SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Načúvacie prístroje budú lacnejšie a elegantnejšie

0

Americký Úrad pre potraviny a liečivá by mal čoskoro vydať pravidlá umožňujúce predaj načúvacích prístrojov bez lekárskeho predpisu. Malo by to uvoľniť konkurenciu medzi spoločnosťami zaoberajúcimi sa spotrebnou elektronikou pre sluchovo postihnutých. V súčasnosti na trhu s načúvacími pomôckami dominuje len niekoľko výrobcov špeciálnych zariadení. Nové voľne predajné zariadenia by mali stáť 200 až 800 dolárov a budú ich vyrábať spoločnosti ako Bose, Samsung a možno aj Apple.

Podľa Národného inštitútu zdravia asi 40 miliónov dospelých Američanov trpí nejakou formou straty sluchu. Napriek tomu väčšina foriem zdravotného poistenia nepokrýva načúvacie prístroje, ktoré vyžadujú lekársky predpis. Navyše načúvacie prístroje skutočne nosí menej ako 30 % ľudí, ktorí ich potrebujú. Považujú ich totiž za veľké a neohrabané. A sú aj drahé, v priemere stoja okolo 2500 dolárov, no cena špičkových zariadení presahovať 8000 dolárov, takže väčšina dospelých si ich nemôže dovoliť.

SWAN_042021

No teraz by sa to malo zmeniť. K dispozícii sú lacnejšie načúvacie prístroje známych značiek. Napríklad Bose ponúka načúvací prístroj s cenou 850 dolárov, ktorý je dostupný na nákup online. Apple začal v roku 2013 integrovať do iPhonu bluetooth softvér, ktorý je kompatibilný s načúvacími prístrojmi a ponúka aj ďalšie funkcie zariadenia orientované na sluch vrátane tlmiča a zosilňovača.

Technologické spoločnosti sa usilujú aj o elegantnejšie a nenápadné vyhotovenie. Odborníci však upozorňujú, že veľa ľudí so stratou sluchu vyžaduje sofistikovanejšie načúvacie prístroje. Voľnopredajné technológie (podobne ako okuliare na čítanie v prípade zraku) nevyriešia vážnu stratu sluchu ani špecifické potreby. Budú vhodné len pre dospelých s miernou až stredne ťažkou poruchou sluchu.

Zdroj: cbsnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať