NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Dokázali by ste na prvá pohľad odhaliť psychopata? Umelá inteligencia to zvládne

Výskum a vývoj
0

Predstavte si, že by ste museli urobiť rozhovor s väzňom, aby ste zistili, či je táto osoba psychopat alebo nie. Tím psychológov University of New Mexico chce na to využiť umelú inteligenciu, ktorá monitoruje pohyb hlavy. Pomocou programu strojového učenia monitorovali 507 uväznených amerických dospelých mužov počas rozhovorov a zistili, že väzni s vyšším stupňom antisociálnych prvkov psychopatie častejšie držia hlavu pevne, bez pohybu.

Každý rozhovor trval jednu až štyri hodiny, pričom algoritmus sledovania hlavy spracoval najmenej 36 000 záberov každého väzňa a sledoval šesť referenčných bodov tváre. Na identifikáciu úrovne psychopatie väzňov výskumníci použili kontrolný zoznam Hare Psychopathy-Revised, test analyzujúci interpersonálne, emocionálne a antisociálne črty a životný štýl. Ten vyhodnocuje spolu 20 kritérií a pridelí osobe skóre od 1 do 40, pričom hodnota 25 indikuje, že jednotlivec má vysokú úroveň psychopatických vlastností.

Ako sa predpokladalo, rozhovory naznačujú, že osoby s vyššími úrovňami psychopatických vlastností sa vyznačujú viac stacionárnou polohou hlavy, zameranou priamo na kameru/vypočúvajúceho, než jednotlivci s nízkou mierou psychopatických vlastností, uvádza sa v štúdii publikovanej v časopise Journal of Research in Personality.

MSI_122021

Prečo by jedinci s vyšším stupňom psychopatických vlastností obmedzovali pohyby hlavy? Hoci údaje zhromaždené v tejto štúdii neposkytujú spoľahlivé odpovede, autori špekulovali o možných vysvetleniach. Jedno z nich súvisí s fungovaním amygdaly, oblasti mozgu zapojenej do emocionálnych procesov. Dysfunkcia amygdaly je charakteristický neurobiologický znak psychopatie.

Ovplyvňuje spracovanie emócií a medziľudské interakcie. Vedci však poukázali aj na limity svojho nového softvéru na monitorovanie hlavy. Nielenže nebol testovaný na ženských a mladistvých väzňoch, ale algoritmus nesleduje ani pohyb očí. V budúcnosti chcú na presnejšiu identifikáciu začleniť do algoritmu ďalšie „neverbálne, podvedomé správanie“, napr. vzorce reči a pohyby rúk.

Zdroj: sciencefocus.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať