Prehľad predpovedí na rok 2023 v krypto odvetví

0

Zmeny v tomto odvetví prichádzajú rýchlo, pričom dynamický vývoj si vyžaduje neustále prehodnocovanie predpokladov. Minulý rok bol toho dôkazom, a rok 2023 – prvý rok, kedy sektor čelí pozitívnemu úrokovému prostrediu – sa nebude podobať ničomu, čo videl svet doposiaľ. Vzhľadom na udalosti uplynulého roka to je možno jediná bezpečná predpoveď. Prinášame pravdepodobné dopady troch scenárov, ktoré majú pre odvetvie kľúčový význam. 

1. scenár: Chuť riskovať sa zotavuje

 • Hypotéza: Rizikové aktíva naberajú na sile, keďže obrat úrokových sadzieb podnecuje zotavenie trhu.
 • Možné príčiny: Vzhľadom k tomu, že rekordný nárast úrokových sadzieb začína vyvíjať tlak na hospodárstvo USA a väčšinu ostatných krajín sveta na pokraj recesie, Centrálni bankári sa v druhej polovici tohto roka rozhodnú zmeniť smer a spomaliť tempo zvyšovania sadzieb – pokiaľ ho úplne nezastavia – a ku koncu roka začnú sadzby postupne znižovať.
 • Pravdepodobnosť: Taká je hlavná hypotéza, ktorá je podporovaná rôznymi ekonomickými prognózami aj prejavmi Federálneho rezervného systému a prebiehajúcim zmierňovaním hlavného faktora sprísňovania menovej politiky: inflácie.
 • Dôsledky: Až dôjde k obratu, pomôže to obnoviť tok finančných prostriedkov späť na globálne kapitálové trhy a vyvolať rally, a to aj v kryptomenovom odvetví. Vzhľadom k tomu, že sa krypto poučilo z lekcií z roku 2022 (najmä z tých, ktoré mu udelili spoločnosti ako Three Arrows Capital, FTX a Genesis) a zbavil sa zle riadených podnikov a podozrivých obchodných modelov, mali by sme byť svedkami rýchleho a zdravého oživenia vysokokvalitných aktív.

2. scenár: Opatrnosť pokračuje

 • Hypotéza: Rizikové aktíva strácajú pôdu pod nohami, keďže obavy zo stagflácie odďaľujú obrat, čo negatívne ovplyvňuje sentiment a ceny kryptoaktív.
 • Možné príčiny: Podľa jedného názorového prúdu budú vonkajšie udalosti udržiavať infláciu na vysokej úrovni a nútiť tvorcov menovej politiky pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v čase, keď rast slabne a krajiny upadnú do recesie. To by poškodilo sentiment a znížilo chuť investorov v rôznych triedach aktív, vrátane krypto, a predĺžilo by to pokles tohto odvetvia.
 • Pravdepodobnosť: Táto hypotéza sa zdá byť menej pravdepodobná z niekoľkých dôvodov. Z makroekonomického hľadiska začala inflácia klesať a akciové trhy na dlho očakávané znovuotvorenie čínskej ekonomiky reagujú pozitívne. Po druhé, cena Bitcoinu bola v posledných niekoľkých mesiacoch relatívne stabilná a pohybovala sa okolo súčasnej úrovne, a to aj v dobe najhoršej kríze. To zdôrazňuje fakt, že kryptomena, ktorá je fundamentálne silnou, dokáže zdarne odolať krízam a zaznamenať úspešné zotavenie podobne ako iné triedy aktív, ktoré taktiež trpia cyklami poklesov.
 • Dôsledky: Hoci je dlhšie obdobie bezrizikového sentimentu menej pravdepodobné, investorom sa napriek tomu odporúča, aby boli opatrní a zamerali sa na projekty založené na legitímnych prípadoch a širokom osvojení užívateľmi, ktoré pomáhajú generovať zdravý tok peňazí a sú charakteristickým znakom úspešných obchodných modelov.

Predplatné NEXTECH 2023

3. scenár: Stalo sa krypto práve bezpečnejšou triedou aktív?

 • Hypotéza: Po tom, čo boli v minulom roku otestované obchodné modely, sa kryptomeny postupom času stávajú menej rizikovým aktívam a vďaka inováciám sa rozširujú a zvyšujú počty prípadov ich použitia, zatiaľ čo sa vyvíjajú regulácie na ochranu investorov.
 • Možné príčiny: V súvislosti s introspekciou vyvolanou udalosťami posledných  mesiacov, viedla rýchla inovácia v kryptomenovom odvetví k dramatickému nárastu prípadov použitia vrátane blockchainovej správy identity a vlastníctva, stablecoinov a digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). To viedlo k rastúcemu prijatiu a podpore kryptoaktív zo strany inštitucionálnych investorov, čo videlo tvorcov menovej politiky k celej rade vyvíjajúcich sa predpisov v oblasti obchodovania s kryptoaktívami, ich úschovy a ich investovania.
 • Pravdepodobnosť: Tento proces už prebieha a v priebehu roka 2023 bude pravdepodobne zrýchľovať. S rastúcim počtom prípadov použitia vidíme, že regulačné orgány sa čoraz viac otvárajú voči kryptoaktívam, ktoré rýchlo získavajú podporu správcov aktív v Ázii, Afrike a Európe. So silnejúcou reguláciou stablecoinov a dohľadom nad poskytovateľmi služieb virtuálnych aktív (VASP) vo vyspelých krajinách, kde menou nie je americký dolár, ale aj s množstvom projektov naprieč APAC, zameraných na budovanie medzištátnych systémov vysporiadania platieb, sa očakáva nárast používania CBDC a stablecoinov zo strany inštitúcií.
 • Dôsledky: Bitcoin a ETH sa opäť stanú dominantnými virtuálnymi menami, zatiaľ čo mnohí maloobchodní používatelia sa s kryptomenami stretnú po prvýkrát prostredníctvom hier novej generácie, NFT, Web3 spektra a metaverse, vďaka čomu sa kryptomeny stanú zrozumiteľnejším a podmanivejším zážitkom. S rastúcim osvojením a vývojom predpisov otvoria blockchain technológie dvere rade nových prípadov použitia. Pokiaľ nedôjde k zmene vo vnímaní krypto technológií len ako finančných aktív, ľudia v nich nezačnú vidieť budúcnosť toho, ako vytvárame a overujeme aktíva, rovnako ako ich identifikujeme a prevádzame ich vlastníctvo.

Skutočná hodnota kryptomien spočíva v rade prípadov ich reálneho použitia – a práve pochopenie tejto skutočnosti bude z dlhodobého hľadiska hnacím motorom pre adaptáciu a rozvoj tohto odvetvia.

Zdroj: BitMEX.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať