SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vedci vyvinuli materiál, ktorý dokáže meniť farbu takmer ako chameleón

0

chameleon_material.jpg Viete si predstaviť, že by ste sa už nikdy nemuseli zamýšľať nad tým, či ste svoje tričko alebo košeľu správne zladili s nohavicami či kabátom? Prípadne, že by ste zmenili farbu svojho auta podľa aktuálnej nálady, a to len v priebehu niekoľkých sekúnd? Vedci opäť dokázali, že nič nie je nemožné.

Vedcom z Kalifornskej univerzity v Berkley sa podarilo vyvinúť špeciálny syntetický materiál, ktorý má schopnosť meniť farby v závislosti od miery svojho roztiahnutia. Tento „chameleónsky" materiál tvoria kremíkové štruktúry tisíckrát tenšie ako ľudský vlas. Za normálnych okolností materiál odráža svetlo istým spôsobom, ale keď sa po roztiahnutí zmení priestor medzi kryštálmi kremíka, zmení sa aj farebné spektrum odrazeného svetla. Dôsledkom toho je zmena farby materiálu.

Vývoj farby meniaceho materiálu je len v počiatočných fázach. Vedci majú na svoje výskumy iba 1 cm2 tohto zázraku, takže kým sa jeho schopnosti neuplatnia v bežnom živote ľudí, dovtedy sa budeme musieť farbou svojho šatníka zaoberať sami.

Zdroj: osa.org

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať