TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Magnetom ovládané ihly otvoria úplne novú éru mikrochirurgcie

0

Malá ihla bez pripojenia k vodiacim drôtom a ovládaná externe aplikovanými magnetickými silami by mohla v budúcnosti vykonávať biopsie, zašívať rany a dokonca dodávať chemoterapiu priamo do nádorov. Pritom do tela by vstúpila cez rez nie väčší ako bodnutie špendlíkom. Podľa odborníkov sú takéto miniatúrne nástroje prísľubom presnejších, bezpečnejších a oveľa menej invazívnych budúcich chirurgických zákrokov. Má to však háčik. Čím je zariadenie menšie, tým nižšia je jeho reakcia na magnetické sily, ktoré spôsobujú ich pohyb a riadia smerovanie.

„Jedna z najväčších výziev, pred ktorými stojíme, je zabezpečiť, aby sa tieto miniatúrne nástroje dali rozhýbať s dostatočnou silou, aby prenikli do tkaniva a vykonali prácu, na ktorú sú určené,“ hovorí Axel Krieger, odborný asistent strojného inžinierstva na Johns Hopkins Whiting School of Engineering. Krieger a jeho kolegovia prišli s riešením: chirurgickou ihlou vybavenou vnútri malými magnetmi, ktoré sa po stimulácii vonkajšími silami posúvajú z jedného konca ihly na druhý, pričom sa dotýkajú pevnej platne a dodávajú dostatočnú silu na preniknutie do tkaniva.

Svoje zariadenie nazývajú Pulse Actuated Collisions for Tissue-penetrating Needle alebo MPACT-Needle. Vo svojich experimentoch Krieger a jeho tím pripojili k ihle tenké vlákno šijacieho materiálu a pomocou joysticku pripojeného k počítaču vydávali príkazy, ktoré umožnili ihle MPACT-Needle vykonávať chirurgické šitie na vzorke rohovky králika. Ďalším krokom tímu je vyvinúť lepšie a presnejšie algoritmy na ovládanie pohybu a zobrazovacie metódy na presné riadenie pohybu zariadenia, vďaka čomu budú operácie a zákroky bezpečnejšie.

Členovia tímu tvrdia, že ak sa táto technológia osvedčí, nové magnetické ihly by umožnili prístup k ťažko dostupným, citlivým oblastiam tela, ako je napríklad žlčový kanál, dali by sa použiť na podávanie liekov priamo do nádorov, odber vzoriek pri biopsii alebo rýchle a účinné zašitie rany na zastavenie vnútorného krvácania. Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Intelligent Systems.

Zdroj: futurity.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať