SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Príprava na syntetické jedlo? Vyrobili generátor umelých príchutí

0

V 90. rokoch minulého storočia tím inžinierov vytvoril zariadenie s názvom iSmell, používajúce vonné náplne na simuláciu širokej škály aróm, ktoré sa mohli spustiť pomocou počítačového kódu. Napokon však iSmell neuspel pre nedostatok záujmu na trhu. Pritom myšlienka vytvoriť akékoľvek vône od horúcej čokolády po pizzu len zmiešaním chemikálií bola vcelku fascinujúca.

Teraz vedci v Japonsku vyvinuli podobnú technológiu, ktorá však namiesto vône simuluje chuť. Homei Miyashita z laboratória na Meiji University nazval nové zariadenie „displej príchutí“ (taste display). Používa súpravu piatich elektrolytických aromatických gélov, ktoré sú elektricky stimulované, aby vyvolali na jazyku používateľa chuťové vnemy.

Proces elektroforézy sa využíva na nastavenie množstva uvoľnených sladkých (glycín), slaných (chlorid sodný), horkých (chlorid horečnatý), kyslých (kyselina citrónová) chutí a príchuti umami (glutaman sodný). Pomocou týchto piatich zložiek možno replikovať takmer akúkoľvek chuť – od suši až po gumové cukríky. Sama chuť však nestačí, možno by stálo pridať iSmell a spojiť kombináciu chutí a vôní.

Zdroj: technabob.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať