SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Fractal Design ERA - Dizajnová skrinka pre váš PC

0

Éra stolových počítačov sa ešte zďaleka neskončila. Veľa ľudí však od stolového PC odradzuje veľkosť skrinky, ktorá je často nevyužitá. Pravda je, že pokiaľ sa počítač používa na bežné domáce činnosti ako prezeranie internetu, aktivity na sociálnych sieťach, nejaké kancelárske aplikácie či pozeranie fotiek, zväčša je osadený iba jedným SSD či HDD, prinajlepšom ich kombináciou, a takýto používateľ si často vystačí aj s integrovanou grafikou. Ak je vstavaný v skrini klasického formátu ATX, je zbytočne veľký. Než sa začnete rozhodovať pre notebook, je tu ešte jedno riešenie. Je ním skrinka formátu mini ITX.

Testovaný model mini ITX Fractal Design ERA som dostal na test rovno v dvoch farebných vyhotoveniach, metalickom modrom a zlatoružovom. Skrinka je dizajnový skvost, ktorý upúta rovnako na vašom domácom stole ako v kancelárii. Nahor sa rozširujúci tvar so zúženým stredom, zaoblenými rohmi a minimom ovládacích prvkov ihneď zaujme. Vrchná časť je osadená čiernym tvrdeným sklom s drážkou na odvod tepla okolo.

Tu treba upozorniť, že skrinka nie je určená pre vysokovýkonné zostavy, pri ktorých by mohol nastať problém s odvodom tepla. Dodáva sa aj v bielej a striebornej farbe, tieto varianty majú vrchnú časť z dreva. Skrinka môže mať viacero vnútorných usporiadaní podľa toho, aké komponenty použijete a akú konfiguráciu potrebujete. Pri použití menšieho zdroja SFX možno nainštalovať dva 3,5" HDD alebo HDD + SSD. Prípadne môžete využiť kombináciu 4× SSD alebo 2× SSD + 2,5" HDD. S väčším zdrojom formátu ATX možno nainštalovať jeden 3,5" HDD alebo dva SSD. Pri výbere komponentov treba dávať pozor, aby vám rozmerovo sedeli. Základná doska musí byť formátu mini ITX. Takéto dosky sú bežne v predaji a možno ich zakúpiť aj s najmodernejšími čipovými súpravami.

Pri kúpe dedikovanej grafickej karty si najprv overte jej rozmery. Pri montáži niektorých komponentov nemusia zostať použiteľné všetky otvory na ventilátory. Sklenený horný panel Era je tmavo tónovaný, v balení je aj druhý panel na lepšie vetranie. Panely sa pripevňujú k hornej časti šasi pomocou magnetov. Pod horným panelom nájdete veľký plastový ventilátorový filter (takisto pripevnený pomocou magnetov) a pod ním miesta na upevnenie dvoch 120 mm ventilátorov.

Konektory na prednej strane obsahujú dva USB 3.0, jeden port USB 3.1 gen. 2 Typ-C, konektor na slúchadlá/mikrofón a tlačidlá na napájanie a reset. Štýlový asymetrický predný panel vyzerá výborne, aj keď mu chýbajú otvory na ventiláciu. Bočné panely napodobňujú vzhľad prednej strany. Oba bočné panely sa pripevňujú k rámu pomocou pripináčikov a naboku majú malé otvory na vetranie. Zadný panel je vyrobený z plastu, ktorý je lakovaný tak, aby ladil so zvyškom skrinky. Zadná časť má dva štandardné sloty na rozširujúce karty, oblasť vstupov a výstupov základnej dosky, otvor na napájací kábel a 80 mm držiak výfukového ventilátora so štrbinovými otvormi na skrutky, ktoré umožňujú jemné nastavenie polohy ventilátora. Masívny plastový spodný panel je hladký a vybavený tenkými nožičkami z penovej gumy. Po oboch stranách spodného panela vedú malé filtrované vetracie otvory, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu do šasi. Vďaka spodným vetracím otvorom a plytkým nohám je puzdro oveľa vhodnejšie na umiestnenie na pracovný stôl ako na koberec. Filtre zakrývajú všetky vstupné otvory a dajú sa ľahko vyčistiť.

Fractal Design ERA je skrinka pre tých, ktorí hľadajú elegantný obal pre svoj domáci či kancelársky počítač. S výberom komponentov si treba dať prácu, ale výsledkom bude elegantný PC, ktorý hneď zaujme vašich priateľov či kolegov. Napriek tomu, že ho možno osadiť aj vysokovýkonnými komponentmi, veľmi to neodporúčam, skrinka je určená skôr na bežné kancelárske počítače, pri ktorých vynikne jej elegancia a tichý chod PC.

Verdikt: Elegantná skrinka formátu mini ITX, ktorá umožní stavbu dizajnovo orientovaných PC do domácnosti či do firmy.

Špecifikácie: Formát: ITX, podpora zdrojov: ATX, SFX-L, SFX , rozmery 325 × 166 × 310 mm, hmotnosť 4090 g, objem 16 l, materiál: hliník, plast, sklo, počet pozícií ventilátorov: 5, predné porty: 1× USB 3.1 gen. 2 Typ-C, 2× USB 3.0, 3,5 mm AV/mic, rozširujúce sloty: 2, podpora 3,5" jednotiek: SFX PSU: 2 HDD alebo 1 HDD + 2 SSD; ATX PSU: 1 HDD, podpora 2,5" jednotiek: SFX PSU: 4 SSD alebo 2 SSD + 1 HDD; ATX PSU: 2 SSD

Cena: 156 EUR

 

+ Dizajn, viac možností konfigurácie, USB 3.1 gen. 2 typu C

- Horšie prúdenie vzduchu

Hodnotenie: 8

Službu porovnania cien produktov zabezpečuje portál Pricemania.sk
Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať