PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Covid 19: Aká je budúcnosť vakcinácie?

1

Po niekoľkých týždňoch na dvojročnom minime počet prípadov COVID-19 v niektorých krajinách opäť rastie. Tento trend zintenzívňuje dôležitú diskusiu v kruhoch epidemiológov. Aká je najlepšia stratégia na zabránenie masovým úmrtiam spôsobeným možnými novými variantmi koronavírusu? Nové obmedzenia? Nové vakcíny? Nové terapie? Alebo mix toho všetkého? Je tu však jeden háčik. Verejné zdravotníctvo stojí peniaze a niektoré krajiny už nechcú dávať ďalšie financie na urýchlenie vývoja, výroby a distribúcie nových vakcín a liečby. Vývoj vakcín sa preto zastavuje.

Čína stále presadzuje lokálne vyrábané vakcíny, ktoré však nefungujú veľmi dobre. Poprední západní výrobcovia vakcín sa zameriavajú na vývoj posilňovačov špeciálne určených pre nedávny variant omikron. No kým budú tieto posilňovače na jeseň hotové, omikron bude pravdepodobne nahradený novým a možno nebezpečnejším variantom. Pred dvoma rokmi svet spolupracoval na rýchlom vývoji vysoko účinných mRNA vakcín. Dnes je menej peňazí a aj naliehavosť je menšia, čo znamená, že vývoj vakcín sa spomaľuje presne v momente, keď sa vírus zrýchľuje.

Odborníci varujú, že potenciál katastrofy koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka narastá. Nárast počtu prípadov covidu je zatiaľ len mierny a v dôsledku vysokej úrovne očkovania nerastú rýchlym tempom ani hospitalizácie a úmrtia. No stúpajúce čísla v niektorých krajinách, spôsobené stále rýchlejšími mutáciami vírusu SARS-CoV-2, pripomínajú, že pandémia sa ešte neskončila. Vírus sa neustále mení a nachádza nové spôsoby, ako obísť našu imunitu. Epidemiológovia sa snažia predpovedať, ako by sa mohol nový koronavírus vyvíjať a čo by sme s tým mali robiť.

V tom, že patogén bude s nami roky, sa zhodujú takmer jednomyseľne, nie sú však jednotní v tom, čo by sme s tým mali robiť. Nové lockdowny sú najmenej pravdepodobné z dôvodu veľkej neobľúbenosti. Najschodnejšie sú farmaceutické možnosti – vakcíny a antivírusové lieky. Ohľadom účinnosti vakcín, ktoré v súčasnosti máme, sú niektorí odborníci skeptickí. Očkovacie látky od spoločností Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson ponúkajú silnú ochranu pred závažnou infekciou – 70, 80 alebo až 90 percent. Všetky vakcíny a prirodzené protilátky však časom zoslabnú.

Navyše reťazec čoraz nákazlivejších nových koronavírusových variantov a podvariantov ešte urýchlil pokles imunity. Inherentná flexibilita mRNA vakcín umožňuje obnoviť a predĺžiť účinnosť injekcie. No zvýšená rýchlosť evolúcie vírusu COVID-19 by mohla znamenať, že choroba predbehne procesy ladenia mRNA. Mali by sme teda zmeniť kurz a namiesto posilňovačov postaviť úplne novú obranu proti vírusu. Vo vývoji sú dva hlavné nové typy vakcín: „slizničné“ nazálne vakcíny a univerzálne „pankoronavírusové“ vakcíny. Všetky existujúce vakcíny proti covidu sa vstrekujú do svalu.

Hoci protilátky, ktoré produkujú, sú účinné proti vírusu, môžu byť menej účinné ako protilátky pochádzajúce z nosovej dutiny. Nosové vakcíny podávané sprejom navodzujú imunitu v hlienových tkanivách nosa a hrdla, kde sa infekcia covidu vo všeobecnosti začína. Zatiaľ čo nosová vakcína je vysoko optimalizovaná pre respiračný vírus, pankoronavírusová vakcína má byť skôr univerzálna ako špecifická. Dôvodom je to, že okrem SARS-CoV-2 existuje veľa koronavírusov. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že omikron by sa mal kvalifikovať ako úplne nový koronavírus.

Vakcína, ktorá pôsobí proti všetkým alebo mnohým koronavírusom, by mohla predbehnúť mutácie v akomkoľvek konkrétnom patogéne. Výhodou je, že jediná vakcína, pravidelne posilňovaná, by mohla poskytnúť určitú ochranu proti súčasnej pandémii covidu aj ďalšej. Nevýhodné je zasa to, že akákoľvek univerzálna vakcína proti covidu môže byť menej účinná ako vakcína prispôsobená konkrétnemu koronavírusu. Časť epidemiológov si myslí, že hlavným úsilím by mali byť terapie, a nie vakcíny, keďže SARS-CoV-2 pokračuje v mutáciách.

Po troch rokoch vývoja je na výber množstvo liekov: monoklonálne protilátky, remdesivir, paxlovid. Stratégia zameraná v prvom rade na terapiu však predstavuje určitý druh kapitulácie. Terapie sú reaktívne; dostanete ich až po nakazení sa vírusom. Pritom pre väčšinu ľudí je očividne bezpečnejšie predchádzať infekcii ako riskovať jej rýchlu liečbu. Rôzne krajiny môžu presadzovať rôzne stratégie verejného zdravia, no väčšina z nich bude chcieť kombináciu vakcín a liečby. Problém je, samozrejme, v tom, že zdroje sú obmedzené. Zaplatiť nové vakcíny a terapie v požadovaných množstvách je ťažký politický problém.

Zdroj: thedailybeast.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

.......................... reakcia na: Covid 19: Aká je budúcnosť vakcinácie?

9.6.2022 18:06
uz len toto potrebujeme ozaj
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať