SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Firma vám zaplatí za voľný výkon vášho počítača na trénovanie AI

Výskum a vývoj
2

Sieť „prenajatých GPU“ spoločnosti Akash môže zmeniť spôsob, ako sa v budúcnosti budú prideľovať výpočtové zdroje na trénovanie modelov generatívnej AI. Akash dúfa, že prevráti pojem cloud computing naruby tým, že zákazníkom poskytne možnosť vzdať sa veľkých poskytovateľov a namiesto toho sa obrátiť na decentralizovaný trh s výpočtovými zdrojmi. Firma chce v podstate rozbiť trh tak, aby každý, kto má dostatočne výkonný hardvér, mohol ponúknuť svoje výpočtové zdroje výmenou za hotovosť vo forme tokenu $AKT, ktorého hodnota v júli tohto roka bola ekvivalentná 0,56 USD.

Decentralizovaná open source sieť funguje tak, že spája potenciálnych zákazníkov s prevádzkovateľmi dátových centier, ktorí sú ochotní prenajať svoj hardvér, pričom Akash hrá sprostredkovateľa. Spoločnosť teraz spustila svoju platformu Supercloud for AI, ktorá hostí grafické procesory Nvidia H100 a Nvdia A100, ktoré poháňajú najvýkonnejšie systémy generatívnej AI v súčasnosti. Aktualizácia Supercloud for AI známa ako Mainnet 6 otvorí open source trh pre vysokovýkonné GPU.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Existujúci prevádzkovatelia siete, ktorí siahajú od malých poskytovateľov až po hyperscalerov, môžu teraz úspešne ponúkať svoje GPU ako doplnok k výpočtovým zdrojom, ktoré už poskytujú. „Ako bude sieť rásť, bude stále výkonnejšia, bude hostiť čoraz väčšie množstvá GPU od poskytovateľov z celého sveta a zároveň sa stane integrovanou súčasťou infraštruktúry poháňajúcej vývoj AI,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe. „Je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa tieto výzvy riešili pomocou open source siete, čo zabráni tomu, aby sa kontrola nad týmito zdrojmi sústredila v rukách niekoľkých veľkých korporácií.“

Hlavným problémom trhu s cloudovými službami je podľa startupu to, že mu dominuje monopol štyroch poskytovateľov – Amazon, Microsoft, Google a Alibaba. Najlepší poskytovatelia cloudu si podľa firmy účtujú premrštené ceny a mnohé z ich dátových centier sú do určitej miery nevyužívané. Najvýkonnejšie grafické procesory pritom zhabali hyperscaleri a veľké korporácie, čo poslúžilo len na ďalšie upevnenie pozície týchto firiem na trhu s verejným cloudom. Akash preto spustil svoju sieť GPU Supercloud for AI, ktorá by mohla v budúcnosti zmeniť spôsob, ako sa budú trénovať modely umelej inteligencie.

Zdroj: techradar.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

cena vza výkon reakcia na: Firma vám zaplatí za voľný výkon vášho počítača na trénovanie AI

10.9.2023 12:09
Nebol by náhodou detailík, či zaplatia aspoň elektriku za tie výpočty? Takéto nápady som videl už pred vyše desiatimi rokmi (presnejšie pred érou Bitkojnu). Výkup výpočtovej sily bol menej ako tretina spotrebovanej elektriky, a kompletne bez ceny za amortizáciu HW. Holt, v emerike majú lacnejšiu elektriku.
Reagovať

NajhlupejsiiiLackoAHubinsky reakcia na: Firma vám zaplatí za voľný výkon vášho počítača na trénovanie AI

7.9.2023 08:09
NajhlupejsiiiLackoAHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať