaní s tradičnými šošovkami. Po úspešných pokusoch na zemi vedci testovali aj v simulovanej mikrogravitácii počas letov parabolických lietadiel ZeroG. Podarilo sa im vytvoriť tekuté šošovky požadovaných tvarov, hoci len na chvíľu, kým lietadlo neprestalo klesať. Potom gravitácia zničila šošovky.

Keď sa experiment uskutoční v permanentnej mikrogravitácii na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, ďalším krokom bude vytvrdenie tekutiny na šošovku, ktorá drží svoj tvar. Keď budú šošovky vytvorené z tekutých polymérov a vytvrdené buď UV svetlom, alebo teplotou, budú odoslané späť na Zem na analýzu výskumníkmi NASA. Ak všetko pôjde dobre, kvapalina prepravená počas viacerých misií do vesmíru by sa mohla spojiť, aby sa vytvorili obrovské vesmírne teleskopy.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať