SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nová metóda preprogramovania omladí kožné bunky o 30 rokov

0

Experimentovaním s veľmi sľubnou technikou proti starnutiu vedci z britského Babrahamského inštitútu ukázali nový spôsob, ako vrátiť čas v bunkách ľudskej kože. Takéto bunky fungovali ako bunky o 30 rokov mladšie, ale dokázali si zachovať niektoré zo svojich špecializovaných funkcií, ktoré získali vekom. V roku 2012 získal japonský výskumník Šin’ja Jamanaka Nobelovu cenu za svoju prácu na vývoji tzv. indukovaných pluripotentných kmeňových buniek.

Tie sú spočiatku bežnými bunkami dospelého tkaniva, ktoré sú odobraté a vystavené štyrom molekulám nazývaným Jamanakove faktory, ktoré ich vrátia do nezrelého stavu. Odtiaľ sa kmeňové bunky teoreticky môžu vyvinúť na akýkoľvek typ buniek v tele. Vedci tento potenciál skúmajú viacerými zaujímavými spôsobmi: implantujú ich králikom na obnovu zraku, riešia nedostatok dopamínu v zvieracích modeloch Parkinsonovej choroby a opravujú poškodené srdcové svaly u ošípaných.

Úplný proces preprogramovania si vyžaduje vystavenie buniek Jamanakovým faktorom približne na 50 dní, ale vedci z Babrahamu zistili, že skrátenie tohto procesu môže priniesť niektoré významné výhody. Keď bunky podstúpia úplné preprogramovanie, prídu o niektoré špecializované schopnosti, ktoré si vyvinuli počas dozrievania. V prípade kožných buniek ide o produkciu kolagénu na použitie v šľachách, väzoch, kostiach a na pomoc pri hojení rán.

Cieľom vedcov bolo obnoviť mladistvý stav týchto buniek, ale nevymazať úplne ich identitu. Nová technika tímu nazývaná prechodné preprogramovanie fázy dozrievania vystavuje bunky Jamanakovým faktorom iba na 13 dní. Zistilo sa, že sa tak odstránili zmeny súvisiace s vekom a vymazala ich identita, ale iba dočasne. Keď tieto omladené bunky nechali rásť v prirodzených podmienkach, opäť nadobudli vlastnosti kožných buniek, no s novou životnou perspektívou.

Hoci sa kmeňové bunky teoreticky môžu vyvinúť na akýkoľvek typ buniek v tele, vytvoriť podmienky, v ktorých by sa tak spoľahlivo stalo, sa doteraz ukázalo ako ťažké. Zdá sa, že nová technika uvedená v tomto výskume je vhodným riešením, pri ktorom sa bunky obnovia, ale stále budú plniť osobitnú úlohu. Zaujímavé je, že vedci takisto zistili, že táto technika má zrejme účinky proti starnutiu aj na gény spojené s Alzheimerovou chorobou a sivým zákalom, z ktorých dva vykazovali známky návratu k mladistvejšej úrovni aktivity. Výskum bol uverejnený v časopise eLife.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať