HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Elektrický Cadillac Lyriq príde s veľkým balíkom inovácií ale aj cenovkou

Technológie
0

Pred tromi rokmi automobilka General Motors oznámila plán na uvedenie 20 nových elektrických vozidiel do roku 2023 ako súčasť svojho úsilia o „úplne elektrickú budúcnosť“. Prvým z nich by malo byť SUV značky Cadillac. V týchto dňoch spoločnosť ponúkla prvý pohľad na to, čo pripravuje. Cadillac Lyriq, ktorý má prísť v roku 2023, bude elektromobil s dojazdom „viac ako 300 míľ“ a s masívnou 33-palcovou obrazovkou informačno-zábavného systému.

Cadillac tvrdí, že displej má „najvyššiu hustotu pixelov, ktorá je dnes k dispozícii v automobilovom priemysle, a dokáže zobraziť viac ako miliardu farieb, čo je 64-krát viac, ako ponúka akékoľvek iné vozidlo“. Lyriq mal byť odhalený už 2. apríla, ale predstavenie bolo odložené pre pandémiu koronavírusu. A keďže pandémia neustupuje, automobilka sa rozhodla ukázať vozidlo v rámci virtuálneho podujatia. Lyriq je pre budúcnosť GM kľúčový.

Jeho pohon je postavený na nedávno oznámenej škálovateľnej batériovej architektúre Ultium. Spolu s elektrickým pickupom Hummer poslúži Lyriq na odštartovanie architektúry Ultium. Keď sa napokon dostane do predaja, bude čeliť konkurencii v podobe Audi E-Tron, Jaguar I-Pace a Tesla Model X, ako aj množstva pripravovaných elektrických SUV od BMW a Mercedes-Benz. Nedávno predstavené vozidlo je ukážkovou verziou modelu Lyriq, takže obsahuje iba 80 - 85 percent z toho, čo sa nakoniec dostane do výroby.

Cadillac tvrdí, že Lyriq bude mať po úplnom nabití dojazd až 300 míľ (482 km), ide však o dolnú hranicu a dojazd okolo 400 míľ (640 km) je realistický cieľ. Batéria Ultium poskytne „približne 100 kilowatthodín energie“. No GM predpokladá, že bude môcť nakoniec ponúknuť až 200 kWh energie pre svoje vozidlá Ultium. Na porovnanie, najväčšia batéria spoločnosti Tesla, dostupná v modeloch S a X, má kapacitu 100 kWh, no očakáva sa, že nadchádzajúca druhá generácia Tesla Roadster, ktorá príde v roku 2021, bude mať k dispozícii 200 kWh batériu.

GM zvýšil výkon domáceho nabíjania Lyriq na 19 kW (Chevy Bolt mohol akceptovať iba 7,7 kW nabíjanie). Pri jednosmernom rýchlom nabíjaní sa môže Lyriq nabíjať výkonom 150 kW. Cadillac však nepovedal, ako dlho bude trvať nabíjanie na rôznych staniciach. GM zmenil chémiu svojich batériových článkov – kým väčšina batérií EV sa dnes vyrába z niklu, kobaltu a horčíka (NCM), Ultium k tomu pridáva hliník (NCMA), pričom obsah kobaltu sa znížil o 70 percent.

Elektronika batérií bude zabudovaná priamo do modulov, čím sa eliminuje takmer 90 percent kabeláže v porovnaní s ostatnými elektrickými vozidlami GM. Lyriq bude k dispozícii v dvoch konfiguráciách: s jedným motorom a pohonom zadných kolies alebo s dvoma motormi a pohonom všetkých kolies. Ceny neboli oznámené, no keďže ide o luxusnú značku, možno očakávať, že sa budú pohybovať medzi 75 000 až 90 000 dolármi.

Automobilka takisto neprezradila, ako rýchlo môže Lyriq zrýchliť na 100 km/h. Chýbať však nebudú rôzne asistenčné systémy na čele s technológiou Super Cruise. K dispozícii bude autonómne riadenie vrátane automatickej zmeny jazdného pruhu. Vozidlo bude mať možnosť automatického zaparkovania s využitím ultrazvukových senzorov, a to rovnobežne aj kolmo a bez ohľadu na to, či je vodič vo vozidle alebo nie.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Cadillac auto elektromobil

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať