SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Biolepidlo zastaví krvácanie už za 15 sekúnd

1

Vedci z MIT vyvinuli nové chirurgické lepidlo, schopné zastaviť krvácanie z rany za 15 až 30 sekúnd. Inšpirované je supersilným podmorským lepidlom, ktoré používajú fúzonôžky. V súčasnosti je krvácanie počas chirurgického zákroku alebo traumatického poranenia kontrolované materiálmi nazývanými hemostatické činidlá. Tie obsahujú zložky spôsobujúce zrážanie krvi, ale proces môže trvať niekoľko minút a nefunguje vždy, keď je krvi priveľa.

Pri testoch na potkanoch a ošípaných zostalo nové lepidlo na mieste niekoľko týždňov, kým ho telo pri hojení tkaniva pomaly rozložilo. V prípade potreby ho však možno odstrániť rýchlejšie aplikáciou roztoku, ktorý ho rozpustí. V skúškach lepidlo nevyvolalo okolo rany veľký zápal.Formovateľná pasta sa môže prispôsobiť krvácajúcim ranám akéhokoľvek nepravidelného tvaru. O fúzonôžkach je známe, že sa pevne prichytia o skaly, trupy lodí a iné pevné povrchy, ktoré sú mokré a často špinavé.

Zistilo sa, že pri ukotvení vylučujú dve rôzne kvapaliny. Prvou je olej, ktorý odpudzuje a vytláča vodu, čím umožňuje druhej tekutine – lepidlu na báze bielkovín – prilepiť sa na čistejší podklad. Tím staval na predchádzajúcich lepidlách, ktoré vyvinul. V roku 2019 to bola obojstranná páska, ktorá by mohla nahradiť stehy pri uzavretí rany alebo rezu. Tentoraz zmrazili plátky svojho materiálu, rozomleli ich na drobné častice a potom ich suspendovali do silikónového oleja.

To má rovnaký účinok ako pri fúzonôžkach, keďže olej vytláča z povrchu tekutinu – v tomto prípade krv. Mikročastice sa potom môžu zosieťovať a rýchlo utesniť ranu. Pri testoch tím zistil, že nové lepidlo funguje lepšie ako existujúce hemostatické látky. Dokonca zastavilo krvácanie u testovaných zvierat, ktorým boli podávané silné riedidlá krvi, aby sa zabránilo vzniku zrazenín. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biomedical Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Biolepidlo zastaví krvácanie už za 15 sekúnd

16.8.2021 16:08
Tak uz viem, co su to za muslicky, co vsade vidim prilepene na betone, zabradli a skalach v mori. Drzia na vsetkom ozaj pevne :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať