ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

ROG Zephyrus S17 – zaujímavá konštrukcia a špičkový hardvér

2

Charakteristickým rozpoznávacím znakom tohto nadupaného herného notebooku je klávesnica, ktorej zadná strana sa po otvorení odklopí a celý panel klávesnice sa mierne nakloní. Dosiahne sa tým jednak ergonomicky priaznivý náklon pri písaní, ale hlavne toto odklopenie zvýši účinnosť chladenia.

Telo je kovové zo zliatiny hliníka a horčíka, ktorá je dobrým vodičom tepla. Konštrukcia pántov bola zrejme prevzatá z notebookov ASUS s prívlastkom DUO, avšak v tomto prípade na ploche, ktorá sa odklápa nie je sekundárny displej, ale klávesnica. Je to praktické, pretože klávesnica aj touchpad môžu zostať na obvyklých miestach. Štrbinou pod odklopenou klávesnicou sa nasáva studený vzduch, ktorý je potom po ohriatí vyfukovaný mriežkami v zadnej časti notebooku. Sekundárnym dôsledkom takejto konštrukcie je, že plocha klávesnice zostáva aj pri maximálnom zaťažení relatívne chladná.

Mechanizmus odklápania je robustný, takže odklopený panel klávesnice je pevný a stabilný. Konštruktéri určite mysleli aj na to, ako zabrániť aby sa s nasávaným vzduchom do vnútra nedostali aj drobné nečistoty.

Povrch panelu klávesnice aj panelu okolo touchpadu, kde sú spravidla položené dlane má tenký povlak z príjemného materiálu pripomínajúceho silikónovú gumu. Rozmery notebooku diktované 17,3 palcovým displejom umožnili zabudovať a j plnohodnotnú numerickú klávesnicu. Kurzorové klávesy sú veľmi dobre umiestnené a majú štandardnú veľkosť. Klávesy majú dostatočný zdvih, presný chod, veľmi rýchlu mechanickú odozvu a samozrejmosťou je farebné RGB podsvietenie, ktoré sa nastavuje v aplikácii ASUS Armory Crate. Môžete nastaviť tri úrovne jasu a samozrejme rôzne dynamické farebné vzory. Zaujímavosťou je plochý valček vľavo hore, ktorý sa dá aj zatlačiť implicitne ovláda hlasitosť, avšak jeho funkciu si môžete prekonfigurovať. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný do hlavného vypínača, ktorý má tvar nepravidelného šesťuholníka, typický pre herné počítače tejto značky. Autentifikácia pomocou odtlačku prsta je rýchla, presná a spoľahlivá.   Touchpad je pomerne veľký, má príjemný povrch, na ktorom sa ľahko robia gestá a je presný a citlivý.

K dispozícii som mal model ROG Zephyrus S17 GX703HS-K4019T s procesorom Intel Core i9 najnovšej 11-tej generácie a výkonným grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3080. Sedemnástka v označení prezrádza, že notebook má displej s veľkou uhlopriečkou, konkrétne 17,3". Recenzovaný model mal displej s rozlíšením WQHD, čiže 2560 x 1440 pixelov. Je to vynikajúca voľba, jednak čo sa týka primeranosti rozlíšenia k uhlopriečke, ale hlavne mobilný grafický čip GeForce RTX 3080 takéto rozlíšenie „utiahne“ plynulo, čiže technicky povedané pri pomerne vysokej snímkovej frekvencii. Displej má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a podporuje technológie Adaptive Sync a NVIDIA Advanced Optimus. V strede displeja som nameral jas 335 nitov a osciloskopom s optickou sondou som zistil, že na reguláciu jasu podsvietenia sa nepoužíva PWM. Kolorimetrickou sondou som nameral 99 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 86% pokrytie Adobe RGB, takže tento výkonný notebook sa hodí aj na grafické práce, napríklad editovanie videa.

Nastavenie v aplikácii Armory Crate

Osemjadrový procesor Intel Core i9-11900H má k dispozícii 32 GB RAM. Z toho 16 GB je osadené priamo na doske a 16 GB pamäťový modul je v DIMM slote. Procesor má TDP 45 W a taktovaciu frekvenciu prispôsobuje záťaži v rozsahu 2,5 do 4,9 GHz. „Turbo“ frekvencia 4,9 GHz sa dá využiť len pre jedno jadro, ak sú zaťažené všetky jadrá, maximálna frekvencia je 4,4 GHz. Konfigurácia, ktorú som testoval mala k dispozícii 2 TB úložného priestoru na rýchlom polovodičovom SSD disku, čo v mnohých prípadoch urýchli načítanie objemných súborov herných scén.

Batéria s kapacitou 90 Wh vydrží 3 – 4 hodiny hrania, samozrejme iba v prípade, ak nebudete výkon procesora a grafického čipu vytáčať na maximum.

Zvuk vstavaných reproduktorov ma prekvapil pomerne bohatým spektrom nízkych frekvencií a vyváženými výškami. Akustické meniče síce smerujú nadol, avšak úzke štrbiny vpredu smerujú časť zvuku aj smerom k poslucháčovi.

Väčšina konektorov je umiestnená na ľavej strane. Nájdete tu konektor na pripojenie 280 W napájacieho zdroja, HDMI konektor na pripojenie monitora, ethernet konektor, jeden USB-A port, dva USB-C porty, ktoré podporujú aj nabíjanie maximálnym príkonom 100 W a jeden z týchto portov podporuje Thunderbolt 4. V balení nájdete dva napájacie zdroje. Jeden väčší, ktorý je schopný dodať príkon 280 W a druhý podstatne menší a ľahší s USB-V konektorom s príkonom 100 W. Tento menší zdroj oceníte hlavne na cestách.

Na pravej strane sú dva USB-A porty štandardu  USB 3.2 Gen 2 a čítačka pamäťových MicroSD kariet. No a v stati o konektivite nesmieme zabudnúť na komunikačné rozhrania Wi-Fi 6 (802.11ax)  a Bluetooth 5.0.

Notebook sa dá ľahko rozobrať, treba len torx skrutkovačom odskrutkovať 11 skrutiek. Po odobratí spodnej steny máte k dispozícii jeden voľný slot M.2 na SSD disk a jeden z pamäťových modulov je v slote SODIMM. Druhý je prispájkovaný na základnej doske

Vyskúšal som moje obľúbené hry, napríklad The Witcher 3, či MS Flight Simulator 2020 a výkon tandemu i9 – RTX 3080 je skutočne špičkový.

Softvér Armoury Crate umožňuje doladiť výkonový profil a ďalšie parametre. Maximálny TDP grafického čipu RTX 3080 je 150  W pri aplikovaní Dynamic Boost. V benchmarkovom teste PC Mark 10 som dosiahol skóre 7 248 bodov. V benchmarku 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 11 443 bodov. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 7 002 bodov. Samozrejme som bol zvedavý na porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 32,29 fps, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 76,75 fps.

Verdikt: Výkonný herný notebook so špičkovým hardvérom a dobre vyriešeným chladením, ktorý poteší nielen hráčov, ale aj študentov, inžinierov a kreatívcov.

Technické parametre: Procesor: osemjadrový Intel Core i9-11900H Tiger Lake, 10 nm technológia taktovacia frekvencia 2,5 GHz – 4,9 GHz; 32 GB DDR4; disk 2 TB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel Iris Xe +  NVIDIA GeForce RTX 3080 16 GB, displej 17,3", rozlíšenie WQHD 2560 x 1440 px, 165 Hz; konektivita: WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 1 x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 3× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; rozmery  394 x 264 x 19,9 mm, hmotnosť 2,6 kg Cena:  3879 eur

+ výkonný procesor a grafika, zaujímavá konštrukcia s odklopným panelom klávesnice, dobrá rozšíriteľnosť

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ROG Zephyrus S17 Asus herný notebook

2 komentáre

Oplatilo sa nakúpiť hardwér pred korona krízou, vtedy čo stál notebook 190€ teraz stojí 300€ :-( reakcia na: ROG Zephyrus S17 – zaujímavá konštrukcia a špičkový hardvér

31.7.2021 12:07
Oplatilo sa nakúpiť hardwér pred korona krízou, vtedy čo stál notebook 190€ teraz stojí 300€ :-(
Reagovať

Takéto drahé stroje sa ťažko vyreklamujú v prípade poruchy a preto som dala prednosť stroju omnoho lacnejšiemu ;) reakcia na: ROG Zephyrus S17 – zaujímavá konštrukcia a špičkový hardvér

30.7.2021 17:07
Takéto drahé stroje sa ťažko vyreklamujú v prípade poruchy a preto som dala prednosť stroju omnoho lacnejšiemu ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať