PANASONIC PANASONIC PANASONIC

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

0

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, tváre či predmety niečím prekryté, prípadne sa zhoršia svetelné podmienky. Existuje však aj ďalšia časť elektromagnetického spektra, ktorá netrpí rovnakým obmedzením. Rádiové vlny prechádzajú cez steny a šíria sa, či je noc, alebo deň.

Vedci preto vyvinuli rôzne spôsoby použitia rádiových signálov Wi-Fi, aby videli za zatvorené dvere. Rádiové snímky a snímky zhotovené pomocou viditeľného svetla však majú isté komplementárne výhody a nevýhody. Tianhong Li a jeho kolegovia z MIT teraz našli spôsob, ako pomocou snímok s viditeľným svetlom naučiť systém rádiového videnia rozpoznávať činnosť ľudí. Ide o model neurónovej siete, ktorý dokáže detegovať ľudskú činnosť za stenami a inými prekážkami a v zlých svetelných podmienkach.

Ich metóda využíva šikovný trik. Zhotovili videozáznamy rovnakej scény pomocou viditeľného svetla aj rádiových vĺn. Systémy strojového videnia už dokážu rozpoznať ľudskú činnosť podľa snímok viditeľného svetla. Ďalším krokom je teda vytvoriť korelácie medzi týmito snímkami a rádiovými snímkami tej istej scény.

Problémom bolo zabezpečiť, aby sa proces učenia zameriaval na pohyby ľudí, a nie na iné aspekty, napr. pozadie. Preto vedci zaviedli medzistupeň, v ktorom stroj generuje 3D modely s figúrkami reprodukujúcimi činy ľudí v scéne. Týmto spôsobom sa systém naučí najprv rozpoznávať činnosť vo viditeľnom svetle a potom rozpoznať pomocou rádiových vĺn rovnakú činnosť, ktorá sa uskutočňuje v tme alebo za stenou.

Takýto systém má významný potenciál – možno ho nasadiť v prípadoch, kde zobrazovanie pomocou viditeľného svetla zlyháva, ale aj tam, kde sa kladie dôraz na ochranu súkromia. Nedokáže totiž rozpoznávať tváre, a tak nemôže ľudí identifikovať. Preto je vhodný na integráciu do inteligentných domácich systémov. Dal by sa použiť napríklad na monitorovanie domu staršieho človeka. Bol by schopný detegovať jeho pád a upozorniť príslušné služby bez ohrozenia súkromia.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj technika WiFi video veda vyskum 3D sukromie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať