Patentový úrad schválil Googlu koncept motorizovaných topánok. Umožnia nám prechádzať sa vo virtuálnej realite

Technológie
0

Vývojári virtuálnej reality stále hľadajú spôsoby, ako zlepšiť VR zážitky. Americký Úrad pre patenty a ochranné známky nedávno schválil patent na motorizovanú obuv, predložený spoločnosťou Google. Je určená na použitie v prostredí virtuálnej reality a má dať používateľovi pocit, že chodí.

Dosiahnuť realistický pocit chôdze vo VR je ťažšie ako poskytnúť haptickú spätnú väzbu pomocou VR rukavíc. Vyžaduje si to totiž drahý a veľký všesmerový bežiaci pás a veľký herný priestor. Motorizovaná obuv, na ktorú podal patentovú prihlášku Google, však môže byť použitá v obmedzenom priestore, napr. v obývačke. Topánky využívajú malé kolieska, ktoré jemne posúvajú používateľa späť do stredu izby, keď kráča akýmkoľvek smerom.

Nápad je založený na „nekonečnej presmerovanej chôdzi“ (infinite redirected walking), na ktorej vývoji pracuje viacero spoločností. Jedna z metód je Dynamic Saccadic Redirection (DSR), vyvinutá spoločnosťou NVIDIA. DSR oklame oči používateľa, aby kráčal rôznymi smermi, aj keď VR mu hovorí, že ide rovno. Takto môže byť používateľ presmerovaný, aby nevrazil do steny či iných fyzických a virtuálnych prekážok.

Technológia však vyžaduje hernú plochu s rozlohou aspoň 1,85 m2. Topánky Googlu, ktoré by presmerovali používateľa fyzicky späť do stredu priestoru tým, že by sa kolieska otáčali proti smeru pohybu hráča, by potrebovali podstatne menej miesta. Podobný prístup zvolil aj japonský startup Cybershoes.

Jeho topánky majú na podrážkach valce umožňujúce zaznamenávanie údajov o vzdialenosti, ktoré sa prenášajú do počítača na VR renderovanie. Nevýhodou je to, že používateľ Cybershoes musí sedieť na stoličke. Google chce túto potrebu odstrániť. Momentálne sú VR topánky Googlu v štádiu konceptu a spoločnosť sa oficiálne nevyjadrila, do akej miery pokročila pri ich vývoji.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google virtuálna realita VR tech

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať