O kovový asteroid v hodnote 10 000 biliárd dolárov je veľký záujem

Technológie
0

V našej slnečnej sústave sa v súčasnosti nachádza asteroid, o ktorom sa predpokladá, že je plný vzácnych kovov, ktorých hodnota by mohla presiahnuť 10 000 biliárd (1015) dolárov. Táto 200 km široká vesmírna skala, ktorá obieha okolo Slnka v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, sa nazýva 16 Psyche. NASA má za úlohu preštudovať túto „zlatú baňu“ v roku 2026 (keď sonda dorazí na obežnú dráhu), aby zistila jej pôvod.

Podľa pozorovaní vedcov pozostáva asteroid 16 Psyche hlavne zo železa a niklu podobne ako jadro Zeme. Tento vzácny kovový asteroid je trikrát ďalej od Slnka ako Zem, pričom jeho priemerná veľkosť je približne 1/16 priemeru Mesiaca.

Vedci zaradili 16 Psyche do typu M, pretože je kovový, na rozdiel od väčšiny asteroidov, ktoré sú buď kamenné, alebo ľadové. Niektorí ho považujú za kus jadra rozpadnutej protoplanéty. Fragmenty jadier, plášťov a kôry týchto objektov sa mohli zachovať dodnes vo forme asteroidov. Ak je to pravda, máme jedinečnú reálnu možnosť preštudovať jadrá objektov podobných planétam priamo.

Zdroj: luxurylaunches.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať