S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Vodič vo vozidle Tesla spal, zatiaľ čo jeho auto jazdilo na diaľnici rýchlosťou 150 km/h

0

Kanadská diaľničná polícia nedávno prichytila 20-ročného muža, ktorý spal, keď jeho Model S uháňal po diaľnici rýchlosťou 150 km/h. Navyše mal sklopené sedadlo, takže ho nebolo vidieť cez okno. Hoci tento vodič zostal nažive, iní také šťastie nemali. Aj keď Autopilot Tesly je chválený pre systém udržiavania v jazdnom pruhu s tempomatom, v niektorých hraničných prípadoch sa môže nechať zmiasť.

Napríklad vodič, ktorý používal systém Autopilota, prišiel o život v roku 2016, keď senzory jeho automobilu nedokázali rozlíšiť veľký biely náves od jasnej oblohy a spôsobili zrážku s nákladným autom. Tesla tak musela upraviť svoje tvrdenia o Autopilote, akú úroveň autonómnej jazdy umožňuje. A spánok rozhodne nie je na zozname prípadov zamýšľaného použitia.

Kritici sa však domnievajú, že takýto softvér znamená pre vodičov hrozbu – ak funguje správne, láka ich to prestať sledovať cestu. Doplatil na to aj inžinier spoločnosti Apple, keď jeho auto v roku 2018 narazilo do betónovej bariéry, zatiaľ čo on hral hru na svojom telefóne.

Vyšetrovací úrad dospel k záveru, že Tesla je do istej miery zodpovedná za to, že nedostatočne implementovala jeho bezpečnostné odporúčania. Niektorí vodiči sa však snažia úmyselne oklamať systém Autopilota, aby si myslel, že majú ruky na volante. Neuvedomujú si, že tým vystavujú nebezpečenstvu nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať