HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

ADATA SE800 / Jeden terabajt do nepohody

0

Ak pracujete s videom alebo fotíte aj na cestách, určite viete, že úložnej kapacity nie je nikdy dosť. Éra prenosných rotačných diskov je už, zdá sa, za nami a moderné technológie umožňujú výrobcom ponúkať čoraz rýchlejšie a menšie úložiská založené na polovodičových diskoch SSD, teda bez pohyblivých komponentov. Jeden z takých výrobcov je aj ADATA. Testovaná novinka SE800 ponúka zaujímavú kombináciu vysokej kapacity, odolnosti, malých rozmerov a prijateľnej ceny. 

Vo veľmi kompaktnom hliníkovom tele poskytuje ADATA SE800 kapacitu až 1 TB. Keby ste takýto disk SSD chceli pred dvoma rokmi, museli by ste poriadne hlboko siahnuť do vrecka. Dnes za necelých 200 eur dostanete 1 TB SSD s najnovším rozhraním USB-C vo verzii USB 3.1 gen. 2, a to navyše s certifikáciou IP68, takže pokiaľ je v prepravnej polohe kryt konektora zatvorený, môžete s ním pokojne vyraziť do púšte či do vlhkého pralesa. V balení dostanete okrem SSD aj dvojicu kvalitných krátkych káblikov USB-C – USB-C a USB-A – USB-C. Okrem testovanej 1 TB kapacity je k dispozícii aj vo verzii 500 GB. Disk SSD dosiahol veľmi zaujímavé výsledky v testoch. Pri syntetických testoch bola rýchlosť čítania 430 MB/s a zápisu 422 MB/s. Rýchlosť pri kopírovaní z interného SSD sa pohybovala v rozsahu 190 – 395 MB/s. To sú zaujímavé hodnoty, a tak sa disk hodí aj na rýchly prenos videoprojektov medzi počítačmi. Použil som ho aj ako príspevkový disk pri spracúvaní 4K aj 6K videa v programe DaVinci Resolve Studio. Veľká prednosť je v tom, že si bez problémov rozumie so smartfónmi, takže si jednoducho môžete svoj obsah prezerať na mobile či tablete. Výhodné je, že zariadenie podporuje najrýchlejší štandard USB 3.1 gen. 2, aj keď v praxi je rozdiel prenosových rýchlostí oproti USB 3.1 gen. 1 v jednotkách MB/s. Disk je výborná voľba pre cestovateľov, fotografov a kameramanov na zálohu dát na cestách. Vzhľadom na absenciu mechanických častí nie je chúlostivý na otrasy či preťaženia a s uzavretým gumovým krytom je vodotesný a prachotesný. Vítaný doplnok je aj modrá stavová LED, podľa ktorej viete, či je disk v prevádzke. Na produkt výrobca ponúka záruku tri roky.

Parametre:

• Externý SSD, kapacita disku: 1 TB, rozhranie USB-C (3.1 gen. 2), rozmery: (d × š × v) 72,7 × 44 × 12,2 mm, hmotnosť 40 g 

• Cena: 169 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlosť, extrémne malé rozmery, IP68, kapacita, káble v príslušenstve
- Riešenie krytky

HODNOTENIE:

Výkon: 92 %
Výbava: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 97 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať