Elektronické čítačky kníh / Všetky knihy vo vrecku

4

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú knihu si zabaliť so sebou na dovolenku, pri elektronických čítačkách to nemusíte riešiť a jednoducho si môžete vziať všetky.  Stačí si čítačku naplniť všetkými knihami, ktoré chcete, a ušetriť tak miesto v kufri, v knižnici či na poličke. Zároveň tak budete mať vždy všetky knihy poruke.  Veľmi výhodné sú aj ceny elektronických kníh, ktoré kúpite lacnejšie ako klasické knižné výtlačky. Osobne za nevýhodu považujem absenciu vône novej knihy, ktorú pri čítaní elektronických kníh nepocítite. Pokiaľ sa chcete pridať do skupiny elektronických knihomoľov alebo sa len chcete popozerať po novom modeli elektronickej čítačky, prinášame vám prehľad parametrov, na ktoré sa treba pri výbere zamerať. Pamäť, obrazovka, rozmery a hmotnosť, konektivita či výdrž, to všetko sú vlastnosti, na ktoré sa treba pri výbere pozrieť.

Obrazovka

V prvom rade si treba uvedomiť, že väčšina čítačiek používa monochromatický displej na princípe e-ink čiže elektronického atramentu, aby displej pri čítaní čo najviac pripomínal skutočné knihy. Pokiaľ chcete čítať knihy aj pri horšom osvetlení, odporúčame modely so vstavaným podsvietením. Pomocou podsvietenia budete schopní čítať aj večer v posteli bez zapnutého svetla. V závislosti od modelu si dokonca viete nastavovať jas podsvietenia, takže môžete čítať v tme, zatiaľ čo váš partner spí pokojne vedľa vás. Na druhej strane podsvietený text namáha oči viac ako kniha osvetlená nočnou lampou.To je dôvod, prečo pri čítaní klasickej knihy v posteli dobre zaspíte. Pokiaľ sa chystáte čítať skôr klasické knihy, úplne vám postačí model s čiernobielym displejom. Ak radi čítate komiksy, časopisy či knižky s väčším počtom obrázkov, určite oceníte farebný displej, na ktorom sa vám budú obrázky pozerať oveľa lepšie. Nevýhodou displejov s elektronickým atramentom, tzv. e-ink displejov, sú pomalšie reakcie pri dotyku, pretože rýchlosť vykresľovania je nižšia.

Druhá možnosť sú LCD displeje, ktoré ponúkajú vyššie rozlíšenie aj svietivosť. Okrem toho takéto modely majú výkonnejší procesor, a teda aj rýchlejšie reakcie. Nevýhodná je výdrž zariadenia, ktorá je v porovnaní so zariadeniami s elektronickým atramentom podstatne nižšia. Výhoda elektronického atramentu oproti LCD displeju je čitateľnosť na priamom slnku. Pri výbere veľkosti displeja je dôležité nájsť správny kompromis medzi čitateľnosťou a kompaktnosťou zariadenia. Na trhu nájdete modely so 6, 9 a 12-palcovým displejom. Myslite aj na to, že väčší displej znamená väčšiu záťaž, ktorá vedie k rýchlejšiemu vybitiu batérie zariadenia. Okrem veľkosti displeja sa zamerajte aj na jeho rozlíšenie, ktoré rozhoduje o kvalite zobrazovaného obsahu. Na príjemné čítanie odporúčame rozlíšenie aspoň 1024 × 758 pixelov.


Amazon Kindle Oasis 3 8GB, 7" podsvietený dotykový displej E-Ink, 1680 × 1264px, Wi-Fi a Bluetooth, 8 GB vnútorná pamäť, bez pamäťovej karty, micro USB, 259 €

Pamäť

Hlavná myšlienka elektronických čítačiek je možnosť mať vždy pri sebe veľké množstvo kníh. Preto sa pri výbere zamerajte na pamäť zariadenia, ktorá by mala byť schopná uložiť všetky vaše knihy. Keďže elektronické knihy majú malú veľkosť, zmestí sa vám na 1 GB pamäte približne 1000 kníh. Okrem internej pamäte ponúkajú niektoré modely aj možnosť uloženia kníh v cloude alebo pripojenia externej pamäťovej karty. Pokiaľ chcete čítať knihu, ktorú máte uloženú v cloude, na jej stiahnutie budete potrebovať internet, čo by dnes nemal byť problém, no treba na to myslieť.

C-TECH Lexis II, 6" podsvietený dotykový displej E Ink, 1024 × 768px, WiFi, 8 GB vnútorná pamäť, microSD, micro USB, batéria 3000 mAh, 122,90 €

Konektivita a podpora formátov

Rozličné modely elektronických čítačiek podporujú rôzne formáty kníh. Najbežnejšie podporované formáty sú PDF, DOC, DOCX, TXT, Mobi a ePUB. Okrem toho existuje aj veľké množstvo konvertorov formátov, no po skonvertovaní nemusí byť kvalita knihy rovnaká ako originál. Každý z formátov má svoje výhody a nevýhody, no snažte sa dostávať do vašej čítačky knihy vo formáte, ktoré sú pre ňu určené. Pridávanie kníh do čítačky je veľmi jednoduché. Pomocou pripojenia USB môžete ukladať knihy z notebooku priamo do vášho zariadenia alebo si môžete knižné tituly poslať e-mailom do čítačky. Niektoré čítačky, ako napríklad Amazon Kindle, ponúkajú aj účet, ktorý značne zjednodušuje prenášanie kníh z jedného zariadenia do druhého. Niektoré modely poskytujú aj pripojenie cez Wi-Fi k internetu, čím sa zjednodušuje proces pridávania kníh do zariadenia. Prv ako sa rozhodnete pre konkrétny model, pozrite sa na to, aké možnosti vkladania kníh má a aké konkrétne formáty zariadenie podporuje.

Výdrž batérie

Batéria by vám mala vydržať aspoň na prečítanie jednej knihy alebo na dlhšiu cestu. Jej výdrž sa pri elektronických čítačkách udáva v počte otočených strán. Modely s e-ink displejom vydržia nabité niekoľko týždňov, LCD displeje sú energeticky náročnejšie, a tak aj čítačka vydrží menej. Pri spotrebe treba brať do úvahy aj pripojenie k internetu, prípadne nakupovanie kníh online.


PocketBook 628 Touch Lux 5 Ink, 6" podsvietený dotykový displej E-Ink, 1024 × 758 px, Wi-Fi, 8 GB vnútorná pamäť, microSD a micro SDHC, micro USB, batéria 1500 mAh,  132,90 €  

Komfort používania

Väčšina čítačiek má hmotnosť 100 – 200 gramov. Pri niektorých modeloch sa všetko ovládanie uskutočňuje len prostredníctvom dotykového displeja, iné majú fyzické tlačidlá. Záleží na tom, aký typ ovládania uprednostňujete. Ak je to možné, skúste si pred kúpou čítačku chytiť do ruky, ako keby ste čítali knihu, a pozrite sa, kde sa nachádzajú tlačidlá na otáčanie strán. Ideálna poloha je taká, ktorá vás neruší pri čítaní.

Pokročilé funkcionality

Okrem čítania kníh ponúkajú niektoré modely aj pokročilé funkcionality:

Vyznačovanie textu – ideálne pri učení. Výhodné je, že týmto typom vyznačovania žiadnym spôsobom neničíte knihu.

• Písanie poznámok – pokiaľ si zvyknete do kníh zapisovať poznámky, túto funkcionalitu určite oceníte. Písať možno pomocou dotykového displeja alebo tlačidiel na zariadení.

 Slovník – ak radi čítate knihy v cudzom jazyku, bude sa vám hodiť slovník integrovaný priamo v zariadení. Ak si neporadíte s nejakým slovom, automaticky sa vám preloží, prípadne vám v závislosti od typu slovníka čítačka poskytne výklad daného slova.

• Prehrávanie zvuku – pokiaľ je daný model vybavený vstavanými reproduktormi alebo audiovstupom na slúchadlá, môžete si pomocou čítačky nielen čítať knihy, ale aj púšťať audioknihy.

Tipy a triky pri výbere zariadenia

• Pokiaľ sa rozhodnete pre niektorý z modelov Amazon Kindle, môžete si konvertovať knihu veľmi jednoducho. Pošlete si na váš Amazon Kindle e-mail s predmetom správy convert.

• Ak si chcete čítať knihu vo vani, na pláži alebo v bazéne, pozrite sa aj na vodovzdornosť zariadenia.

• Tak ako iné elektronické zariadenia aj elektronickú čítačku treba chrániť obalom alebo ochranným sklom.

• Snažte sa od začiatku triediť knihy do priečinkov, aby ste v nich mali poriadok a lepšie hľadali konkrétny titul.

• Existujú rôzne typy pluginov do webových prehliadačov, ktoré konvertujú prezeranú webovú stránku a odošlú jej obsah priamo do vašej čítačky.

• S niektorými čítačkami viete robiť screenshoty čítanej strany.

• V niektorých modeloch si viete dokonca nastaviť heslo, aby sa nežiadaná osoba nedostala do vašej súkromnej knižnice.

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

4 komentáre

http://teleread.com/wishing-your-tablet-smartphone-had-e-ink-now-it-does/index.html reakcia na: Elektronické čítačky kníh / Všetky knihy vo vrecku

4.3.2021 19:03
http://teleread.com/wishing-your-tablet-smartphone-had-e-ink-now-it-does/index.html
Reagovať

stačí android tablet, načo aj čítačka reakcia na: Elektronické čítačky kníh / Všetky knihy vo vrecku

2.3.2021 14:03
na čítanie kníh mi stačí android tablet, načo by mi bola ďalšia haraburda čítačka
Reagovať

RE: stačí android tablet, načo aj čítačka reakcia na: stačí android tablet, načo aj čítačka

2.3.2021 20:03
Pretože e-čítačky oveľa menej zaťažujú oči pri dlhšom čítaní a teda menej kazia oči.
Reagovať

RE: RE: stačí android tablet, načo aj čítačka reakcia na: RE: stačí android tablet, načo aj čítačka

3.3.2021 10:03
Oci sa zatazenim nekazia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať