SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Významná investícia posúva slovenský smart home startup do sveta

Tlačové správy
0

Priekopník inteligentných domácností Domotron získal od Bohemia Venture Capital prostriedky na agresívnu obchodnú expanziu. Plánuje vďaka nej rýchlo vstúpiť na nové zahraničné trhy. Slovenský technologický startup Domotron, zaoberajúci sa už piaty rok vývojom a predajom vlastného smart home systému, sa dohodol s českým investičným fondom Bohemia Venture Capital na významnej investícii do spoločnosti. “Sme radi, že sa nám podarilo nájsť strategického partnera, ktorý zdieľa našu víziu, že všetky moderné domácnosti by mali byť skutočne chytré. Počas posledných dvoch rokov sme rokovali s viacerými potenciálnymi investormi zo stredoeurópskeho regiónu, ale až v prípade BVC sa stopercentne stretli očakávania obidvoch strán,” vysvetľuje CEO Domotronu Martin Budaj. “Sme presvedčení, že sa vďaka tejto investícii dokážeme v priebehu nasledujúcich dvoch rokov stať lídrom na trhu inteligentných domácností na Slovensku a v Česku, a tiež, že sa presadíme na niekoľkých nových zahraničných trhoch,” objasňuje stratégiu firmy jej šéf a zakladateľ.

Pre český investičný fond v čele s Přemyslom Rubešom ide o prvú investíciu na Slovensku. “Domotron nás zaujal pokročilou technológiou, produktovým prístupom a technicky aj obchodne veľmi silným a dedikovaným tímom,” hovorí Rubeš a pokračuje: “Smart home odvetvie globálne veľmi rýchlo rastie, preto pre nás bolo dôležité nájsť produkt s hlbokým know-how a konkurenčnými výhodami v medzinárodnom meradle, ktorý je navyše už odskúšaný množstvom zákazníkov. Do spoločnosti v tejto fáze investujeme vyššie stovky tisíc eur, ktoré sú určené najmä na rýchlu obchodnú expanziu. Zároveň sme spustili diskusie s niekoľkými zahraničnými partnermi, napríklad v Londýne a v Hong Kongu, kam by sme chceli s Domotronom expandovať a kde by sa mohlo uskutočniť ďalšie kolo financovania o jeden až dva roky.”

Spoločnosť plánuje alokovať získané prostriedky do využitia nových trhových príležitostí, preto je teraz najzásadnejšou aktivitou významné posilnenie tímu. V prvej fáze pôjde o oblasť obchodu a marketingu, po ktorom prídu na rad realizácie. V súvislosti s celou transakciou vstúpil do Domotronu aj nový spoločník a CCO Alex Janušek, bývalý komerčný riaditeľ súkromného železničného dopravcu LEO Express a ex-šéf marketingovej agentúry, ktorého zásadným poslaním je firmu významne komerčne naštartovať. “Chceme v priebehu tohto roka rozšíriť firmu asi o 15 kolegov, z ktorých veľká časť sa má venovať práve obchodnej expanzii,” predstavuje plány spoločnosti jej nový komerčný šéf a dodáva:

“Okrem trhu rodinných domov, kde už má Domotron za sebou viac ako 100 úspešných realizácií v niekoľkých krajinách, máme ambíciu riadne rozbehnúť aj spoluprácu s developermi. V súčasnosti riešime prvé tri developerské projekty v Bratislave a chystáme vstup na nové zahraničné trhy predovšetkým v rámci regiónu strednej Európy, no rokujeme aj s potenciálnymi partnermi z UK, Číny a z Blízkeho východu. Naším cieľom je atakovať v roku 2018 hranicu tržieb na úrovni 2 miliónov eur.” “Kľúčovým faktorom našej dohody s investorom bolo podľa mňa veľmi rýchle a detailné pochopenie celej technológie Domotron,” vysvetľuje CTO a spoluzakladateľ firmy Ján Zuštiak. “Zúčastnil som sa rokovania s viacerými investormi a môžem jednoznačne povedať, že s Přemyslom sme išli najviac do hĺbky aj po technickej stránke, čo nám veľmi pomohlo,” približuje technologický šéf svoj pohľad na pozadie transakcie.

Domotron ponúka zákazníkom komplexný systém domácej automatizácie, pozostávajúci z hardware, software a celého balíka ďalších služieb. Ide o inteligentné riadenie všetkých technológií v domácnosti od osvetlenia a tienenia, cez kúrenie, chladenie a rekuperáciu, až po domáce audio, zabezpečovací a kamerový systém, filtráciu bazéna alebo zavlažovanie záhrady. Podstatou skutočne chytrej domácnosti je fakt, že všetky technológie v dome alebo byte spolupracujú a väčšina akcií sa vykonáva úplne automaticky. Zákazníkovi takáto domácnosť významne zvyšuje komfort a bezpečnosť bývania, a popri tom mu šetrí čas, starosti aj peniaze.

Bohemia Venture Capital podporuje technických a vedecko-akademických zakladateľov v budovaní businessu. V praxi to znamená popri financovaní tiež prepojenie so zákazníkmi, strategickými partnermi a podporu v exekúcii aj obchode, a to nielen konzultačno-poradenskou formou, ale hlavne aktívnou účasťou na obchodných aktivitách spoločnosti. Zameriava sa tiež na podporu vzniku celkom nových projektov pochádzajúcich z akademického a vedeckého prostredia. V minulom roku firmu založil Přemysl Rubeš s investičnou skupinou Bohemia Industry Tomáša Krska.

Domotron

Všetky autorove články
Domotron

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať