HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

7

Vedci mapujú evolučné zmeny, ktoré naznačujú, že moderný život ovplyvňuje naše gény. Ukazuje sa, že žena zajtrajška je nízka a má malú hlavu. Jej úzke ústa sú zasadené pod výraznými lícnymi kosťami. Obdobie plodnosti sa predlžuje, do menopauzy vstupuje v neskoršom veku ako jej babička. Muž zajtrajška je vyšší a menej náchylný na to, aby sa stal silným fajčiarom, ako ten dnešný. Podľa štúdií o novo sa objavujúcich genetických mutáciách je toto smer, ktorým sa rýchlo vyvíjame.

Niektoré štúdie zahŕňajú aj zvláštnosti, napríklad ľudí, ktorí majú na predlaktiach ďalšiu tepnu a neobvykle kostnaté nohy. Výskum anatómov na Flinderskej univerzite v Austrálii naznačuje, že zažívame rýchly výbuch zmien nazývaný mikroevolúcia, kde moderný život vyvíja tlak ovplyvňujúci mutáciu našich génov.

Napríklad sa rodí čoraz viac ľudí, ktorým nenarastú zuby múdrosti. Naši predkovia žijúci v jaskyniach ich potrebovali, pretože jedli surové a tvrdé jedlo. No keď sa ľudia naučili variť, museli menej žuť. Ich čeľuste sa zmenšili, čím sa vytvoril priestor na rozšírenie ľudského mozgu. Naše tváre sa výrazne zmenšujú a na menších čeľustiach nie je toľko miesta na zuby.

Významne sa zvýšil aj počet ľudí narodených so stredovou tepnou v ramene. Tá sa tvorí v maternici ako hlavná cieva, ktorá dodáva krv do predlaktia a ruky. Počas tehotenstva však zvyčajne zmizne a nahradia ju radiálne a ulnárne tepny v dolnej časti ramena. Približne u 10 % ľudí narodených v polovici osemdesiatych rokov 20. storočia sa však táto tepna zachovala do dospelosti, u ľudí narodených koncom 20. storočia to bolo už v prípade 30 percent. Zachovanie tejto tepny zvyšuje naše celkové zásobovanie krvou. Navyše je to šikovná „náhradná súčiastka“ – môže sa použiť ako náhradná tepna iných častí tela.

S_03_M Palette Ultra Advertisement

Podľa vedcov dochádza aj k nárastu počtu ľudí narodených s kosťami navyše v nohách. Štúdia zverejnená v apríli v časopise BMC Women’s Health dospela k záveru, že ženy budú môcť čoskoro zostať plodnými podstatne dlhšie. Neexistujú žiadne konkrétne biologické mechanizmy, ktoré by si vynútili nástup menopauzy u žien v konkrétnom čase. Údaje britskej databázy Biobank o viac ako pol milióne ľudí a ich DNA ukazujú, že iba od predchádzajúcej generácie sa stávajú dominantnejšími gény, ktoré u žien vyvolávajú nižšiu výšku.

Muži zasa, naopak, rastú. Nie je však jasné, prečo je to tak. Na naše gény môže mať vplyv aj strava. Vedci z Cornellovej University v New Yorku zistili, že v rodinách, ktoré po celé generácie praktizujú vegetariánstvo, sa vyvinie mutácia tráviaceho génu nazývaného FADS2. To im umožňuje efektívne spracúvať omega-3 a omega-6 mastné kyseliny z iných ako mäsových zdrojov na základné živiny pre mozog.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

nemame vysoke zeny a nizkych muzov reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

28.11.2020 21:11
Muzi su v priemere o 10 cm vyssi a to celosvetovo t.j, vratane aziatov.
Reagovať

pekna knizka reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

28.11.2020 20:11
Matt Ridley - The Red Queen
Reagovať

pekna knizka reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

28.11.2020 20:11
Matt Ridley - The Red Queen
Reagovať

aewfw reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

28.11.2020 20:11
Matt Ridley - The Red Queen
Reagovať

U ľudí je evolúcia pomalá. reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

27.11.2020 21:11
Rýchlejšie nastávajú zmeny pri nízkom počte jedincov živočíšneho druhu, napríklad pri desiatkach jedincov. Ľudí je 8 miliárd a trvá tisícky rokov aby sa takýto počet prešľachtil.
Reagovať

to je dane asi blahobytom reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

27.11.2020 12:11
prečo muži rastu dostatok bielkovin
Reagovať

vata, vata reakcia na: Vysoké ženy a nízki muži sa stávajú minulosťou. Ženy budú plodné podstatne dlhšie

27.11.2020 06:11
monika beňová - zázrak evolúcie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať