Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Máme prvú vakcínu proti COVID-19. Vráti nás do “normálu”?

7

Oznámenie spoločnosti Pfizer, že jej vakcína vyvinutá v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech je pri prevencii proti COVID-19 účinná v 90 % prípadov, vyvolala na akciových trhoch eufóriu. Hodnota jej akcií vzrástla až o 9 %. Polepšili si aj spoločnosti spojené s cestovným ruchom a cestovaním, naopak, pokles zaznamenali hráči, ktorí boli počas lockdownu veľmi vychytení, ako Zoom, Amazon, Netflix a pod.

Prvá logická reakcia je zablahoželať k úspechu vedy. No skôr ako otvoríme šampanské, treba si uvedomiť, že ide o mRNA vakcínu, ktorá si vyžaduje iba získanie genetického kódu patogénu namiesto postupného kultivovania oslabených kmeňov vírusu. Navyše je to dvojfázové sérum, ktoré ešte nebolo schválené FDA (Food and Drug Administration). V súčasnosti sú k dispozícii iba výsledky klinických testov na 43 998 ľuďoch, čo je dôvod na opatrnú radosť.

Okrem získania súhlasu zdravotníckych orgánov po celom svete čelí vakcína niekoľkým výzvam. V prvom rade veľkým logistickým problémom spôsobeným nielen nutnosťou uchovávať ju pri extrémne nízkych teplotách, ale aj skutočnosti, že je to dvojdávková vakcína, ktorá sa musí distribuovať do celého sveta a treba dohliadať na jej podávanie. Aj za predpokladu, že výsledky klinických testov bude možné extrapolovať na širšiu populáciu, bude trvať dlho, kým sa podarí pandémiu dostať pod kontrolu.

Navyše aj potom ochorenie zostane endemické, jednak preto, že do niektorých oblastí sveta sa vakcína dostane až po dlhšom čase, jednak preto, že niektorí ľudia odmietnu dať sa zaočkovať. A v neposlednom rade aj preto, že získaná imunita nemusí byť trvalá. Je teda naivné očakávať, že vakcína hneď vráti život do normálu. A bolo by aj trestuhodné nezachovať niektoré postupy, na ktoré sme si zvykli počas pandémie.

S_03_M Palette Base Advertisement

Napríklad nemá zmysel hromadný návrat do kancelárií, keď sa ukázalo, že dokážeme perfektne pracovať aj z domu. Rovnako to, že čoskoro budeme môcť slobodne cestovať, ešte neznamená, že by sme mali všetci hneď lietať. Rovnako by bola chyba, keby sme umožnili našim mestám vrátiť sa do čias chaosu a špinavého vzduchu. A takisto to neznamená, že po ukončení lockdownu všetci prestaneme používať Zoom, pozerať Netflix alebo nakupovať na Amazone.

Väčšina vlád na celom svete preukázala, že nie je schopná vyrovnať sa s pandémiou a rovnako ani s výzvami, ktorým sme čelili predtým, napr. s klimatickými zmenami. Musíme preto odolať pokušeniu vrátiť sa k rovnakej normálnosti, ktorá nás dostala do toľkých problémov. Bola by to historická chyba.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

vata, vata reakcia na: Máme prvú vakcínu proti COVID-19. Vráti nás do “normálu”?

11.11.2020 06:11
samé keby, hlavne tí zvelebovači homeoffice nech sa prebudia - nech skúsia prijať nového človeka do týmu a vyškoliť ho
Reagovať

RE: vata, vata reakcia na: vata, vata

11.11.2020 08:11
povedal by som, nech ho skúsia prijať cez videopohovor a rovno poslať na homeoffice a tak vyškoliť :D
Homeoffice nie je spása, možno to niektorým vyhovuje viac, ale najviac sa vybaví/dohodne osobne (postupnosť je jasná: najmenej mailom - potom telefonicky/konferenčné hovory/videohovory - najviac osobnou návštevou/rozhovorom .. inak povedané jednou pripravenou osobnou návštevou viete vybaviť to čo za 50 telefonátov a kvantum mailov) a takisto aj človek potrebuje tie sociálne kontakty z pracoviska, nie len doma sedieť.
Reagovať

RE: RE: vata, vata reakcia na: RE: vata, vata

11.11.2020 11:11
Keď mám ľudí z tímu v bielorusku, usa, turecka, atď, tak načo mi ke kancel ? Mne toto vyhovuje, mítingy mám ako predtým- nie face to face, takže je to plus. Ale chápem, že keď sa ľudia stretávajú a riešia veci len osobne s kolegami z "kanclu od vedla" , môže to byť deprimujice.
Reagovať

RE: RE: RE: vata, vata reakcia na: RE: RE: vata, vata

12.11.2020 09:11
jasné že v prípade medzinárodnej skupiny je to v poriadku do určitej miery ... ALE - z pohľadu regionálneho (v rámci jednej pobočky) je to nezmysel a vačší zmysel má klasický office, možno nie jeden megalománsky, ale viacero menších prepojených buniek .... takisto je podľa mňa nesprávne poslať novoprijatého človeka hneď na homeoffice - potrebuješ odsledovať ako robí ako dodržiava procesy atď ... takže je lepšie keď si posedí chvíľu v kancli
a druhá vec ... ak pracuješ vo výrobnej firme, alebo firme ktorej dodávatelia sú výrobcovia, tak si buď istý, že bez niekoľkých osobných návštev nedokážeš rozbehnúť nový projekt ani ho udržať pri živote na takej úrovni ako s návštevami

RE: RE: RE: vata, vata reakcia na: RE: RE: vata, vata

11.11.2020 13:11
takéto sprostosti môže fakt písať len ten, čo pred korónou nič poriadne nerobil a to isté robí aj na homeoffice

RE: RE: RE: vata, vata reakcia na: RE: RE: vata, vata

11.11.2020 13:11
ozval sa niekto nezávislý, čo od neho nič nezávisí

RE: RE: RE: vata, vata reakcia na: RE: RE: vata, vata

11.11.2020 13:11
ozval sa niekto niekto nezávislý, lebo od neho nič nezávisí

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať