SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Našou galaxiou sa potulujú „samotárske“ čierne diery

0

Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley spozorovali čiernu dieru „voľne plávajúcu“ cez našu galaxiu, ktorá by mohla byť štyrikrát väčšia ako Slnko. Uviedli, že v našej Mliečnej dráhe môže byť až 200 miliónov takýchto voľne plávajúcich čiernych dier. Čierne diery sú neviditeľné, pokiaľ nie sú súčasťou dvojhviezdy alebo nie sú obklopené akrečným diskom.

Vedci použili gravitačnú mikrošošovku, pri ktorej čierna diera skresľuje a zjasňuje svetlo prichádzajúce „spoza nej“ pri pohľade zo Zeme. Výskumníci si stále nie sú istí, či ide o čiernu dieru alebo neutrónovú hviezdu (ťažké jadro, ktoré zostalo po výbuchu supernovy). Tím odhadol, že hmotnosť neviditeľného kompaktného objektu je 1,6 až 4,4-krát väčšia ako hmotnosť Slnka.

Či už ide o čiernu dieru, alebo neutrónovú hviezdu, objekt je prvým tmavým pozostatkom („duchom“) hviezdy objaveným pri putovaní galaxiou bez páru s inou hviezdou. Určenie, koľko z týchto kompaktných objektov sa nachádza v Mliečnej ceste, pomôže astronómom pochopiť vývoj hviezd (najmä to, ako umierajú) a našej galaxie.

Pomohlo by to takisto odhaliť, či niektoré z neviditeľných čiernych dier sú prvotné čierne diery, o ktorých si niektorí kozmológovia myslia, že boli vyprodukované vo veľkých množstvách počas Veľkého tresku. Analýza medzinárodného tímu bola publikovaná v The Astrophysical Journal Letters.

Zdroj: uk.news.yahoo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať