ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Umelá inteligencia generuje fotografie iba na základe textového popisu

Výskum a vývoj
2

Vedci z Allenovho inštitútu pre umelú inteligenciu vytvorili algoritmus strojového učenia, ktorý dokáže vytvárať obrázky iba pomocou textových titulkov. Hoci jej výtvory vyzerajú trochu hrôzostrašne, ide o dôležitý pokrok v oblasti umelej inteligencie a zobrazovania. Je to skôr experiment na overenie koncepcie s cieľom vytvoriť model počítačového videnia, ktorý dokáže titulkovať fotografie na základe toho, čo „vidí“ na obrázku, a aj naopak, generovať obrázky z titulkov.

Vedci sa najprv pokúsili vytvoriť fotografiu z textového titulku pomocou tzv. modelu LXMERT, ale výsledkom boli nezmysly. Preto sa rozhodli LXMERT upraviť a vznikol tak X-LXMERT. A hoci výsledky, ktoré X-LXMERT generuje po zadaní textového titulku, nie sú úplne „koherentné“, nie sú ani nezmyselné. Väčšina obrázkov obsahuje aspoň hlavné pojmy z textového opisu.

Keď sa však vedci pokúsili získať obrázky na základe špecifickejších pojmov, ako napr. fotograf, fotografické štúdio a pod., výsledky boli úplne vedľa. Hoci výsledky a obmedzenia X-LXMERT pravdepodobne nevyvolajú strach z blížiacej sa AI revolúcie, nakoniec to povedie k lepšiemu rozpoznávaniu obrázkov a zdokonaleniu počítačového videnia. Čím lepší je počítač v porozumení toho, čo máte na mysli, keď opisujete obrázok alebo úlohu na úpravu obrázka, tým zložitejšie úlohy bude schopný v danom obrázku vykonať.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

. reakcia na: Umelá inteligencia generuje fotografie iba na základe textového popisu

5.10.2020 14:10
Neni to AI a negeneruje to fotografie! Je to obycajny program generujuci obrazky. Zatial skarede.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

21.10.2020 07:10
Takýchto strašne múdrych slovíčkarov mám hrozne rád. Som rád že som našie Webový portál tak vysokej kvality ako je Nextech. Neviem ako sa môže nájsť niekto kto ešte aj sem chodí brblať na to že sa autor článku nevyjadril presne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať