SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Test laserovej jadrovej fúzie priniesol prevratné výsledky

2

Austrálska spoločnosť HB11 pristupuje k jadrovej fúzii z nového uhla pohľadu – na spustenie reakcie namiesto stámiliónových teplôt používa vysokovýkonné a presné lasery. Jej prvá demonštrácia priniesla 10-krát viac fúznych reakcií, ako sa očakávalo. Na to, aby sa atómy zrazili dostatočne silno, aby sa spojili a vytvorili nový prvok, treba prekonať veľké odpudivé sily, ktoré tlačia dve kladne nabité jadrá od seba.

Slnko to dosahuje tým, že má obrovské množstvo atómov vodíka zabalených do plazmy, ktorá je v jeho jadre zahriata na desiatky miliónov stupňov. Teplo je mierou kinetickej energie, teda toho, ako rýchlo sa skupina atómov alebo molekúl pohybuje či vibruje. Pri týchto teplotách sa atómy vodíka pohybujú tak rýchlo, že do seba narážajú a spájajú sa, čím sa uvoľňuje energia, ktorá zohrieva našu planétu.

Cieľom väčšiny návrhov fúznych reaktorov je napodobniť tieto podmienky tak, že sa atómy vodíka magneticky uzavrú v plazme a potom sa pomocou gyrotronov a iných špecializovaných zariadení vytvoria malé vrecká s veľmi vysokými teplotami (viac ako 100 miliónov °C), v ktorých by sa mal dosiahnuť dostatok náhodných zrážok medzi jadrami na vytvorenie reťazovej reakcie. Toto je základná myšlienka projektov stelarátorov a tokamakov.

Prístup HB11 nevyžaduje obrovské množstvo tepla ani zložité rádioaktívne palivá ako trícium. Namiesto toho využíva nedávne pokroky v ultravysokovýkonných laseroch so zosilnením impulzov, ktoré dokážu produkovať obrovské, bezprecedentné úrovne výkonu nad 10 petawattov. Reaktor HB11 by bola prázdna kovová guľa s malou peletou bórového paliva uprostred a s otvormi v dvoch bodoch. Jeden laser v kombinácii s kapacitnou cievkou sa používa na vytvorenie silného kiloteslového magnetického poľa pre plazmu a druhý sa používa na masívne zrýchlenie atómov vodíka cez vzorku bóru.

Vodík sa teda namieri priamo na bór a pomocou týchto laserov je prinútený zrýchliť tak, že sa v prípade nárazu do jadra roztaví. Pri fúzii vodíka a bóru nevzniká teplo, len atómy hélia alebo alfa častice, ktorým chýbajú elektróny, a preto sú kladne nabité. HB11 plánuje jednoducho zhromažďovať tento náboj na vytvorenie energie namiesto toho, aby bolo treba zahrievať paru a poháňať stratové turbíny. Nevytvára sa tak žiadny jadrový odpad. 

Prvé experimenty s reťazovými reakciami spustenými laserom priniesli miliárd krát vyššie reakčné rýchlosti, než sa očakávalo, čo viedlo HB11 k tvrdeniu, že v roku 2020 „má veľkú šancu dosiahnuť cieľ čistého energetického zisku“. V novej výskumnej štúdii HB11, uverejnenej v odbornom časopise Applied Sciences, sa opisuje demonštrácia technológie HB11 v Inštitúte laserového inžinierstva na Univerzite v Osake.

Experimentálne nastavenie pracovalo s vysokoenergetickým laserom petawattovej triedy s krátkym impulzom, naladeným na „relativistické intenzity“ okolo 3 × 1019 W/cm2. Ten bol zaostrený na povrch kúska nitridu bóru s hrúbkou 0,2 mm. Na meranie protónových/iónových plazmových emisií bol použitý Thomsonov parabolový spektrometer a plazmové ióny boli vychýlené paralelnými elektrickými a magnetickými poľami, ktoré boli zaznamenané na zobrazovaciu platňu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Test laserovej jadrovej fúzie reakcia na: Test laserovej jadrovej fúzie priniesol prevratné výsledky

6.4.2022 08:04
... v roku 2020..??? Nebolo to už náhodou..? :)
Reagovať

RE: Ďalší používateľ epic privacy browser s umbrella a proxy, vždy pridané o 8:04 v celej hodine :) reakcia na: Test laserovej jadrovej fúzie

6.4.2022 18:04
Len, či si nezabudol nastaviť po inštalácií epic privacy browsera jazyk na anglický, aby ťa prehliadač sám neprezradil, že si zo slovenska? A čo ctrl+shift+del clear browsing data? Koľko megabajtov o tebe nazbierali? A už vedia, že si slovenský jazyk s kopou inštalovaných súborov v cache? :-D Len ma napadlo, či si nezabudla ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať