SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Srdce na čipe využíva skutočné ľudské srdcové bunky

0

Vedci z Bostonskej univerzity vyvinuli malé mechanické srdce poháňané skutočnými srdcovými bunkami, ktoré bude možné používať pri experimentoch. Jeho presný názov je cardiac miniaturized Precision-enabled Unidirectional Microfluidic Pump, skrátene miniPUMP, a má plochu len 3 cm2. Replikuje funkciu skutočnej srdcovej komory a prečerpáva vodu rovnakým spôsobom, ako srdce prečerpáva krv.

Zariadenie sa skladá z plastovej základne, na ktorej sú umiestnené miniatúrne akrylové ventily zhotovené 3D tlačou, trubice a samotná pumpa. Tá obsahuje lešenie zložené zo série prepojených sústredných akrylových špirál, osadených živými ľudskými kardiomyocytmi (bunkami srdcového svalu). Keď sa tieto bunky rozťahujú a zmršťujú, pružný materiál lešenia sa pohybuje spolu s nimi a pumpuje vodu cez miniPUMP.

Kardiomyocyty sa dajú získať z kožných buniek, krvných buniek alebo takmer z akéhokoľvek iného typu ľahko dostupných buniek. Tie sa preprogramujú na kmeňové bunky, ktoré sa potom začnú diferencovať na srdcové bunky. To znamená, že pacienti by mohli mať zariadenia miniPUMP vyrobené z vlastných buniek, aby sa napríklad zistilo, ako bude ich srdce reagovať na rôzne lieky. Rovnaká technológia by sa jedného dňa mohla použiť na výrobu iných zariadení typu „orgán na čipe“, ako sú pľúca a obličky.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať