TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

IFA 2019: Huawei predstavil nový čipset pre smartfóny Kirin 990 s podporou 5G

Technológie
1

Prvú hlavnú prednášku na konferencii v rámci veľtrhu IFA 2019 mal Richard Yu, šéf Consumer divízie Huawei. Výber rečníka nebol náhodný, pretože vzhľadom na mobilný životný štýl je jednou z tém veľtrhu je 5G komunikácia. Jesenná premiéra nového čipsetu pre vlajkové smartfóny Huawei sa už stala tradíciou. Pred dvomi rokmi bol predstavený prvý čiset s koprocesorom pre neurónové siete (NPU) Kirin 970. Vlani to bol Kirin 980 s duálnym NPU koprocesorom a tento rok Richard You predstavil Kirin 990 s 5G modemom. Nový čipset bude prvý krát použitý v smartfóne Mate 30, ktorý bude predstavený 19.9 v Mníchove.

Skôr než prejdeme k téme 5G, začneme umelou inteligenciou, ktorá v smartfónoch nachádza čoraz širšie uplatnenie, či už sa jedná o fotografovanie, filmovanie, aplikácie súvisiace s monitorovaním zdravotného stavu a fitness aktivít, navigáciou, odporúčaním pri nakupovaní, či vyhľadávaní reštaurácií a podobne. Súčasný stav (rozumej pred príchodom Kirin 990) označil Richard Yu ako  éru Mobile AI 1.0, ktorá je charakterizovaná rozdelením úloh vyžadujúcich AI medzi smartfón a cloudovú službu. Aj napriek výpočtovému výkonu procesora a NPU v smartfóne to na veľa AI úloh nestačí, takže do hry vstupujú špecializované servery v cloude. Funguje to tak, že vašu požiadavku smartfón vhodne predspracuje a odovzdá cloudovej službe. Tá následne pošle do smartfónu výsledok. Takto napokon fungujú všetky inteligentné reproduktory, ktoré len spracujú váš hlasový povel a pošlú ho do cloudu. Následne reproduktor syntetickým hlasom oznámi výsledok. Dôležitý v tejto analógii je pojem „následne“. Kým používateľ dostane odozvu z cloudovej služby, trvá to určitý čas. Čoskoro podľa Richarda nastane éra Mobile AI 2.0, keď rýchla komunikácia umožní odozvu cloudovej služby v reálnom čase. 

Doterajšie smartfóny s podporou 5G mali 4G čipset doplnený o 5G modem

Nový čipset Kirin 990, ktorý má na substráte 10.3 miliard tranzistorov už má 5G modem priamo integrovaný. Vďaka tomu nie je potrebný ďaľší čip, ktorý v mobilných zariadeniach kde záleží na každom štvorcovom aj kubickom milimetri zaberá cenné miesto. Teoretická prenosová rýchlosť nového čipu pre 5G je 2.3 Gbps pre downlink a 1.25 Gbps pre uplink. 

Nový Kirin 990 má taktiež v porovnaní s konkurenciou o 44% menšiu spotrebu energie na komunikáciu.

Nakoľko 5G sa bude využívať aj v pripojených a autonómnych autách, dôležitá je prenosová rýchlosť a stabilita pripojeniach aj pri vyšších rýchlostiach. Na obrázku je porovnanie s modemom X50 od Qualcommu pri rýchlosti 120 km/h

Aj Kirin 990 využíva architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2x big + 2x middle + 4x small.

To znamená, že dva najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2.86 GHz. Na porovnanie Kirin 98% má tieto jadrá taktované na 2,6 GHz. Dva stredne výkonné jadrá (middle) taktiež A76 majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 2.36 GHz (Kirin 980 mal 1,92 GHz). Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55 taktované na 1.95 GHz (Kirin 980 mal 1,8 GHz). Takáto architektúra, pokiaľ firmware a operačný systém jadrá správne orchestrujú dokážu v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách sú maximálne energeticky úsporné. Napríklad na prehrávanie hudby stačí jedno malé jadro A55, na video 2 malé jadrá. Na aktivity na sociálnych sieťach sú typicky potrebné tri malé jadrá A55 a jedno stredné jadro A76. 

Kirin 990 má grafické jadro Mali-G76, ktoré má až 16 jadier. Na porovnanie Kirin 980 disponoval GPU rovnakého typu s desiatimi jadrami. V porovnaní s čipsetom Snapdragon 855 je grafické jadro výkonnejšie o 6 % avšak má o 20 % menšiu spotrebu energie. K vyššiemu výkonu prispieva aj vyrovnávacia pamäť Smart cache zaradená na čipe medzi zbernicu procesora a pamäť RAM

Zvýšil sa aj výkon obrazového procesora ISP (Image Signal Processor), hlavne čo sa týka redukcie šumu a reprodukcie farieb HDR. Obrazový procesor dokáže manipulovať s kontrastom obrazu a zvýrazniť objekty na rôznych miestach záberu. 

Technológia selektívnej redukcie šumu Multi-pass  odstraňuje nežiadúce artefakty bez toho, aby znehodnotili detaily obrazu. 

Dual NPU v spolupráci s ISP umožňuje priebežné spracovanie obrazu v reálnom čase, pričom sa stihne viac výpočtov. Podporuje predikciu pohybu viacerých osôb, ktorá presne číta pohyb ľudských subjektov a dokáže aktualizovať svoj situačný 3D model v reálnom čase. Dual-NPU okrem toho dokáže presne identifikovať širokú škálu objektov a sledovať objekty v reálnom čase prostredníctvom fotoaparátu. Táto funkcionalita bola demonštrovaná na prototypovej doske, keďže smartfó s Kirin 990 ešte nebol predstavený.

NPU v Kirin 990 podporuje štandardné AI frameworky ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov zjednodušujúcich vývoj aplikácií využívajúcich AI. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Kirin 990 5G

1 komentár

5G made in China dakujem neprosim reakcia na: IFA 2019: Huawei predstavil nový čipset pre smartfóny Kirin 990 s podporou 5G

13.9.2019 09:09
Nikdy si nekupim 5G telefon od Cinskej znacky a nepodporim ziadnu spolocnost ktora kupila 5G technologiu od Cinskej spolocnosti. Dovod je jednoduchy - bezpecnost. Nie je ziadne tajomstvo ze zo zakona v Cine musia vsetky zariadenia mat dekryptovany disk aby vlada mala pristup k datam uzivatela. (Tak je to aj v nasej firme kde zamestanci nemozu mat zakryptovany disk bitlockerom alebo inym riesenim v Cine).
Predpokladat ze teraz Cinan navrhol siet 5G s maximalnym ohladom na bezpecnost by bolo naivne a nakolko som sa trochu venoval hackingu tak viem ake skody sa daju napachat ked ma clovek pristup na cudziu siet.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať