Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Škoda má nový infotainment

0
Štvrtá generácia obľúbeného modelu Škoda Octavia okrem iných noviniek prináša aj úplne nový infotainment, s ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou budeme stretávať aj v ďalších modeloch tohto výrobcu, ako napríklad v novom elektromobile ENYAQ iV. My sme mali možnosť otestovať verziu Columbus s novým 10" displejom multimediálneho systému.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že dotykové ovládanie je hlavný spôsob ovládania väčšiny funkcií. Výrobca však našťastie ponechal aspoň panel s radom tlačidiel na prístup k hlavným funkciám. Môžete tak vstúpiť do nastavenia vozidla, voľby jazdných režimov či zapnúť parkovací asistenčný systém. Okrem toho je tu vstup do menu klimatizácie a rýchle zapnutie vyhrievania čelného a zadného okna. Nový displej má na ľavej strane dvojicu dotykových tlačidiel na návrat domov a vstup do menu. Pod displejom sa nachádza dotyková lišta, ktorou potiahnutím prstom meníte hlasitosť a pri zobrazení mapy potiahnutím dvoma prstami meníte veľkosť zobrazenia mapy. Na ľavej strane dole je aj dotykový vypínač médií. Tieto dva ovládacie prvky však, žiaľ, nie sú v noci osvetlené, a tak ich musíte hľadať iba popamäti. Mimochodom, dotykovým ovládaním multimediálneho systému výrobca nekončí. Dotykovými tlačidlami sa ovládajú aj vonkajšie svetlá, ktoré majú inak úplnú automatiku, svietidlá vnútorného osvetlenia, a ak je vozidlo vybavené aj panoramatickou strechou, otváranie strechy a otváranie rolety majú dve dotykové lišty, pomocou ktorých sa ovládajú.


Nastavenia vozidla sú zobrazené graficky NA lepšiu orientáciu


Panel klimatizácie má až 3 nastavovacie obrazovky

Displej umožňuje používateľské nastavenie až štyroch hlavných obrazoviek. Na spodnej lište displeja je trvalo zobrazené nastavenie klimatizácie, vyhrievania sedadiel, tlačidlo info, zobrazenie aktuálneho času a tlačidlo klíma. Trochu mi chýbalo tlačidlo na priamy prístup do menu telefónu. V rámci niektorej z hlavných obrazoviek si síce môžete nastaviť jednoduché tlačidlo na prístup k telefónu alebo obrazovku s obľúbenými kontaktmi, no ak máte práve prepnutú inú hlavnú obrazovku, musíte ho hľadať v menu. Veľmi pekne je riešené menu nastavení vozidla, ktoré je plne grafické a na obrázku auta priamo odkazuje na nastavenia jednotlivých funkcií, či už v interiéri, alebo v exteriéri. Po rozkliknutí legendy sa vám zobrazí nastavovacie menu konkrétnej funkcie. Menu prepínania jazdných režimov zostalo klasické, na aké sme boli zvyknutí aj v staršom systéme. Tu si môžete priamo vybrať niektorý z jazdných režimov, ktoré sa môžu líšiť podľa výbavy auta. Tlačidlom Clima sa dostanete do obsiahleho menu nastavenia klimatizácie. To má tri základné položky: Smart, Classic a AirCare. V základnom nastavení je zvolená Smart clima, ktorá dokáže inteligentne riadiť prúdenie vzduchu vo vozidle a udržovať požadovanú teplotu. V tomto prípade jediné, čo môžete ovládať, je zapínanie alebo vypínanie jednotlivých ­funkcií alebo zón. Keby vám tento typ ovládania z nejakého dôvodu nevyhovoval, môžete si prepnúť na classic a/c a ovládať si jednotlivé funkcie tak, ako ste zvyknutí, vrátane rýchlosti otáčok ventilátora a ručného prepínania ­cirkulácie vzduchu. Posledný režim AirCare slúži na rýchle vyčistenie a osvieženie vzduchu vo vozidle a oceníte ho hlavne pri dlhších cestách.

Multimediálny systém cez bluetooth komunikuje aj so smartfónmi a okrem telefonovania umožňuje aj prehrávanie hudby. Pomocou bluetooth môžete mať pripojené až dva telefóny, pričom jeden bude slúžiť na telefonovanie a druhý na prehrávanie hudby. Vďaka tomu ani pri počúvaní hudby neprídete o prichádzajúce hovory. Pripojenie k mobilu je podporované aj cez Android Auto, Apple CarPlay a MirrorLink. V menu nájdete bohaté možnosti nastavenia zvuku, jeho vyváženie si môžete jednoducho nastaviť na displeji označením sedadiel, na ktorých sú poslucháči. Graficky zaujímavé je aj nastavenie asistenčných systémov, ktorých ikony rozmiestnené okolo obrázka vozidla stačí zvoliť, čím sa dostanete do nastavenia jednotlivých parametrov.

Súčasťou infotainmentu je aj hlasové ovládanie systému Laura. Žiaľ, slovenčine stále nerozumie, ale môžete používať napríklad češtinu. Na to však musíte mať jazyk systému prepnutý do češtiny, samostatne hlasové ovládanie nemožno nastaviť. Pomocou hlasového ovládania môžete vytáčať telefónne čísla, meniť nastavenia klimatizácie a vyhrievania sedadiel, spustiť funkciu smartlink a podobne. Ovládanie navigácie je problematické a zdá sa, že zatiaľ nie je úplne kompatibilné na našom území. Systém nevedel hlasovo vyhľadať adresu, prinajlepšom ponúkol zoznam kontaktov, na ktoré sa možno navigovať. Výrobca však na systéme stále pracuje, a tak je možné, že sa to v krátkom čase podarí doriešiť aktualizáciou.

Vcelku má nový infotainment množstvo užitočných funkcií a zlepšení a zaujímavú grafiku. Úplne dotykové ovládanie nemusí vyhovovať každému, ale vhodne ho dopĺňa možnosť hlasového ovládania.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať