SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Umelá inteligencia premení infračervené snímky nasnímané v úplnej tme na farebné

Výskum a vývoj
0

Čiernobiele snímky poskytované kamerami na nočné videnie možno vyfarbiť pomocou umelej inteligencie. Tá však musí byť trénovaná na podobných obrázkoch, a tak je nepravdepodobné, že by tento postup niekedy fungoval všeobecne na neznámych snímkach. Kamery na nočné videnie premieňajú infračervené svetlo (mimo spektra viditeľného pre človeka) na viditeľné svetlo, aby sme mohli „vidieť v tme“. Tieto infračervené informácie však umožňujú vytvoriť len čiernobiely obraz.

Andrew Browne z Kalifornskej univerzity v Irvine a jeho kolegovia použili kameru, ktorá dokáže rozpoznať viditeľné svetlo aj časť infračerveného spektra, na zhotovenie 140 snímok rôznych tvárí. Tím potom vycvičil neurónovú sieť na rozpoznávanie korelácií medzi tým, ako sa objekty javia v infračervenom svetle, a ich farbou vo viditeľnom spektre. Po vyškolení dokázala táto umelá inteligencia predpovedať viditeľné sfarbenie z čistých infračervených snímok, dokonca aj z tých, ktoré boli pôvodne zhotovené v úplnej tme. Štúdia bola publikovaná v časopise PLoS One.

Browne sa domnieva, že tento prístup by sa časom mohol stať mimoriadne presným, veď už teraz je ťažké odlíšiť výsledky od skutočných farebných snímok. Dodáva však, že rozsah tohto projektu je obmedzený na obrázky tvárí a umelá inteligencia pravdepodobne nebude schopná vyfarbiť akýkoľvek obrázok bez toho, aby bola vyškolená na podobných typoch obrázkov.  

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať