SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Radíme pri nákupe: Počítač alebo notebook?

1

Pri výbere konštrukčného formátu si treba ujasniť, na aké účely budete počítač využívať.

Stolový počítač je vhodný pre hráčov, používateľov výpočtovo a graficky náročného softvéru, ako sú napríklad aplikácie CAD/CAM či aplikácie na grafický dizajn, editovanie ­fotografií, videa a podobne. Inštalovaný výkon procesora a grafickej karty dokážete naplno využiť iba vtedy, ak sú dobre chladené, a v tomto ohľade majú stolové počítače jednoznačne navrch. V skrinke je dosť priestoru na zabudovanie niekoľkých ventilátorov a väčší priestor skrine PC sa dá chladiť neporovnateľne lepšie než stiesnené priestory v notebooku. Ďalší rozdiel je v rozšíriteľnosti. Ak si kúpite notebook s integrovanou ­grafikou, v tomto ohľade už žiadne možnosti rozšírenia nemáte. Naproti tomu do skrine pôvodne kancelárskeho PC nie je problém pridať výkonnú grafickú kartu s vlastným chladením a zrazu ste s grafickým výkonom v úplne iných dimenziách a môžete hrať aj náročné hry. Veľmi ľahko môžete ­rozšíriť kapacitu pamäte RAM či diskovú kapacitu.

Hlavná nevýhoda klasického PC je v tom, že nie je prenosný a musíte k nemu pripojiť minimálne monitor, klávesnicu a myš, takže na stole zaberie dosť miesta. Túto nevýhodu čiastočne riešia zostavy all-in-one, ktoré majú elektroniku počítača, reproduktory, kameru aj konektory zabudované v tele monitora. Klávesnica a myš sa pripájajú cez bluetooth, takže na stole budete mať poriadok. Koncepcia all-in-one je vhodná pre používateľov, ktorí chcú počítač používať hneď po vybalení a nechcú sa zdržiavať prepojovaním. Nevýhodné je, že do takéhoto počítača spravidla nemôžete pridávať ďalšie karty.

Ceny PC a notebookov v príslušnej vý­konovej kategórii sa príliš nelíšia. Pri rozhodovaní medzi notebookom a počítačom na kancelársku prácu môže zavážiť aj spotreba energie. Tá je pri notebookoch zvyčajne oveľa nižšia, často na úkor výkonu, ale pri bežných scenároch, ako je práca s dokumentmi, surfovanie na webe či pozeranie videí, to neprekáža. V prospech notebookov je dôležitý argument, že po prípadnom výpadku elektriny dokážu ešte niekoľko hodín fungovať na batériu. No na to, aby ste na stolovom PC pri výpadku elektriny neprišli o rozpracované veci, potrebujete ešte záložný zdroj.

V našich končinách je dominantným operačným systémom Windows, ale pre niektoré kreatívne povolania bude lepšia voľba počítač s operačným systémom Mac OS. Tie sú však v porovnaní s rovnako výkonnými počítačmi s Windows podstatne drahšie.

Notebook

Notebooky v súčasnosti dominujú nielen ako pracovné nástroje vrátane home office, ale aj ako počítače do rodiny pre všetky vekové kategórie od žiakov po seniorov. Ponuka notebookov je veľmi široká – od najlacnejších na kancelárske aplikácie cez prístroje, pri ktorých sa deklaruje optimálny pomer cena/výkon, až po drahé ultrabooky. Drahšie notebooky nemusia byť vždy najvýkonnejšie, pretože cena sa odvíja aj od iných kritérií, takže za dizajnový ultratenký ultrabook môžete zaplatiť aj viac ako trojnásobok ceny rovnako výkonného bežného „plastového“ notebooku.

Integrovaná verzus dedikovaná grafika

Kľúčové kritérium pri výbere notebooku popri dostatočne výkonnom procesore je výkon grafiky. Inak povedané, musíte sa rozhodnúť, či vám stačí výkon grafického čipu integrovaného v procesore, alebo potrebujete notebook so samostatným výkonným grafickým čipom. Na rozdiel od stolových počítačov, kde je grafická karta na samostatnej doske, je grafický čip umiestnený na základnej doske notebooku. Takéto riešenie sa nazýva aj dedikovaná grafická karta. Poskytuje vysoký výkon na hry a grafické aplikácie. V súčasnosti však aj integrovaná grafika najnovších generácií procesorov poskytuje dostatočný výkon. Dostatočný, ale nie špičkový. V praxi to znamená, že aj na integrovanej grafike sa môžete hrať, no nie všetky najnovšie hry v najvyššom rozlíšení a takisto na takomto notebooku zvládnete bez problémov aj editovanie videa v rozlíšení full HD. Na notebooku s dostatočne výkonnou dedikovanou grafikou však bude práca v grafických programoch rýchlejšia a plynulejšia.

Notebook na prácu

V tejto kategórii sú dôležité nielen technické parametre, t. j. výpočtový a grafický výkon či kapacita pamäte a úložného priestoru, ale pre niektoré povolania aj dizajn a mobilita. Dynamický biznis si vyžaduje pracovať odkiaľkoľvek, takže týmto požiadavkám najlepšie vyhovie ultrabook, či už s operačným systémom Windows, alebo MacBook Pro s Mac OS. Prístroje tejto kategórie majú tenké a pritom odolné kovové telo. Pre ľudí, ktorí pracujú väčšinou v kancelárii alebo doma, sú dobrým riešením lacnejšie notebooky s telom z kvalitného plastu. Typické parametre sú čo najvýkonnejší procesor, 8 – 16 GB RAM a minimálne 512 GB kapacity polovodičového disku. Typická veľkosť uhlopriečky obrazovky je 13 – 14 palcov, pre freelancerov v oblasti grafiky a multimédií je vhodnejší 15-palcový displej aj za cenu väčších rozmerov notebooku. Dôležitá je aj čo najdlhšia výdrž na batériu. Pre ultrabooky sú typické moderné porty USB-C, ktoré či už priamo, alebo cez vhodnú redukciu umožňujú aj pripojenie externého monitora.

Multimediálny notebook do rodiny

Prehrávanie multimediálnej zábavy, úprava fotografií z dovolenky, herná platforma pre menšie deti, komunikácia so študentom v ­internáte... To je len niekoľko scenárov pre domáci počítač. Notebook je síce koncipovaný ako personálne zariadenie, ale v prípade, ak viac členov rodiny nepotrebuje počítač využívať na prácu, ale len občas, notebook dobre poslúži aj ako počítač do rodiny. Vtedy bude pripojenie k externému monitoru takmer pravidlom. Aj v tomto prípade budete možno uvažovať o alternatíve v podobe klasického stolového PC. Hlavná výhoda notebooku je prenosnosť. Nie ste viazaní na konkrétne miesto v byte, takže ak nemáte tlačiareň na vytlačenie receptu, môžete si ho preniesť do kuchyne, prípadne si notebook môžete zobrať cez víkend na chatu. Na rozdiel od denného nosenia pracovného či študentského notebooku bude prenášanie „domáceho“ počítača menej časté, takže nemusíte prihliadať na veľkosť. Dobrá voľba sú notebooky s 15, prípadne 17-palcovou uhlopriečkou.

Čo sa týka výkonu, stačí procesor výkonnostnej kategórie Intel Core i3 alebo výkonnejší i5, 4 GB, ale lepšie 8 GB pamäte RAM, a pretože na ňom budete mať zásobu multimediálnej zábavy, tak čo najväčší disk, minimálne 1 TB. Ideálna je kombinácia 128 GB rýchleho polovodičového disku SSD, na ktorom budete mať operačný systém, a 1 TB mechanického disku. Notebook by mal mať dostatok portov USB na pripojenie externých zariadení, z toho aspoň jeden by mal byť moderný USB-C, ako aj port HDMI na pripojenie k externému monitoru, televízoru, prípadne projektoru. DVD mechanika už vychádza z módy, ak ju budete potrebovať, kúpite si externú.

Notebook pre žiaka alebo študenta

Notebook, prípadne tablet je neodmysliteľný nástroj pre žiakov a študentov na všetkých stupňoch a typoch škôl. Pri výbere nového zariadenia treba zvážiť niekoľko kritérií. Nie je to len o výkone či veľkosti displeja. Dôležité kritérium je aj to, či bude žiak nosiť notebook do školy denne, alebo len raz za dva týždne, napríklad keď bude prezentovať svoj ­projekt. Na denné nosenie treba hoc aj za cenu ­kompromisu ohľadne uhlopriečky displeja vybrať čo najľahší prístroj. Dobrý kompromis bude vybrať model s menšou (napríklad 12 – 13-palcovou) uhlopriečkou a k nemu kúpiť 24-palcový, prípadne väčší monitor na pohodlnú prácu a zábavu doma či v internáte.

Určite by ste nemali kategoricky odmietať požiadavku študenta strednej alebo vysokej školy na kúpu herného notebooku. Výkon a grafické možnosti týchto strojov stačia na akýkoľvek školský projekt, prípadne na editovanie grafiky či videa pre študentov umeleckých smerov. Moderné herné notebooky sú dizajnovo príťažlivé a zároveň sa rozmermi a hmotnosťou veľmi nelíšia od bežných notebookov. Dobrý kompromis na prácu a aj na hry bude klasický notebook vyššej výkonovej triedy s dostatočne dimenzovanou grafickou kartou. Takéto riešenie vás navyše vyjde lacnejšie než typické dizajnovo vyšperkované herné počítače.

Dobrým kompromisom v prípade notebooku do rodiny môžu byť minuloročné modely, ktoré sú v porovnaní s najnovšími modelmi podstatne lacnejšie. Napríklad klasický notebook vyššej výkonovej triedy s procesorom Intel Core i5 ôsmej generácie kúpite od 450 eur a s výkonnejším Core i7 od 650 eur. Majú spravidla 8 GB RAM a 256, prípadne 512 GB úložného priestoru.

Notebook pre seniora

Notebook môže byť pre seniorov skvelým pomocníkom na trávenie času aj na spojenie so svetom, napríklad na komunikáciu s rodinou. Pre mnohých seniorov bude neoceniteľná vlastnosť možnosť zväčšovania textu na obrazovke. Pre nich bude dobrá voľba notebook s dotykovým displejom, kde budú môcť zväčšovať zobrazený text a obrázky intuitívnym gestom. Rovnako dobre poslúži notebook s väčším 17-palcovým displejom a s pripojeným monitorom s uhlopriečkou 24 palcov, prípadne väčšou.

Úvodné foto: diana.grytsku- www.freepik.com

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Ja som senior a na dotykový notebook neboli financie, preto som si zaobstaral 12 palcový umax 12wr a dal som tam Linux a fičím. reakcia na: Radíme pri nákupe: Počítač alebo notebook?

5.10.2021 18:10
Ja som senior a na dotykový notebook neboli financie, preto som si zaobstaral 12 palcový umax 12wr a dal som tam Linux a fičím na internete ako divý.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať